Қызметке тұру (8 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары
Сабақтың тақырыбы: Қызметке тұру
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.5.1. перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар:
• Перифраз түрінде берілген сұрақты түсінеді;
• мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, жауап береді;
• мәтіндегі ойды қорытындылап пікір білдіреді.
Сабақ барысы: «Құндылықтар спектрі» тапсырмасы.
Спектр үшін жіпті, тақтаны көрсетіп тұратын стрелкаларды пайдаланыңыз; қарама-қарсы қабырғаларға пікірлердің екі ең шеткі нүктелерін орналастырыңыз.
Жаттығудың сипаттамасы:
Оқушылар немесе оқушылардан құрылған топтар айтылған пікірмен қаншалықты келісетіндігін айта отырып, оған қатысты өз ойларымен бөліседі. Бұны жүзеге асырудың тәсілдері өте көп: оқушылардан олардың өз пікірлерін көрсететін сызықтың нүктелеріне келіп тұруды өтінуге болады немесе олар айтылғанды алдымен топ ішінде талқылайды да, содан кейін топтан бір оқушы шығып өз тобының ұстанымын түсіндіре отырып, тобының белгі/карточкасын сызықтың бойына орналастырады. Бұл – бір сұрақтардың әртүрлі жауаптарын салыстырып, пікірлер арасындағы алшақтықты анықтауға арналған өте жақсы әдіс
Тұжырым: Бүгінгі заманда жұмысқа орналасу қиын.
Осы тапсырмадан соң, сабақтың тақырыбын анықтайды.
Мұғалім оқушылармен бірге оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін бірге талқылайды.
Тыңдалым/айтылым алдындағы тапсырма.
Мұғалім оқушыларға жұмысқа орналасуға қатысты әрекеттер жазылған бірнеше қима қағаздарды үлестіреді. Оқушылар әрекеттерді дұрыс ретімен орналастырып, үдерісті әңгімелеп береді.
1-тапсырма.
Жұмысқа орналасу үшін жасалатын әрекеттерді дұрыс ретімен орналастырып, үдерісті әңгімелеп беріңіз.
Тыңдалым/айтылым тапсырмасы.
Мұғалім оқушыларға бейнематериалды қосып, тыңдалым мәтінін тыңдатады. Оқушыларға осы тыңдалым бойынша перифраза арқылы құрылған сұрақтарды береді. Мұғалім перифраз жасаудың тәсілдерін ескеріп, басқа да сұрақтар құрастыра алады.
Оқушылар осы сұрақтарға мәтін бойынша жауап береді.
1-тапсырма.
Бейнематериалды тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіз.
1. Бейнематериалдағы қағидалар кімдерге арналған?
2. Мамандар неліктен бір орында ұзақ тұрақтамауға кеңес береді?
3. Қызметке тұрушы туралы алғашқы көзқарасты не қалыптастырады?
4. Қызметке орналасуда қандай әрекет ең пайдасыз?
5. Жұмыс берушілер қызметкерге зәру екенін көбіне қайда жариялайды?
6. Түйіндемені жіберген фирма бірден хабарласа ма?
7. Қызметке тұруда қандай әрекет жағымды нәтижеге әкеледі?
8. Жұмысқа орналасуға қатысты қандай кеңестер берілді?
А)
Ә)
Б)
Дескриптор:
• Перифраз тәсілі арқылы берілген сұрақтарды түсінеді.
• Сұрақтарға тыңдалым мәтіні бойынша жауап береді;
• Айтылған кеңестерді жаза алады.
2-тапсырма.
Оқушылар тыңдалым мәтінін бойынша ой тұжырымдап, жеке көзқарасын ПОПС формуласы арқылы білдіреді.
Сұрақ:
• Сіздің ойыңызша, ұсынылған кеңестер жұмысқа орналасуда пайдалы ма? Неліктен?
• Сіздің пікіріңізше, қай кеңес ең пайдалы?
Дескриптор:
• Тыңдалым бойынша жеке пікірін білдіреді;
• ПОПС формуласы арқылы сөйлейді;
• ойын дәлелді, анық жеткізе алады.
Оқушылар бір-біріне дескрипторға сай кері байланыс береді.
Шығармашылық тапсырма.
Мұғалім оқушыларға бірнеше комикстердің суреттерін береді. Оқушылар осы комикстерді өздері сөйлетулері керек. Ол үшін тыңдалымдағы ақпараттарды, ұсынылған мақал-мәтелдерді қолданулары керек.
Тапсырма.
Төмендегі комикстерге қарап, «Менің жұмысқа орналасудағы талпынысым» тақырыбында шағын әңгіме құрап, әңгімелеп бер.
1-сурет
2-сурет.
Мақал-мәтелдер:
• Еңбек — ширатады.
Өмір — үйретеді.
• Күшіңе сенбе,
Ісіңе сен.
• Еңбек ет те, міндет ет.
• Ер дәулеті — еңбек.
• Бір еңбектің — бір рахаты бар.
Дескриптор:
• Комикстерге сай әңгіме құрайды;
• тақырыпты ашады;
• мақал-мәтелдерді орынды қолданады......
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары
Сабақтың тақырыбы: Қызметке тұру
Осы сабақ арқылы іске асатын оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) 8.1.5.1. перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылар:
• Перифраз түрінде берілген сұрақты түсінеді;
• мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, жауап береді;
• мәтіндегі ойды қорытындылап пікір білдіреді.
Сабақ барысы: «Құндылықтар спектрі» тапсырмасы.
Спектр үшін жіпті, тақтаны көрсетіп тұратын стрелкаларды пайдаланыңыз; қарама-қарсы қабырғаларға пікірлердің екі ең шеткі нүктелерін орналастырыңыз.
Жаттығудың сипаттамасы:
Оқушылар немесе оқушылардан құрылған топтар айтылған пікірмен қаншалықты келісетіндігін айта отырып, оған қатысты өз ойларымен бөліседі. Бұны жүзеге асырудың тәсілдері өте көп: оқушылардан олардың өз пікірлерін көрсететін сызықтың нүктелеріне келіп тұруды өтінуге болады немесе олар айтылғанды алдымен топ ішінде талқылайды да, содан кейін топтан бір оқушы шығып өз тобының ұстанымын түсіндіре отырып, тобының белгі/карточкасын сызықтың бойына орналастырады. Бұл – бір сұрақтардың әртүрлі жауаптарын салыстырып, пікірлер арасындағы алшақтықты анықтауға арналған өте жақсы әдіс
Тұжырым: Бүгінгі заманда жұмысқа орналасу қиын.
Осы тапсырмадан соң, сабақтың тақырыбын анықтайды.
Мұғалім оқушылармен бірге оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін бірге талқылайды.
Тыңдалым/айтылым алдындағы тапсырма.
Мұғалім оқушыларға жұмысқа орналасуға қатысты әрекеттер жазылған бірнеше қима қағаздарды үлестіреді. Оқушылар әрекеттерді дұрыс ретімен орналастырып, үдерісті әңгімелеп береді.
1-тапсырма.
Жұмысқа орналасу үшін жасалатын әрекеттерді дұрыс ретімен орналастырып, үдерісті әңгімелеп беріңіз.
Тыңдалым/айтылым тапсырмасы.
Мұғалім оқушыларға бейнематериалды қосып, тыңдалым мәтінін тыңдатады. Оқушыларға осы тыңдалым бойынша перифраза арқылы құрылған сұрақтарды береді. Мұғалім перифраз жасаудың тәсілдерін ескеріп, басқа да сұрақтар құрастыра алады.
Оқушылар осы сұрақтарға мәтін бойынша жауап береді.
1-тапсырма.
Бейнематериалды тыңдап, сұрақтарға жауап беріңіз.
1. Бейнематериалдағы қағидалар кімдерге арналған?
2. Мамандар неліктен бір орында ұзақ тұрақтамауға кеңес береді?
3. Қызметке тұрушы туралы алғашқы көзқарасты не қалыптастырады?
4. Қызметке орналасуда қандай әрекет ең пайдасыз?
5. Жұмыс берушілер қызметкерге зәру екенін көбіне қайда жариялайды?
6. Түйіндемені жіберген фирма бірден хабарласа ма?
7. Қызметке тұруда қандай әрекет жағымды нәтижеге әкеледі?
8. Жұмысқа орналасуға қатысты қандай кеңестер берілді?
А)
Ә)
Б)
Дескриптор:
• Перифраз тәсілі арқылы берілген сұрақтарды түсінеді.
• Сұрақтарға тыңдалым мәтіні бойынша жауап береді;
• Айтылған кеңестерді жаза алады.
2-тапсырма.
Оқушылар тыңдалым мәтінін бойынша ой тұжырымдап, жеке көзқарасын ПОПС формуласы арқылы білдіреді.
Сұрақ:
• Сіздің ойыңызша, ұсынылған кеңестер жұмысқа орналасуда пайдалы ма? Неліктен?
• Сіздің пікіріңізше, қай кеңес ең пайдалы?
Дескриптор:
• Тыңдалым бойынша жеке пікірін білдіреді;
• ПОПС формуласы арқылы сөйлейді;
• ойын дәлелді, анық жеткізе алады.
Оқушылар бір-біріне дескрипторға сай кері байланыс береді.
Шығармашылық тапсырма.
Мұғалім оқушыларға бірнеше комикстердің суреттерін береді. Оқушылар осы комикстерді өздері сөйлетулері керек. Ол үшін тыңдалымдағы ақпараттарды, ұсынылған мақал-мәтелдерді қолданулары керек.
Тапсырма.
Төмендегі комикстерге қарап, «Менің жұмысқа орналасудағы талпынысым» тақырыбында шағын әңгіме құрап, әңгімелеп бер.
1-сурет
2-сурет.
Мақал-мәтелдер:
• Еңбек — ширатады.
Өмір — үйретеді.
• Күшіңе сенбе,
Ісіңе сен.
• Еңбек ет те, міндет ет.
• Ер дәулеті — еңбек.
• Бір еңбектің — бір рахаты бар.
Дескриптор:
• Комикстерге сай әңгіме құрайды;
• тақырыпты ашады;
• мақал-мәтелдерді орынды қолданады......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?