7-сабақ ЖЕҢІС КҮНІ ҰЛЫ ЕРЛІККЕ ТАҒЗЫМ (7 сынып, IV тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: 7-сабақ ЖЕҢІС КҮНІ ҰЛЫ ЕРЛІККЕ ТАҒЗЫМ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) ӘТН 3 Лексикалық норма.
Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
Сабақ мақсаттары:
Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану арқылы көркем сөйлеуге дағдыландыру.
Сабақ барысы: Оқушыларды түгендеу, көңіл-күйлерін сұрау. Жайлы орта құру.
Топтастыру:
1-топ: Жүрегінің түгі бар
2-топ: Ер жүрек
3- топ: көп түкірсе – көл
4- топ: Төбе шашы тік тұру
5-топ: Кең пейіл
- Бұл қандай сөздер?
- Сөздер қандай мағына береді?
- Осы сөздердің тақырыппен байланысы қандай?
Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау
Мағынаны тану сатысы
Тапсырма:
1.Тұрақты тіркес дегеніміз не?
2. Тұрақты тіркеске тән өзіндік белгілерді атайық ?
ОЙЛАН-ЖҰПТАС-БӨЛІС
(Джес Жентиль диаграммасы бойынша)
Дұрыс жауаптарымен өз жауаптарын сәйкестендіру
1. Бірнеше сөзден тіркеседі
2. Орны қалыпты
3. Фразеологиялық байлаулы
3. Синонимі болады
4. Антонимі болады
5. Бір мағынаны білдіреді
6. Бір сұраққа жауап береді
7. Сыңарларының орнын ауыстыруға болмайды
8. Сыңарларын басқа сөзбен ауыстыруға болмайды
9. Ойды көркемдеп, әсерлеп жеткізу құралы
Тапсырма:
«Тауып, жаз » Берілген сөйлемнен тұрақты тіркесті тауып,мағынасын жазу.
Тұрақты тіркес Мағынасы Бағалау
Бұл жолы екі кәсіпкерді өзбек саудагері мұзға отырғызып кетті. Ұшақ аспанға көтерілгенде, екі өзен алақанға салғандай болып көрінеді. Ит байласа тұрғысыз баспананы тұрақ еткеніме бүгін төртінші күн.
Мен қарттың терісіне сыймай отырғанын көрдім. Қаладағы баласы ауылға көптен бері ат ізін салмады. Мұғалімінің алдында қатты қысылып, жерге кіріп кете жаздадым.
Қыл өтпестей татулықты бір ашуға сатпайық. Екі ел тонның ішкі бауындай күй кешті. Қасқырды көргенде Жандостың жүрегі тас төбесіне шықты.
«Карусель» әдісі арқылы сағат тілі бағытымен айналдырып беріп, тексеріп, бағалайды
Тапсырма: “Сәйкестендіру” тесті Ж
Тайға таңба басқандай қорқу
Жұлдызы қарсы анық
Зәресі ұшу түк қалдырмау
Ақылға салды алдау
Жылан жалағандай сөйлемеу
Опық жеу дұшпан
Қыздың жиған жүгіндей ыза болу
Жұмған аузын ашпау әсем
Тісін қайрау өкіну
Көз байлау ойланды
Тапсырма:
«Шығармашылық жұмыс» «Туады Ерлер ел үшін» тақырыбында тұрақты тіркестерді қолдана отырып (жүрек жұтқан, ел үмітін ақтау, жан алқымынан алу, көз ілмеу, жан ұшыру, т.б.) таңдай отырып орындау.
- Ойтолғау жазу.
- Өлең немесе әңгіме шығару.
-Ерлік, батырлық туралы ән айту, өлең оқу.
«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау.....
Сабақтың тақырыбы: 7-сабақ ЖЕҢІС КҮНІ ҰЛЫ ЕРЛІККЕ ТАҒЗЫМ
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) ӘТН 3 Лексикалық норма.
Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
Сабақ мақсаттары:
Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану арқылы көркем сөйлеуге дағдыландыру.
Сабақ барысы: Оқушыларды түгендеу, көңіл-күйлерін сұрау. Жайлы орта құру.
Топтастыру:
1-топ: Жүрегінің түгі бар
2-топ: Ер жүрек
3- топ: көп түкірсе – көл
4- топ: Төбе шашы тік тұру
5-топ: Кең пейіл
- Бұл қандай сөздер?
- Сөздер қандай мағына береді?
- Осы сөздердің тақырыппен байланысы қандай?
Сабақ тақырыбына шығу, мақсаттарымен таныстыру, бағалау критерийлерін талқылау
Мағынаны тану сатысы
Тапсырма:
1.Тұрақты тіркес дегеніміз не?
2. Тұрақты тіркеске тән өзіндік белгілерді атайық ?
ОЙЛАН-ЖҰПТАС-БӨЛІС
(Джес Жентиль диаграммасы бойынша)
Дұрыс жауаптарымен өз жауаптарын сәйкестендіру
1. Бірнеше сөзден тіркеседі
2. Орны қалыпты
3. Фразеологиялық байлаулы
3. Синонимі болады
4. Антонимі болады
5. Бір мағынаны білдіреді
6. Бір сұраққа жауап береді
7. Сыңарларының орнын ауыстыруға болмайды
8. Сыңарларын басқа сөзбен ауыстыруға болмайды
9. Ойды көркемдеп, әсерлеп жеткізу құралы
Тапсырма:
«Тауып, жаз » Берілген сөйлемнен тұрақты тіркесті тауып,мағынасын жазу.
Тұрақты тіркес Мағынасы Бағалау
Бұл жолы екі кәсіпкерді өзбек саудагері мұзға отырғызып кетті. Ұшақ аспанға көтерілгенде, екі өзен алақанға салғандай болып көрінеді. Ит байласа тұрғысыз баспананы тұрақ еткеніме бүгін төртінші күн.
Мен қарттың терісіне сыймай отырғанын көрдім. Қаладағы баласы ауылға көптен бері ат ізін салмады. Мұғалімінің алдында қатты қысылып, жерге кіріп кете жаздадым.
Қыл өтпестей татулықты бір ашуға сатпайық. Екі ел тонның ішкі бауындай күй кешті. Қасқырды көргенде Жандостың жүрегі тас төбесіне шықты.
«Карусель» әдісі арқылы сағат тілі бағытымен айналдырып беріп, тексеріп, бағалайды
Тапсырма: “Сәйкестендіру” тесті Ж
Тайға таңба басқандай қорқу
Жұлдызы қарсы анық
Зәресі ұшу түк қалдырмау
Ақылға салды алдау
Жылан жалағандай сөйлемеу
Опық жеу дұшпан
Қыздың жиған жүгіндей ыза болу
Жұмған аузын ашпау әсем
Тісін қайрау өкіну
Көз байлау ойланды
Тапсырма:
«Шығармашылық жұмыс» «Туады Ерлер ел үшін» тақырыбында тұрақты тіркестерді қолдана отырып (жүрек жұтқан, ел үмітін ақтау, жан алқымынан алу, көз ілмеу, жан ұшыру, т.б.) таңдай отырып орындау.
- Ойтолғау жазу.
- Өлең немесе әңгіме шығару.
-Ерлік, батырлық туралы ән айту, өлең оқу.
«Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау.....
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?