Мұхтар Әуезов «Көксерек» (7 сынып, III тоқсан )
Пән: Қазақ әдебиеті
Бөлім атауы: Балалар мен үлкендер
Сабақ тақырыбы: Мұхтар Әуезов «Көксерек»
Оқу мақсаты: Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
7.Б/С2.Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Т/Ж2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
7.Т/Ж2.Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.
Сабақтың мақсаты: Шығарма мазмұнын толық түсіну;
Әдеби шығарманың жанрын анықтау;
Шығарманың жаңашылдығын анықтау;
Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіну.
Сабақ барысы:
Алдыңғы сабақта өткенді қайталау:
• Шығарманың жанры:
• Тақырыбы:
• Идеясы:
• Шығарманың жазылуына не себеп болды?
Дескрипторлары:
1. Шығарма мазмұнын толық түсінеді;
2. Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
1-тапсырма.
1) «Коллаж әңгіме»
Түрлі-түсті суреттері бар журналдардан әртүрлі суреттерді қиып алып, флипчартқа жабыстырып, тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырыңыздар.
2) Шығарманың жаңашылдығы неде деген сұраққа жауап беріңіздер.
Күшік асырап, ит еттім,
Ол балтырымды қанатты.
Біреуге мылтық үйреттім,
Ол мерген болды, мені атты. (Абай).
Дескрипторлары:
1. Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыра алады;
2. Шығарманың жаңашылдығы неде екенін анықтай алады.
2-тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі
Сынып оқушыларын 4 топқа бөлеміз. Әр топтан бір оқушы «Ыстық орындыққа», шығарма авторы, басты кейіпкер, Құрмаш пен әжесі, шақырылады. Қалған оқушылар қоятын сұрақтарын талдап алады (әр кейіпкерге әр топтан бір-бір сұрақтан. Сонда 4 кейіпкерге 4 сұрақ дайындайды).
Үлгі сұрақтар
1.Авторға: «Шығарма атауының сырын түсіндірсеңіз»
2.Құрмашқа: «Сіз ауыл адамдары мен әжеңіздің ескертпесіне неге құлақ аспадыңыз?»
3. Көксерекке: «Сіз неге Құрмашты өлтірдіңіз?»
Дескрипторлары:
1. Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;
2. Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады......
Бөлім атауы: Балалар мен үлкендер
Сабақ тақырыбы: Мұхтар Әуезов «Көксерек»
Оқу мақсаты: Б/С2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
7.Б/С2.Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
Т/Ж2.Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
7.Т/Ж2.Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау.
Сабақтың мақсаты: Шығарма мазмұнын толық түсіну;
Әдеби шығарманың жанрын анықтау;
Шығарманың жаңашылдығын анықтау;
Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсіну.
Сабақ барысы:
Алдыңғы сабақта өткенді қайталау:
• Шығарманың жанры:
• Тақырыбы:
• Идеясы:
• Шығарманың жазылуына не себеп болды?
Дескрипторлары:
1. Шығарма мазмұнын толық түсінеді;
2. Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
1-тапсырма.
1) «Коллаж әңгіме»
Түрлі-түсті суреттері бар журналдардан әртүрлі суреттерді қиып алып, флипчартқа жабыстырып, тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырыңыздар.
2) Шығарманың жаңашылдығы неде деген сұраққа жауап беріңіздер.
Күшік асырап, ит еттім,
Ол балтырымды қанатты.
Біреуге мылтық үйреттім,
Ол мерген болды, мені атты. (Абай).
Дескрипторлары:
1. Тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыра алады;
2. Шығарманың жаңашылдығы неде екенін анықтай алады.
2-тапсырма. «Ыстық орындық» әдісі
Сынып оқушыларын 4 топқа бөлеміз. Әр топтан бір оқушы «Ыстық орындыққа», шығарма авторы, басты кейіпкер, Құрмаш пен әжесі, шақырылады. Қалған оқушылар қоятын сұрақтарын талдап алады (әр кейіпкерге әр топтан бір-бір сұрақтан. Сонда 4 кейіпкерге 4 сұрақ дайындайды).
Үлгі сұрақтар
1.Авторға: «Шығарма атауының сырын түсіндірсеңіз»
2.Құрмашқа: «Сіз ауыл адамдары мен әжеңіздің ескертпесіне неге құлақ аспадыңыз?»
3. Көксерекке: «Сіз неге Құрмашты өлтірдіңіз?»
Дескрипторлары:
1. Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады;
2. Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?