Дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құру Туған жер байлығың (2 сынып, II тоқсан )
Пән: Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің туған өлкем»
Сабақ тақырыбы: Дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құру. Туған жер байлығың
Оқу мақсаттары: 3.7 Қатені табу және түзету
2.1.2.2 мәтіннің тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
Сабақ мақсаттары: Мәтінді оқып, қателерін тауып, түзетіп жазуды үйрету.
Сабақ барысы: Психологиялық дайындық
Кітап жатыр сөмкеде,
Қалам жатыр үстелде.
Дәптер жатыр партада,
Бәрі бәрі орнында.
(Т) Сөздерді оқыта,қателерін тапқызып, дәптерге көшірту
Оқушы, мұгалім, кітап, тересе, дәптер, тақта, қыріқ, қарындаш, қабірға, басты, дүкен, кітәпхана, дәріхана, балмұздақ, мейірімді.
Оқулықпен жұмыс
(МК;Ө) Суретерді қолданып, «Табиғат және адам»тақырыбында постер құрастыру.
Дифференциация: Постерге жеке сөйлемдер ғана емес, шағын мәтін құрап жазу.
(Ж,Ұ) Сөйлемдерді жетілдіру, қатемен жұмыс жасау.
Назар аударыңыз: 1-тоқсанда берілген постер құрастыру нұсқаулығы мен бағалау критерийлерін қолдану ұсынылады.
Мұғалім суретпен жұмыс ұйымдастырады. «Қоршаған орта, табиғат, адам» тақырыбында әңгіме жүргізеді.
Сюжетті суретпен жұмыс жасау барысында мынадай сұрақтар қойылады:
- Сурет көңіл-күйіңе қалай әсер етті ?
-Суретке қарап не айтуға болады?
- Сурет қандай көңіл-күй туғызды? т.с.с.
Оқушылар сюжетті суретпен жұмыс жасай отырып, өздігінен мәтін құрастырып жазады. Мәтін құрастыру барысында лепті сөйлемдерді қолдану ұсынылады. Мұғалім оқушылардан жаңа сабақтан игерген білімдерін пысықтау мақсатында диалог құру арқылы кері байланыс жасайды.
Қалыптастырушы бағалау
Аты жөні: .........................................................................
Тапсырма
Есте сақтау диктанты
Берілген жұмбақты түсініп оқып, жаттап ал. Жұмбақтың шешуін тап.
Дала тегіс сарғайды,
Шаруа қысқа қамданды.
Күн қысқара бастады,
Тауға тұңғыш қар жауды.
Өлеңді жатқа жаз.
Жазба жұмысыңды жұмбақтың бастапқы нұсқасымен салыстыр. Қателері болса тауып, түзет.
Қате жіберілген сөзді есте сақтай отырып, қайталап жаз.
Сол сөзді қатыстырып сөйлем құрастыр.
Дескриптор Білім алушы
жұмбақтың шешуін табады;
жұмбақты жатқа жазады;
жіберілген қателерді тауып, түзетеді;
қате жіберілген сөзді қайталап жазуда сауаттылықты сақтайды;
берілген сөзбен сөйлем құрастырады.......
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Менің туған өлкем»
Сабақ тақырыбы: Дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құру. Туған жер байлығың
Оқу мақсаттары: 3.7 Қатені табу және түзету
2.1.2.2 мәтіннің тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
Сабақ мақсаттары: Мәтінді оқып, қателерін тауып, түзетіп жазуды үйрету.
Сабақ барысы: Психологиялық дайындық
Кітап жатыр сөмкеде,
Қалам жатыр үстелде.
Дәптер жатыр партада,
Бәрі бәрі орнында.
(Т) Сөздерді оқыта,қателерін тапқызып, дәптерге көшірту
Оқушы, мұгалім, кітап, тересе, дәптер, тақта, қыріқ, қарындаш, қабірға, басты, дүкен, кітәпхана, дәріхана, балмұздақ, мейірімді.
Оқулықпен жұмыс
(МК;Ө) Суретерді қолданып, «Табиғат және адам»тақырыбында постер құрастыру.
Дифференциация: Постерге жеке сөйлемдер ғана емес, шағын мәтін құрап жазу.
(Ж,Ұ) Сөйлемдерді жетілдіру, қатемен жұмыс жасау.
Назар аударыңыз: 1-тоқсанда берілген постер құрастыру нұсқаулығы мен бағалау критерийлерін қолдану ұсынылады.
Мұғалім суретпен жұмыс ұйымдастырады. «Қоршаған орта, табиғат, адам» тақырыбында әңгіме жүргізеді.
Сюжетті суретпен жұмыс жасау барысында мынадай сұрақтар қойылады:
- Сурет көңіл-күйіңе қалай әсер етті ?
-Суретке қарап не айтуға болады?
- Сурет қандай көңіл-күй туғызды? т.с.с.
Оқушылар сюжетті суретпен жұмыс жасай отырып, өздігінен мәтін құрастырып жазады. Мәтін құрастыру барысында лепті сөйлемдерді қолдану ұсынылады. Мұғалім оқушылардан жаңа сабақтан игерген білімдерін пысықтау мақсатында диалог құру арқылы кері байланыс жасайды.
Қалыптастырушы бағалау
Аты жөні: .........................................................................
Тапсырма
Есте сақтау диктанты
Берілген жұмбақты түсініп оқып, жаттап ал. Жұмбақтың шешуін тап.
Дала тегіс сарғайды,
Шаруа қысқа қамданды.
Күн қысқара бастады,
Тауға тұңғыш қар жауды.
Өлеңді жатқа жаз.
Жазба жұмысыңды жұмбақтың бастапқы нұсқасымен салыстыр. Қателері болса тауып, түзет.
Қате жіберілген сөзді есте сақтай отырып, қайталап жаз.
Сол сөзді қатыстырып сөйлем құрастыр.
Дескриптор Білім алушы
жұмбақтың шешуін табады;
жұмбақты жатқа жазады;
жіберілген қателерді тауып, түзетеді;
қате жіберілген сөзді қайталап жазуда сауаттылықты сақтайды;
берілген сөзбен сөйлем құрастырады.......
Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?