Резерфорд тәжірибесі 1-сабақ (Физика, 9 сынып, IV тоқсан)
Пән: Физика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атом құрылысы, атомдық құбылыстар
Сабақ тақырыбы: Резерфорд тәжірибесі 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.6.1.7 атомның күрделі құрылысын дәлелдейтін альфа-бөлшектердің шашырауы жөніндегі Резерфорд тәжірибесін сипаттау;
Сабақ мақсаттары: Сыныпта атомның модельдерімен таныстырып, Резерфорд тәжірибесінің маңыздылығын түсіндіру
Видео арқылы тәжірибе нәтижелерін сыныпта талқылау
Онлайн зерттеу практикумын жүргізу
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен жұмыс
Оқушыларға Томсон және Резерфорд тәжірибесінің видеосын көрсету .
Осы тәжірибе негізінде оқушылар өз болжауын ұсыну үшін сұрақтар қою.
Жетелеу сұрақтарын қоюға болады:
• Неліктен көптеген альфа бөлшектер тікелей фольга арқылы өтеді немесе аздаған ауытқуға ұшырайды?
• Неліктен шағын бөлігі үлкен бұрыштарға шашырайды, бөлшектердің өте аз мөлшері «кері шашыраған» болады және тек болмашы бөлігі ғана 180 градусқа (қарама-қарсы бағытқа) шашырайды.
• Альфа-бөлшектердің ядроның және электрондардың массасымен салыстырғандағы массасы туралы не айтуға болады?
Бағалау: Мұғалім комментарийлері
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы
Сыныппен жұмыс
Тест сұрақтары, шын/жалған сұрақтары
Бағалау:Мұғалім комментарийлері
Қалыптастырушы бағалау
Phet Colorado онлайн симуляциямен зерттеу жұмысын жүргізеді.
Оқушылар онлайн анимацияны пайдалана отырып ыдырату бойынша белгілі тәжірибені зерттеуге тапсырма беріледі. Негізгі қорытындыларды дәлелдеуі қажет:
• Көптеген альфа бөлшектер тікелей фольга арқылы өтеді немесе аздаған ауытқуға ұшырайды.
• Шағын бөлігі үлкен бұрыштарға ыдырайды.
• Бөлшектердің өте аз мөлшері «кері ыдыраған» болады.
• Тек болмашы бөлігі ғана 180 градусқа ыдырайды.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атом құрылысы, атомдық құбылыстар
Сабақ тақырыбы: Резерфорд тәжірибесі 1-сабақ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): 9.6.1.7 атомның күрделі құрылысын дәлелдейтін альфа-бөлшектердің шашырауы жөніндегі Резерфорд тәжірибесін сипаттау;
Сабақ мақсаттары: Сыныпта атомның модельдерімен таныстырып, Резерфорд тәжірибесінің маңыздылығын түсіндіру
Видео арқылы тәжірибе нәтижелерін сыныпта талқылау
Онлайн зерттеу практикумын жүргізу
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен жұмыс
Оқушыларға Томсон және Резерфорд тәжірибесінің видеосын көрсету .
Осы тәжірибе негізінде оқушылар өз болжауын ұсыну үшін сұрақтар қою.
Жетелеу сұрақтарын қоюға болады:
• Неліктен көптеген альфа бөлшектер тікелей фольга арқылы өтеді немесе аздаған ауытқуға ұшырайды?
• Неліктен шағын бөлігі үлкен бұрыштарға шашырайды, бөлшектердің өте аз мөлшері «кері шашыраған» болады және тек болмашы бөлігі ғана 180 градусқа (қарама-қарсы бағытқа) шашырайды.
• Альфа-бөлшектердің ядроның және электрондардың массасымен салыстырғандағы массасы туралы не айтуға болады?
Бағалау: Мұғалім комментарийлері
Жаңа сабақты бекіту тапсырмасы
Сыныппен жұмыс
Тест сұрақтары, шын/жалған сұрақтары
Бағалау:Мұғалім комментарийлері
Қалыптастырушы бағалау
Phet Colorado онлайн симуляциямен зерттеу жұмысын жүргізеді.
Оқушылар онлайн анимацияны пайдалана отырып ыдырату бойынша белгілі тәжірибені зерттеуге тапсырма беріледі. Негізгі қорытындыларды дәлелдеуі қажет:
• Көптеген альфа бөлшектер тікелей фольга арқылы өтеді немесе аздаған ауытқуға ұшырайды.
• Шағын бөлігі үлкен бұрыштарға ыдырайды.
• Бөлшектердің өте аз мөлшері «кері ыдыраған» болады.
• Тек болмашы бөлігі ғана 180 градусқа ыдырайды.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?