Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілері (10 сынып, IV тоқсан)
Пән: География
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Сабақтың тақырыбы: Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілері
Оқу мақсаттары: 10.7.1.4. жаһандық мәселелердің аймақтық көріністерін анықтайды
10.2.2.3. графикалық АКТ редакторында тақырыптық карталарды құрастыру.
10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстырмалы әдістерді қолдану;
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану;
Сабақтың міндеттері: - Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілерін анықтау.
- Географиялық зерттеулердің заманауи әдістерін және олардың табиғатты зерттеудегі рөліне баға беру;
- Географиялық ақпарат көздерінің айрықша ерекшеліктерін және географиялық зерттеулер әдістерін түсіну;
- Түрлі дерек көздерден географиялық ақпаратты табу дағдыларын қалыптастыру және түзету, түрлі географиялық объектілердің сипаттамаларын талдау, жинақтау, құрастыру.
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу.
Оқушылар «Галереяны шарлау» тәсілі (оқушыларға сабақтың тақырыбына қатысты суреттер беріледі) арқылы сабаққа болжам жасау. Сабақ тақырыбын анықтау, оқу мақсаттарымен таныстыру.
Оқушыларға дамуы мен өмір сүру жағдайлары әртүрлі он елді беру. Топта (немесе қатарға бөлуге болады) қай елді таңдайтынын ақылдасып, неліктен таңдағандарын сыныпқа түсіндіреді.
Тапсырманың мақсаты: оқушылар дамуы жоғары елдерді таңдайды, сондықтан осы арқылы елдерге тән ерекшеліктері мен әлемнің қандай аймақтары ең дамыған екендігіне талдау жасайды.
(Б) Миға шабуыл: Талқылау сұрағы:
Елдер арасындағы теңсіздік қандай көрсеткіштермен өлшенеді?
ОМ1: Жаһандық мәселелердің аймақтық көріністерін анықтау.
10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстырмалы әдістерді қолдану;
(Т) (Ф) Тапсырма 1. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға елдер дамуының ең басты көрсеткіштері бойынша мәлімет беріледі. Мәтінмен танысуға 4 минут уақыт беріледі.
Оқушылар дамыған елдердің жақсы дамуы мен кедей елдердің артта қалу себептерінің тізімін жасайды.
Дамыған елдер Кенже дамыған елдер
Жауаптарды сыныппен талқылау. Өзара пікір алмасу.
ОМ2: Графикалық АКТ редакторында тақырыптық карталарды құрастыру.
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану;
(Ж) Тапсырма 2. Картамен жұмыс.
Оқушылар дамыған және артта қалған елдерді анықтап алғаннан соң, дамыған және кенже дамыған елдерді кескін картаға түсіреді.
Ескерту: Картограммалық әдісті пайдалану бойынша бейнебаянды көрсетуге болады.
(Ж) Оқушылар сабақтың басында жасаған тізімге сүйеніп, жұпта ақылдасып отырып, берілген статистикалық (ЖІӨ, АӘДИ, елдердің сауаттылық дәрежесі, орташа өмір сүру жасы)
Мәліметтерді қолдана отырып, картограммалық әдіс арқылы картада салыстырмалы талдау жұмысын жасайды. Оқушылар дамушы елдердің артта қалушылығын жою үшін өз ұсыныстарын білдіреді.
Тапсырманың мақсаты: Оқушылар елдердің дамуына әсерін тигізетін басты факторларды анықтағаннан кейін, картада орналастыру арқылы сипаттайды. Карта арқылы дамыған және кенже дамыған елдердің географиялық таралуына талдау жасайды.
Бағалау: Өзара жұптық бағалау. Оқушылар бірін – бірін жұпта бағалайды.
Жалпы қорытындылау.
Сабақты қорытындылау. Талдау. Оқу мақсаттарына оралу. Оқушылар түсінбеген тапсырмалар болса, пысықтау.
Рефлексия:
Бүгінгі сабақ мен үшін .... маңызды.
Бүгін алған біліміңізді өмірде қолдана алар ма едіңіз.......
Ұзақ мерзімдік жоспардағы тарау: Адамзаттың ғаламдық проблемалары
Сабақтың тақырыбы: Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілері
Оқу мақсаттары: 10.7.1.4. жаһандық мәселелердің аймақтық көріністерін анықтайды
10.2.2.3. графикалық АКТ редакторында тақырыптық карталарды құрастыру.
10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстырмалы әдістерді қолдану;
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану;
Сабақтың міндеттері: - Жаһандық мәселелердің географиялық аспектілерін анықтау.
- Географиялық зерттеулердің заманауи әдістерін және олардың табиғатты зерттеудегі рөліне баға беру;
- Географиялық ақпарат көздерінің айрықша ерекшеліктерін және географиялық зерттеулер әдістерін түсіну;
- Түрлі дерек көздерден географиялық ақпаратты табу дағдыларын қалыптастыру және түзету, түрлі географиялық объектілердің сипаттамаларын талдау, жинақтау, құрастыру.
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу.
Оқушылар «Галереяны шарлау» тәсілі (оқушыларға сабақтың тақырыбына қатысты суреттер беріледі) арқылы сабаққа болжам жасау. Сабақ тақырыбын анықтау, оқу мақсаттарымен таныстыру.
Оқушыларға дамуы мен өмір сүру жағдайлары әртүрлі он елді беру. Топта (немесе қатарға бөлуге болады) қай елді таңдайтынын ақылдасып, неліктен таңдағандарын сыныпқа түсіндіреді.
Тапсырманың мақсаты: оқушылар дамуы жоғары елдерді таңдайды, сондықтан осы арқылы елдерге тән ерекшеліктері мен әлемнің қандай аймақтары ең дамыған екендігіне талдау жасайды.
(Б) Миға шабуыл: Талқылау сұрағы:
Елдер арасындағы теңсіздік қандай көрсеткіштермен өлшенеді?
ОМ1: Жаһандық мәселелердің аймақтық көріністерін анықтау.
10.1.1.2 зерттеу тақырыбына сәйкес салыстырмалы әдістерді қолдану;
(Т) (Ф) Тапсырма 1. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға елдер дамуының ең басты көрсеткіштері бойынша мәлімет беріледі. Мәтінмен танысуға 4 минут уақыт беріледі.
Оқушылар дамыған елдердің жақсы дамуы мен кедей елдердің артта қалу себептерінің тізімін жасайды.
Дамыған елдер Кенже дамыған елдер
Жауаптарды сыныппен талқылау. Өзара пікір алмасу.
ОМ2: Графикалық АКТ редакторында тақырыптық карталарды құрастыру.
10.1.1.3 зерттеу тақырыбына сәйкес сандық әдістерді қолдану;
10.1.1.5 зерттеу тақырыбына сәйкес аудандастыру әдістерін қолдану;
(Ж) Тапсырма 2. Картамен жұмыс.
Оқушылар дамыған және артта қалған елдерді анықтап алғаннан соң, дамыған және кенже дамыған елдерді кескін картаға түсіреді.
Ескерту: Картограммалық әдісті пайдалану бойынша бейнебаянды көрсетуге болады.
(Ж) Оқушылар сабақтың басында жасаған тізімге сүйеніп, жұпта ақылдасып отырып, берілген статистикалық (ЖІӨ, АӘДИ, елдердің сауаттылық дәрежесі, орташа өмір сүру жасы)
Мәліметтерді қолдана отырып, картограммалық әдіс арқылы картада салыстырмалы талдау жұмысын жасайды. Оқушылар дамушы елдердің артта қалушылығын жою үшін өз ұсыныстарын білдіреді.
Тапсырманың мақсаты: Оқушылар елдердің дамуына әсерін тигізетін басты факторларды анықтағаннан кейін, картада орналастыру арқылы сипаттайды. Карта арқылы дамыған және кенже дамыған елдердің географиялық таралуына талдау жасайды.
Бағалау: Өзара жұптық бағалау. Оқушылар бірін – бірін жұпта бағалайды.
Жалпы қорытындылау.
Сабақты қорытындылау. Талдау. Оқу мақсаттарына оралу. Оқушылар түсінбеген тапсырмалар болса, пысықтау.
Рефлексия:
Бүгінгі сабақ мен үшін .... маңызды.
Бүгін алған біліміңізді өмірде қолдана алар ма едіңіз.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?