Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 5-сабақ (8 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 5-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С4. Әдеби сын
Сабақ мақсаты: Шығарма бойынша жазылған әдеби сын -пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
Сабақ барысы:
Оқу мақсатын хабарлау
Бағалау критерийлерімен таныстыру
1-тапсырма «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі
1-қадам. Әңгіменің мазмұнына сұрақтар дайындау;
2-қадам. Оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақтар қояды және талқылайды.. Оқушылар «Ыстық орындық» немесе «Жарық астындағы оқушылар» стратегиясы арқылы белгілі әдебиеттанушы рөліне ене отырып, басқа оқушылардың сұрақтарына жауап береді. Әрбір оқушының белгілі бір әдебиет сыншысы ретінде өз сыныптастарының сұрақтарына жауап беруге мүмкіндіктері бар:
• Кейіпкердің ойы мен сезімі
• Уақыт және оның олар үшін маңыздылығы
2-тапсырма «Сынып дебаты» әдісі
Оқушылар алдымен төмендегі сұрақтарды топта талқылайды:«Ж.Сахиев жазушы ретінде өзіне қалай тарта білді?». Осы сұраққа жауап бере отырып, әрқайсысы фантастикалық әңгіме туралы өз ойларын ортаға салып, көзқарастарын дәлелдейді.
3-тапсырма «Қиялгер әлемін зерттеу»
Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Әр топ қиял әлеміне қалам тартқан тұлғаларды зерттейді: Жүніс Сахиев, Ағжан Машани.
• Ол өмір сүрген кезең;
• Ол туған еліне деген сүйіспеншілігін қалай көрсетті?
4-тапсырма «Өкіл» стратегиясы
Сынып топқа бөлінеді, топтарға фантастикалық әңгіме туралы айтылған сын-пікірлер таратылады, топпен талқылайды. Әр топтан бір адам «өкіл» болып басқа топқа барады. Барған тобына сын-пікірлер бойынша туындаған өз тобының көзқарасын жеткізеді, басқалардың сұрақтарына жауап береді, басқа «өкілдерді» тыңдайды, олардан алған ақпараттарын жинақтайды. Өз тобына қайта оралады. Топ ішінде ойларын қорытындылап, әңгімеге сыни пікір жазады......
Бөлім атауы: Қиял мен шындық
Сабақтың тақырыбы: Жүніс Сахиев «Дабыл» фантастикалық әңгімесі 5-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С4. Әдеби сын
Сабақ мақсаты: Шығарма бойынша жазылған әдеби сын -пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу.
Сабақ барысы:
Оқу мақсатын хабарлау
Бағалау критерийлерімен таныстыру
1-тапсырма «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі
1-қадам. Әңгіменің мазмұнына сұрақтар дайындау;
2-қадам. Оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақтар қояды және талқылайды.. Оқушылар «Ыстық орындық» немесе «Жарық астындағы оқушылар» стратегиясы арқылы белгілі әдебиеттанушы рөліне ене отырып, басқа оқушылардың сұрақтарына жауап береді. Әрбір оқушының белгілі бір әдебиет сыншысы ретінде өз сыныптастарының сұрақтарына жауап беруге мүмкіндіктері бар:
• Кейіпкердің ойы мен сезімі
• Уақыт және оның олар үшін маңыздылығы
2-тапсырма «Сынып дебаты» әдісі
Оқушылар алдымен төмендегі сұрақтарды топта талқылайды:«Ж.Сахиев жазушы ретінде өзіне қалай тарта білді?». Осы сұраққа жауап бере отырып, әрқайсысы фантастикалық әңгіме туралы өз ойларын ортаға салып, көзқарастарын дәлелдейді.
3-тапсырма «Қиялгер әлемін зерттеу»
Мұғалім сыныпты 3 топқа бөледі. Әр топ қиял әлеміне қалам тартқан тұлғаларды зерттейді: Жүніс Сахиев, Ағжан Машани.
• Ол өмір сүрген кезең;
• Ол туған еліне деген сүйіспеншілігін қалай көрсетті?
4-тапсырма «Өкіл» стратегиясы
Сынып топқа бөлінеді, топтарға фантастикалық әңгіме туралы айтылған сын-пікірлер таратылады, топпен талқылайды. Әр топтан бір адам «өкіл» болып басқа топқа барады. Барған тобына сын-пікірлер бойынша туындаған өз тобының көзқарасын жеткізеді, басқалардың сұрақтарына жауап береді, басқа «өкілдерді» тыңдайды, олардан алған ақпараттарын жинақтайды. Өз тобына қайта оралады. Топ ішінде ойларын қорытындылап, әңгімеге сыни пікір жазады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?