жасөспәрәм және қылмыс. Қазақ тілі, 8 сынып, сабақ жоспары. 4 сабақ.


САБАҚ: 7-8

Мектеп: НЗМ

Мерзімі:

Оқытушы аты-жөні: Нурпеисова Е.Б.

СЫНЫП: 8-сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар: 0

Сабақтың оқу мақсаттары

8.3.1.1 .

8.3. 4.1 .

 Сабақтың мақсаттары

Тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру;

эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу.

(аргументативті эссе).

Бағалау критерийлері

Оқушылар берілген ақпараттарды іріктеп, аргументивті эссе жазады.

Бір-бірінің жұмысын тексеріп, бағалайды.

Эссе жазу талаптарын сақтайды.

Тілдік мақсаттар

Жай сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлері, тыныс белгілері.

Жоспар

Жоспар

ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Дереккөздері

Сабақтың басы

Мұғалім бірінші сабақта оқушыларға түрлі материалдар ұсынады, оқушылар өздерінің ақпараттарымен бөліседі.

Осы дәлелдемелер негізінде әркім өзіне тақырып таңдап алады.

Тезистік жоспар құрады.

«Жасөспірімдер қылмысының өршіп бара жатуының себебі недетақырыбында дискуссивті эссе жазады.

Эссе бірнеше абзацтардан тұрады.

Абзац төмендегілерден құралады:

  • Тақырыптық сөйлем
  • Қолдаушы сөйлем
  • Қолдаушы сөйлем
  • Қолдаушы сөйлем
  • Қорытынды сөйлем

Абзацты жазудың негізгі шарттары

Мәтіндер негізінен бірнеше абзацтан тұрады

Бір абзацта бір ой толықтай ашып жазылады

Әр абзац тақырыптық сөйлемнен, қолдаушы сөйлемнен және қорытынды сөйлемнен тұрады.

Тақырытық сөйлем - абзацтың негізгі идеясын көрсетеді

Қолдаушы сөйлемдер – тақырыптық сөйлемдегі ойды ашатын сөйлемдер

Қорытынды сөйлем – абзацтағы ойды қорытындылайтын сөйлем

Сонымен қатар, ойды толықтыру үшін деректер мен мысалдарды да қосуға болады.

Ең бастысы абзац жаңа азат жолдан басталып жазылады.

Оқушыларға эссе жазуға көмек ретінде аргументтер, қолдануға болатын тірек сөздер, статистикалық деректер ұсынуға болады. Оқушылар ұсынылған ақпараттардан өзіне қажеттісін іріктеп, мәселені шешудің жолдарын көрсетіп, өз көзқарасын дәлелдеп жазады.

Дескриптор:

    • Эссе құрылымын сақтап жазады.
    • Мәселені шешуге байланысты өз көзқарасын білдіріп жазады.
    • Ұсынылған ақпараттардың ішінен өзіне керегін іріктей алады.

Сабақтың ортасы

Оқушылар 1-сабақта жазған эсселерін жұпта ауысады. Бір-бірінің жазған эссе жұмыстарына түзетулер енгізіп, редакциялайды.Сөздердің орынды қолданылуына назар аударады. Кейбір сөздерді синонимдік қатарлармен ауыстырады.

Эссе ішіндегі сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.

1.Жай сөйлемдердің тыныс белгілерін дұрыс қою.

2.Жай сөйлемнің мақсатын сай түрлерін орнымен қою.

Мұғалім оқушыларға бағалау критерийін ұсынады.

  • Сөздердің орынды қолданылуына назар аудар.
  • Күмән туындаған жағдайда, сөздіктерден сөздің мағынасын қара.
  • Қайталаулар кездесе ме?
  • Бұл сөзді қандай басқа сөзбен ауыстыруға болады.

Бір-бірінің жұмысын тексеруде мына дескрипторды назарға алу тапсырылады.

Дескриптор:

  • Абзацтардың негізгі талапқа сай болуына назар аудару.
  • Әр абзацтағы сөйлемдердің реті мен орны.
  • Деректер мен мысалдардың маңызы, тақырыпты ашудағы рөліне мән беру.

 

Сбақтың соңы

3 минут

Кері байланыс. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Ұнаса, несімен ұнады?

Келесі сабақта нені тереңдете білгенді қалайсың?

Қосымша ақпарат

Ажырату – сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?

Басқаларына қарағанда анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі.

АКТ байланыстары.

Құндылықтар байланыстары.

Меңгеруді бақылау.

Сұрақ және жауап.

Өзара кері байланыс.

Әлемдегі отбасы құрылымдары туралы ақпарат үшін география.

Топтарда жұмыс істеу дағдылары (құрмет көрсету, кезекпен сөйлеу және т.б.)

Қорытындылау

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жетімді болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқу атмосферасы қалай болды?

Менің жұмысым жоспарлы болды ма?

Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба?

Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге?

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағаннан өз сабағыңызға қатысты ең орынды келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу