Қазақ отбасындағы әженің рөлі. Қазақ тілі, 6 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұлттық және отбасылық құндылықтар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 Т1 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Қазақ отбасындағы әженің рөлі | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 6.3.6.1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Пунктуациялық қателерді түзету | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Ережелерді орынды қолданады. Қажетті тыныс белгіні қойып жазады. | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Тыныс белгі, пунктуациялық ережелер, әже, кергу, маужырау, еркелеу, қорғнаы болуы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің ойымша... Менің пікірімше... ...болғаны дұрыс ... ережесіне сүйенетін болсам,... | ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды игерту | Тақырып аясында берілген мәтіннен қазақ отбасындағы әженің рөлі, бала өміріндегі ерекше орны туралы біледі. | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет | ||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушы пунктуация ұғымымен таныс болуы қажет. | ||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||
Жоспарлана тын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 | СЖ. Оқушылар тақтада жазылған әже сөзінің қасына стикерге жазылған өз ассоциацияларын жабыстырады. Осы сөзді жазуының мәнін түсіндіреді. Сұрақтарды талқылайды.
| ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-10 10-15 15-20 20-33 33-35 | Ж. Жазылымалды тапсырма. Оқушылар сызықша мен дефис туралы мәтінмен танысады. Мәтіннің негізінде сызықша мен дефистің қойылу тәртібі, айырмашылығы туралы кесте толтырады. Мәтін ақпаратын кесетеге түсіреді.
Тапсырма: Мәтіндегі ақпараттарды қолдана отырып кестені толтырыңдар. Дескриптор:
Оқушылар «Мәңгілік сағынышым – ӘЖЕМ МЕНІҢ…» тақырыбындағы мәтінмен танысады. Мәтінде қойылған дефис пен сызықшаның мәнін түсіндіріп, кесте толтырады.
ЖЖ. Тапсырма: Мәтінде қолданылған тыныс белгілерінің қайсысы сызықша және қайсысы дефис екенін анықтаңдар, қойылу себебін түсіндіріңдер. Кестені толтырыңдар. Дескриптор:
Бағалау. Жұптар кестелерімен алмасады. Дескриптор бойынша бағалап, комментарий жазады. Ж. Жазылым тапсырмасы. Оқушылар «Әжем менің» тақырыбында әңгімелеу мәтінін жазады. Мәтінде дефис пен сызықшаны қолдануға қатысты қателіктер жібереді. Оқушылар бір-бірінің жазбаларын тексеріп, қателіктерді анықтайды, түзетеді. Тапсырма: «Әжем менің» тақырыбында әңгімелеу мәтінін жазыңдар. Мәтінде дефис пен сызықшаны қолдануға қатысты қателіктер жіберіңдер. Басқа оқушының жазбаласын тексеріп, қателіктерді анықтаңдар, түзету енгізіңдер. Дескриптор:
Ж. Жазылымнан кейінгі тапсырма. Оқушылар әженің қоғам, отбасы, мемлекет өміріндегі рөлі туралы ойланып, ойын 1 сөйлеммен жеткізеді. | 1-қосымша 2-қосымша 3-қосымша Мәтін (ықшамдалып алынды) https://qazaquni.kz/2010/12/28/5114.html 4-қосымша | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 | Рефлексия Мен білемін... Мен есімде сақтадым... Мен орындай алдым... | ||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | |||||||||||||||||||||||
Оқушыларға тыныс белгілері туралы ақпарат беріп, білімдерін тақырыпқа сай мәтін беру арқылы тексеру мақсатқа жетулеріне қолдау көрсету болып саналады. | Өзара, топтық бағалау оқушылардың сабақ материалын меңгеру деңгейі бойынша мағлұмат береді. | Жеке, топтық жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау қажет. | |||||||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?