Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі 3-сабақ (8 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі 3-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
Сабақ мақсаты: шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Әңгімелесетін әріптестер»
Өткен сабаққа сілтеме жасауды көздейтін бастапқы немесе бүкіл сыныпқа арналған тапсырма ретінде оқушылар әріптестерімен:
• «Жастарға» өлеңі бойынша өздері білетін 3 факті туралы;
• оларға жеңіл болып көрінгендер туралы;
• оларға қиын болып көрінгендер туралы;
• алдағы уақытта оқығысы келген нәрселер туралы ақпарат алмасады.
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады.
Топқа бөлу
Мағынаны тану
1-тапсырма Ж. «Жарыссөз асатаяғы» әдісі
Мұғалім оқушыларды шеңберге не жартылай шеңберге отырғызады немесе оқушылар парталарына отырады да, мұғалім сөйлегісі келгендерге «жарыссөз асатаяғын» береді.
1. Оқушылар белгілі бір сұрақ бойынша пікірталас жүргізеді. Қолында тек «жарыссөз асатаяғы» бар адам ғана сөйлей алады.
2. Оқушыларға отырған ретімен кезекпен сөйлеуге рұқсат берілмейді. «Жарыссөз асатаяғын» ортадаға қоюға болады. Сөйлеуші өз сөзін аяқтағаннан кейін оны орнына қояды, осылайша оны кез келген басқа адам ала алады.
Оқушылар шеңберде төмендегі сұрақтарды талдайды:
1. Шәкәрім өмір сүрген заман қандай еді?
2. Білімге деген көзқараста қандай өзгерістер болды?
3. Шәкәрім өлеңіндегі мәселелер қазіргі заманда өзекті ме?
Оқушылар жауап берген оқушыларға стикерлер (үздікке-қызыл, жақсыға-жасыл, орташаға-сары) беріп бағалап отырады.
2- тапсырма ТЖ.
«Фишбоун» белсенді оқыту әдісі арқылы өлеңге сыни пікір айтады.
Орындалу барысы: басы – тақырыптың мәселесі,
үстіңгі сүйектері – тақырыптың негізгі түсініктері,
астыңғы сүйектері – себептері,
құйрығы – мәселенің шешімі.
Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек, олар тірек
сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалар болуы мүмкін.
Топтар постерлерімен алмасып, бір-бірінің жұмысына комментарий жазады.
3- тапсырма Ж.,ТЖ.
«Ұшқыр ойлар кілемі» әдісі
Өлең көлемді болғандықтан, топтағы оқушылар өлең жолдарын бөліп алады. Әрқайсысы өлең жолдарындағы сыни ойлар айтылған тұстарды тауып белгілейді. Белгілеген тұстарын алдарындағы кілемге (флипчарт) жазады. Барлығы бірігіп оқиды. Келісетін/келіспейтінін айтып, өз пікірін дәлелдейді. Топ өз кілемдеріндегі материалдарды сыни пікір жазуда дәлел ретінде пайдалана алады.
4- тапсырма Ж.,С.
«Шәкәрім Құдайбердіұлы "Жастарға" өлеңінде жастарды неге Абай арқылы түзеткісі келеді?» деген тақырыпта жазылған үш эссені оқиды. Шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады.
Жұбының жұмысын дескрипторға сүйеніп бағалайды. Топта өзіндік сыни пікірлерді оқып, үздігін басқа топтардың оқуына ұсынады.
Дескриптор:
1) Бірдей тақырыпта жазылған эсселерді салыстыра алады;
2) Шығармадан дәлелдер келтіріп, сыни талдау жасайды;
3) Өзіндік сыни пікір жазуда ойын жүйелі жеткізеді.
Топта бірін-бірі жазбаша бағалайды.
Қалыптастырушы бағалау......
Бөлім атауы: Көркем әдебиет және эпикалық сарын
Сабақтың тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі 3-сабақ
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: 8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
Сабақ мақсаты: шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту
«Әңгімелесетін әріптестер»
Өткен сабаққа сілтеме жасауды көздейтін бастапқы немесе бүкіл сыныпқа арналған тапсырма ретінде оқушылар әріптестерімен:
• «Жастарға» өлеңі бойынша өздері білетін 3 факті туралы;
• оларға жеңіл болып көрінгендер туралы;
• оларға қиын болып көрінгендер туралы;
• алдағы уақытта оқығысы келген нәрселер туралы ақпарат алмасады.
Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады.
Топқа бөлу
Мағынаны тану
1-тапсырма Ж. «Жарыссөз асатаяғы» әдісі
Мұғалім оқушыларды шеңберге не жартылай шеңберге отырғызады немесе оқушылар парталарына отырады да, мұғалім сөйлегісі келгендерге «жарыссөз асатаяғын» береді.
1. Оқушылар белгілі бір сұрақ бойынша пікірталас жүргізеді. Қолында тек «жарыссөз асатаяғы» бар адам ғана сөйлей алады.
2. Оқушыларға отырған ретімен кезекпен сөйлеуге рұқсат берілмейді. «Жарыссөз асатаяғын» ортадаға қоюға болады. Сөйлеуші өз сөзін аяқтағаннан кейін оны орнына қояды, осылайша оны кез келген басқа адам ала алады.
Оқушылар шеңберде төмендегі сұрақтарды талдайды:
1. Шәкәрім өмір сүрген заман қандай еді?
2. Білімге деген көзқараста қандай өзгерістер болды?
3. Шәкәрім өлеңіндегі мәселелер қазіргі заманда өзекті ме?
Оқушылар жауап берген оқушыларға стикерлер (үздікке-қызыл, жақсыға-жасыл, орташаға-сары) беріп бағалап отырады.
2- тапсырма ТЖ.
«Фишбоун» белсенді оқыту әдісі арқылы өлеңге сыни пікір айтады.
Орындалу барысы: басы – тақырыптың мәселесі,
үстіңгі сүйектері – тақырыптың негізгі түсініктері,
астыңғы сүйектері – себептері,
құйрығы – мәселенің шешімі.
Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек, олар тірек
сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалар болуы мүмкін.
Топтар постерлерімен алмасып, бір-бірінің жұмысына комментарий жазады.
3- тапсырма Ж.,ТЖ.
«Ұшқыр ойлар кілемі» әдісі
Өлең көлемді болғандықтан, топтағы оқушылар өлең жолдарын бөліп алады. Әрқайсысы өлең жолдарындағы сыни ойлар айтылған тұстарды тауып белгілейді. Белгілеген тұстарын алдарындағы кілемге (флипчарт) жазады. Барлығы бірігіп оқиды. Келісетін/келіспейтінін айтып, өз пікірін дәлелдейді. Топ өз кілемдеріндегі материалдарды сыни пікір жазуда дәлел ретінде пайдалана алады.
4- тапсырма Ж.,С.
«Шәкәрім Құдайбердіұлы "Жастарға" өлеңінде жастарды неге Абай арқылы түзеткісі келеді?» деген тақырыпта жазылған үш эссені оқиды. Шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады.
Жұбының жұмысын дескрипторға сүйеніп бағалайды. Топта өзіндік сыни пікірлерді оқып, үздігін басқа топтардың оқуына ұсынады.
Дескриптор:
1) Бірдей тақырыпта жазылған эсселерді салыстыра алады;
2) Шығармадан дәлелдер келтіріп, сыни талдау жасайды;
3) Өзіндік сыни пікір жазуда ойын жүйелі жеткізеді.
Топта бірін-бірі жазбаша бағалайды.
Қалыптастырушы бағалау......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?