Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Қасиет пен қасірет (8 сынып, III тоқсан )

 Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы Қасиет пен қасірет (8 сынып, III тоқсан )

Пән: қазақ әдебиет
Бөлім атауы: Махаббат және абырой
Сабақтың тақырыбы: Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы. Қасиет пен қасірет
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: Б/С2.Заманауилығы мен жаңашылдығы
Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
Сабақ мақсаты: Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту . «Шеринг» әдісі
 М.Мақатаев шығармасында қасірет пен қасиет деген ұғымдарды қалай жеткізген?
 Топ дөңгеленіп отырып, қатысушыларға мүсін (аққу, ана, бала, т.б.) беріледі.
 Мүсінді бір-біріне кезектесіп беріп, талдаулар барысында қасірет пен қасиет ұғымдарына қатысты есте қалған оқиғаларды айтады.
1-тапсырма. «Суреттерді әңгімеле» әдісі
Суреттердің бір-бірімен байланыстырады.
Суреттердегі уақыт кеңістігін бүгінгі өмірмен байланыстырады.
Суреттердегі құндылықтарды анықтайды.
Берліген суреттерден әңгіме құрастырады.
2-тапсырма.«Шығармашылық ізденіс» әдісі
 «Аққулар ұйықтағанда» поэмасының мазмұны бойынша жобалық жұмысты таңдап алады.
 Жұмыс тақырыбы өмірмен байланысы болуы керек.
 Зерттеуге басқа әдеби шығармалар мен өнер туындыларындағы аққулардың ролі мен маңызы кіруі мүмкін.
 Презентациялау тәсілдері оқушының қабілеттеріне байланысты түрленуі мүмкін.
Ұсынылатын тақырыптар:
 Ұлттық құндылықтар
 Табиғатты аяла
 Бала -адамның бауыр еті
 Жетімкөл неге жылайды?
 Ананың қалін кім ұғар?
4-тапсырма. «Қабырға газеті» әдісі
 Өлең жолдарындағыақынның ішкі сыры, сезімі, толғанысы қандай мәселе көтереді?
 Дәстүрлер: Кеше. Бүгін. Ертең
1-қадам.
 «Аққулар ұйықтағанда» поэмасынан берілген үзіндіні оқиды;
 Үзіндіде ақын көтерген мәселені талқылайды;
 Оқушылар түрлі-түсті қағаздардан өздеріне ұнаған түсті таңдап, әртүрлі кескіндер қиып алады (үшбұрыш, төртбұрыш, шеңбер, т.б.), жанр таңдап (өлең, әңгіме, ертегі, аңыз т.б.), шығарма оқиғасын өз көзқарасымен дамытып жазады. (2-3 сөйлем)
2-қадам. Қабырға газеті бөлме қабырғасына ілінеді;
3-қадам. Галереяға саяхат – мұғалім белгі берісімен топтар қабырға газеттерін қарайды, сараптайды және тапсырма жазылған қағазға пікірін немесе сұрағын жазып кетеді.
4-қадам. Галереяға саяхат аяқталған соң, топ мүшелері өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды.......


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇
  • Автор: Umit
  • 1 448



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?