Түрлі дереккөздерден ақпарат алу (3 сынып, I тоқсан)
Пән: Әдебиеттік оқу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация/ музыка (күй)/ мультфильм) нұсқасымен салыстыру
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: батаның нұсқасын бейне жазба нұсқасымен салыстырып, батаның жанрын анықтайды .
Көптеген оқушылар: батаны жатқа біледі
Кейбір оқушылар: батаның түрлерін атай алады.
Сабақтың басы
Ширату. «Ырғақты әуен» ойыны. Әр топтың парталарының бір бұрышына алдын ала батаның сөздері жабыстырылады. Одан кейін әуен ойнатылып, сол әуеннің ырғағымен балалар партаны айналып жүреді. Әуен тоқтағанда балалар да тоқтайды. Қағаз жабыстырылған партаның қасына тоқтаған бала сөздерді оқып, оның не екенін анықтайды. Бұл ойын 2-3 рет қайталанады. Мыс:(Сұрасаң бата берейін, Үстем болсын мерейің. Ықыласпен қол жайсаң, Ақ тілекті төгейін. Денсаулығың мықты болсын, Абыройың зор болсын. Қайда барсаң алдыңнан, Жарқыраған жол болсын.)
Сабақ мақсаты: батаның нұсқасын бейне жазба нұсқасымен салыстырып, батаның жанрын анықтайды .
Сабақтың ортасы
Тыңдайық. 1.Аудиоүнтаспадан бата тыңдайды.
2. «Ой қозғау» әдісі арқылы бата жанрын анықтау үшін төмендегідей сұрақтар қойылады.
Аудиоүнтаспадан не естідік? (Бата)
Оның бата екенін қайдан білдіңдер?
Батада қанадай сөз жиі кездеседі?
Сендер қандай бата білесіңдер?
Оқушыларға осындай жетекші сұрақтарды қойылады. Ол сұрақтарға жауап бере отырып, бата жанрын сұрақтар қою, есту арқылы анықтайды.
Қ.б. Мадақтама. Оқушылардың берілген тапсырма бойынша жауаптарын «Өте жақсы» «Жақсы» сөздерімен мадақталады.
Оқиық. (Ө),(ЖЖ). Несіпбек Айтұлының «Алтын сөз» өлеңі оқылады.
1. Өлеңді іштей оқиды.
2. (ЖЖ) Өлең мазмұны бойынша топта талдайды.
3. Сұрақтарға жауап береді.
Бата қай кезде беріледі?
Бата арқылы не тілейді?
Батаны кім береді?
Алдында тыңдаған батаға ұқсай ма?
Айырмашылығы бар ма?
ҚБ: 2 жұлдыз, 1 тілек. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат. Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.
(МТ). Бата – жақсы тілек білдіру. Ол –ұлттық дәстүр. Батаны көбіне құрметті ақсақалдар, атақты адамдар береді. Тілек ретінде балалар да жаттап алады.
Анықтайық. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Бұл тапсырма дереккөздерден ақпарат алуға негізделеді. Оқушылар мұғалімнің ұсынған журналдар мен кітапшаларын таңдайды.
1. Әрбір оқушы жеке бір батаны таңдайды. Ол батаның қандай жерде айтылғанын анықтайды.
2. Содан кейін жанындағы көршісімен талқылайды, пікірлеседі, анықтайды.
3. Жұптар өз пікірін топпен бөліседі. Әр топтан ортақ бір пікір шығарылады.
ҚБ. Мадақтама. Оқушылардың берілген тапсырма бойынша орындаған іс-әрекетін «Тамаша!» «Жарайсың!» «Керемет!»сөздерімен мадақтаймын.
Құрастырайық. (Т). «Елші» әдісі. Батаны қандай бала алады? Бата алатындай үш оқиға ойластыр.
1. Әр топ осы сұрақ бойынша ақылдасып, жазады.
2. Әр топ өз тобынан елші тағайындайды.
3. Сол елші келесі топтарға өз мәліметтерімен, жасаған жұмыстарымен бөліседі.
ҚБ: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы бағаланады. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
Сабақ тақырыбы: Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)
3.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация/ музыка (күй)/ мультфильм) нұсқасымен салыстыру
3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
Сабақ мақсаттары: Барлық оқушылар: батаның нұсқасын бейне жазба нұсқасымен салыстырып, батаның жанрын анықтайды .
Көптеген оқушылар: батаны жатқа біледі
Кейбір оқушылар: батаның түрлерін атай алады.
Сабақтың басы
Ширату. «Ырғақты әуен» ойыны. Әр топтың парталарының бір бұрышына алдын ала батаның сөздері жабыстырылады. Одан кейін әуен ойнатылып, сол әуеннің ырғағымен балалар партаны айналып жүреді. Әуен тоқтағанда балалар да тоқтайды. Қағаз жабыстырылған партаның қасына тоқтаған бала сөздерді оқып, оның не екенін анықтайды. Бұл ойын 2-3 рет қайталанады. Мыс:(Сұрасаң бата берейін, Үстем болсын мерейің. Ықыласпен қол жайсаң, Ақ тілекті төгейін. Денсаулығың мықты болсын, Абыройың зор болсын. Қайда барсаң алдыңнан, Жарқыраған жол болсын.)
Сабақ мақсаты: батаның нұсқасын бейне жазба нұсқасымен салыстырып, батаның жанрын анықтайды .
Сабақтың ортасы
Тыңдайық. 1.Аудиоүнтаспадан бата тыңдайды.
2. «Ой қозғау» әдісі арқылы бата жанрын анықтау үшін төмендегідей сұрақтар қойылады.
Аудиоүнтаспадан не естідік? (Бата)
Оның бата екенін қайдан білдіңдер?
Батада қанадай сөз жиі кездеседі?
Сендер қандай бата білесіңдер?
Оқушыларға осындай жетекші сұрақтарды қойылады. Ол сұрақтарға жауап бере отырып, бата жанрын сұрақтар қою, есту арқылы анықтайды.
Қ.б. Мадақтама. Оқушылардың берілген тапсырма бойынша жауаптарын «Өте жақсы» «Жақсы» сөздерімен мадақталады.
Оқиық. (Ө),(ЖЖ). Несіпбек Айтұлының «Алтын сөз» өлеңі оқылады.
1. Өлеңді іштей оқиды.
2. (ЖЖ) Өлең мазмұны бойынша топта талдайды.
3. Сұрақтарға жауап береді.
Бата қай кезде беріледі?
Бата арқылы не тілейді?
Батаны кім береді?
Алдында тыңдаған батаға ұқсай ма?
Айырмашылығы бар ма?
ҚБ: 2 жұлдыз, 1 тілек. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат. Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе.
(МТ). Бата – жақсы тілек білдіру. Ол –ұлттық дәстүр. Батаны көбіне құрметті ақсақалдар, атақты адамдар береді. Тілек ретінде балалар да жаттап алады.
Анықтайық. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Бұл тапсырма дереккөздерден ақпарат алуға негізделеді. Оқушылар мұғалімнің ұсынған журналдар мен кітапшаларын таңдайды.
1. Әрбір оқушы жеке бір батаны таңдайды. Ол батаның қандай жерде айтылғанын анықтайды.
2. Содан кейін жанындағы көршісімен талқылайды, пікірлеседі, анықтайды.
3. Жұптар өз пікірін топпен бөліседі. Әр топтан ортақ бір пікір шығарылады.
ҚБ. Мадақтама. Оқушылардың берілген тапсырма бойынша орындаған іс-әрекетін «Тамаша!» «Жарайсың!» «Керемет!»сөздерімен мадақтаймын.
Құрастырайық. (Т). «Елші» әдісі. Батаны қандай бала алады? Бата алатындай үш оқиға ойластыр.
1. Әр топ осы сұрақ бойынша ақылдасып, жазады.
2. Әр топ өз тобынан елші тағайындайды.
3. Сол елші келесі топтарға өз мәліметтерімен, жасаған жұмыстарымен бөліседі.
ҚБ: «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы бағаланады. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?