Тілі байдың ойы да бай. Қазақ тілі, 5 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлімнің атауы:

Мәдениет: тіл және қарым - қатынас

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Пәні: қазақ тілі Т1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Тілі байдың ойы да бай»

Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.1.1 Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау

5.3.1.1 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру

Бағалау критерийі

  • Негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды, дәлелдейді
  • Мәтінге сәйкес қарапайым, күрделі жоспар құрастырады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: мәтінді түсініп, бөліктерге бөледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтіндегі негізгі ойды анықтап, қосымша ақпаратты түсініп ажыратады.Қарапайым жоспар құрады.

Кейбір оқушылар орындай алады: мәтінге сұрақ қою арқылы негізгі ойды саралайды, дәлелдейді.Қосымша ақпарат алу арқылы күрделі жоспар құрады.

Тілдік мақсат

Оқушы орындай алады:

Оқылған мәтін бойынша сұрақтарға сенімді және еркін жауап береді, өз ойларын айтады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Шешен қария баласына не деді?

Ол баласына қандай қазына қалдырды?

Бала абыз ақсақалға не деп мұңын шақты?

Дана қарт оған не деп жауап берді?

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шешен, мұра, қазына.

Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері: тілге жүйрік, көз жұмарында, қамықпа, қазынам, қадіріне жет, арып – ашып, абыз ақсақалдарға, ақтық дем, сөздің дәмі, мәңгілік мұра.

  • «Балам әкем кедей …….
  • Е, балам, әке баласына өтірік айтпас болар……..
  • Дүниеде тілден қымбат……..

Құндылықтарға баулу

  • «Мәңгілік ел» идеясындағы «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығын ішінара жүзеге асыру;
  • Қарым – қатынас жасау қабілеті.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, бейнелеу, тарих

АКТ ны қолдану дағдылары

Таныстырылым

Алдыңғы білім

Сөйлеу мәдениеті. Сыпайылық, әдептілік

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру:

Топқа бөлу әдісі: конфет

I Білгірлер

II Тапқырлар

ІІІ Алғырлар

Қызығушылықты ояту

Оқылым алды тапсырма

Сынып қабырғасына түрлі суреттер ілінеді.

  • Суреттер қандай тақырыпқа арналған?
  • Суреттерде адамдардың қандай әрекеттері байқалады?
  • Осы суреттер арқылы – сөйлеу, сөйлесу мәдениеті туралы не айтасыз?

Таныстырылым

Сабақтың ортасы

34 мин

Мағынаны тану

1-тапсырма

Мәтінді түсініп оқып, жинақы мәтін құрастырыңыз.

Мәтін

Жинақы мәтін

Қымбат қазына

Ертеде бір тілге жүйрік, шешен қария көз жұмарында ұлына: «Балам, әкем кедей болды деп қамықпа. Менің саған тастаған көп қазынам бар, соны тауып алып қадіріне жет», - депті. Бала кейіннен оны әрі іздейді, бері іздейді, таба алмайды. Арып- ашып жүріп, ауылдағы абыз ақсақалдарға мұңын шағыпты. Әлгі дана қарт тыңдап болып:

-Е, балам, әке баласына өтірік айтпас болар, ақтық демінде ақиқатын айтқан екен. Әкең өте шешен адам еді, жарықтық. Оның саған қалдырған мол мұрасы- қасиетті тіл. Бәріміз сөздің дәмін келтіріп, қалай сөйлеуді сенің әкеңнен үйренген едік. Дүниеде тілден қымбат, мәңгілік мұра болмақ па, сірә! – деп аталы сөздің жұмбағын шешіп беріпті.

Өзара бағалау. «Бас бармақ әдісі» арқылы

2-тапсырма

Топтық жұмыс

1-топ

Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңыз.

  • Жылқының 4 аяғына мәтіндегі негізгі тірек сөздерді жазады.

Ықтимал жауап: қария, қазына, әке, бала.

  • Жылқының басына мәтіндегі маңызды ақпартты қысқаша жазады.

Ықтимал жауап: Оның саған қалдырған мол мұрасы – қасиетті тіл.

  • Жылқының ішкі құрылысына мәтіндегі қосымша ақпаратты жазады.

Ықтимал жауап: Бәріміз сөздің дәмін келтіріп, қалай сөйлеуді сенің әкеңнен үйренген едік.

  • Жылқының құйрығына мәтін бойынша қорытынды жазады.

Ықтимал жауап: Дүниеде тілден қымбат, мәңгілік мұра болмақ па, сірә! – деп аталы сөздің жұмбағын шешіп беріпті.

2-топ

Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтаңыз.

Орындалу барысы: басы – тақырыбы, үстіңгі сүйектері – тақырып бойынша басты мәселе, астыңғы сүйектері - себептері, факт, құйрығы - мәселенің шешімі. Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек.

Ықтимал жауап: Балықтың басы – әке өсиеті, үстіңгі сүйектері – қазына, мол мұра, астыңғы сүйектері - ақиқат, құйрығы - сөздің дәмін келтіретін тілдің қымбаттығы.

3-топ Өз ойыңызды «ПОПС» формуласы бойынша білдіріңіз.

«ПОПС» формуласы

1. Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... »

2. Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

3. Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

4. Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...»

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұнын талдайды.
  • Негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды;
  • Түйінді ой-пікірін білдіреді.

Өзін-өзі бағалау. «Бағдаршам» әдісі

Оқылымнан кейінгі тапсырма.

3-тапсырма

Оқылым мәтінінің негізінде кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімді анықтай отырып, қарапайым (күрделі) жоспар құрыңыз.

Ықтимал жауап:

I Кіріспе: Қарияның баласына қалдырған мұрасы.

II Негізгі: Баланың іс – әрекеті, абыз бен бала

III Қорытынды: Аталы сөздің шешімі

Өзара бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек»

Оқулық

Арман-ПВ

Сабақтың

соңы

Кері байланыс

3 мин

Рефлексия

«Төрт сөйлем» әдісі

1. Пікір.

Негізгі не қосымша ақпаратқа өзіндік пікірін бір сөйлеммен жазады.

2. Дәлел.

Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал.

Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.

4. Қорытынды

Тақырып бойынша қорытынды шығарады.

Үйге тапсырма:

«Ана тілім- мақтанышым» тақырыбында ой толғау жазу.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
» 85 жастағы қызылордалық ақсақал 2 млн түп ағаш еккен
Пікір жазу