Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері. (Биология, 9 сынып, I тоқсан)
Пән: Биология
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе
Сабақ тақырыбы: Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: қоректік тізбек құрады
қоректік тізбекте өндірушілер, тұтынушылармен ыдыратушыларды анықтайды пирамиданың үш түрін суретінен анықтайды
Оқушылардың көпшілігі: ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.есептеулерді жұпта орындайды.
энергия ағыны тұрғысынан экологиялық пирамиданы сипаттайды
Кейбір оқушылар: қоректік тізбектегі энергия ағымы мен заттардың айналымын талдайды.Есептеулерді өз бетімен орындайды.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Starter : Экожүйе құрылымын еске түсірейік!
Оқу мақсаты : 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Жаңа кілт сөздермен таныса отырып, тірі ағзалардың арасындағы қоректік байланысты анықтау.
(G/P) суреттерден қоректік тізбектің құрастырымын жасайды.
(T) Оқушыларға өсімдіктер мен жануарлардың шіруі туралы баяу бейне жазбасын көрсету
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды. Кілт сөздермен белсенді жұмыс
Қарапайым қоректік тізбекте энергия ағымы сипатталады
Организмдердің қоректік тізбегіндегі энергияның берілу заңы «10 % ереже» деп аталатын 1942 жылы ашылған Р.Линдеман заңына түсінік беру.
(G/f)) Оқушылар топта жұмыс жасайды: Энергия ағымының тиімділігін есептер шығару .
№1,2,3,4 тапсырмаларды әр топқа беруге болады. Сараптау.(дифференц.)
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.
ағылшын тілінде сөзтіркестерін пайдалануы керек.
«ИӘ » немесе «ЖОҚ» деп белгілеу тапсырмасын орындау.
ОМ: 9.3.1.3 - Энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
1. Популяция санының өзгеру себептерін түсіндіруін сұрау
2. Экологиялық пирамиданың негізгі үш түрін сипаттау
3. сандық, биомасса, энергия пирамидалар түрін құрастыруы.
Бағалау парағына өздерін бағалау...........
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тірі ағзалардың көп түрлілігі. Биосфера және экожүйе
Сабақ тақырыбы: Экожүйедегі энергия тасымаланың тиімділігі. Энергия ағыны және қоректік тізбектер. Экологиялық пирамида түрлері.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: қоректік тізбек құрады
қоректік тізбекте өндірушілер, тұтынушылармен ыдыратушыларды анықтайды пирамиданың үш түрін суретінен анықтайды
Оқушылардың көпшілігі: ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.есептеулерді жұпта орындайды.
энергия ағыны тұрғысынан экологиялық пирамиданы сипаттайды
Кейбір оқушылар: қоректік тізбектегі энергия ағымы мен заттардың айналымын талдайды.Есептеулерді өз бетімен орындайды.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Starter : Экожүйе құрылымын еске түсірейік!
Оқу мақсаты : 9.3.1.2 - энергия ағымының тиімділігін есептеу
9.3.1.3 - энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
Жаңа кілт сөздермен таныса отырып, тірі ағзалардың арасындағы қоректік байланысты анықтау.
(G/P) суреттерден қоректік тізбектің құрастырымын жасайды.
(T) Оқушыларға өсімдіктер мен жануарлардың шіруі туралы баяу бейне жазбасын көрсету
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды. Кілт сөздермен белсенді жұмыс
Қарапайым қоректік тізбекте энергия ағымы сипатталады
Организмдердің қоректік тізбегіндегі энергияның берілу заңы «10 % ереже» деп аталатын 1942 жылы ашылған Р.Линдеман заңына түсінік беру.
(G/f)) Оқушылар топта жұмыс жасайды: Энергия ағымының тиімділігін есептер шығару .
№1,2,3,4 тапсырмаларды әр топқа беруге болады. Сараптау.(дифференц.)
(I) Оқушыларға ресурстардағы веб-сайттың көмегімен өздерінің қоректік тізбектерін құрайды.
ағылшын тілінде сөзтіркестерін пайдалануы керек.
«ИӘ » немесе «ЖОҚ» деп белгілеу тапсырмасын орындау.
ОМ: 9.3.1.3 - Энергия, биомасса және сандар пирамидаларын салыстыру
1. Популяция санының өзгеру себептерін түсіндіруін сұрау
2. Экологиялық пирамиданың негізгі үш түрін сипаттау
3. сандық, биомасса, энергия пирамидалар түрін құрастыруы.
Бағалау парағына өздерін бағалау...........
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?