Ойын процесіндегі шығармашылық әлуеттілік. Дене шынықтыру, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7 –бөлім Спорт ойындарының тактикалық дағдылары. | Мектеп: | |||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||
Сынып: 11 сынып | Қатысқандар: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ойын процесіндегі шығармашылық әлуеттілік | |||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.1.2.2. Түрлі дене жаттығуларында жүйелі қозғалыс пен шығармашылық комбинациясын қолдану және құру | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология: 1. Күш деп ....... айтамыз? 2. Инерция латын сөзі «қозғалыста емес, әрекетсіз» деген мағынаны білдіреді. 3. Қазақша ОрысшаАғылшынша Күш сила force Инерция инерция inertia Динамика Динамика dynamics | |||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
| Мәңгілік елдің «Өмір бойы білім алу» құндылығын негізге ала отырып оқушылардың бойынан сыни ойлататын тапсырмалар арқылы еңбекке, шығармашылыққа, мәдениеттілікке, ынтымақтастыққа баулу. | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика пәні : Тақырыбы Күштер. Күштерді қосу. Осы тақырып арқылы оқушылардың жаттығу және комбинациялар құру барысында кететін күшін байланыстыруға болады | |||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 10.4.7.2 Тақырып :Ойын тактикасы | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Жаһандық азаматтық Қауіпсіздік ережесі Миға шабуыл» әдісі 0-3 минут Сергіту ойыны
Жалпы дене дайындығы 3-10 минут | Оқушыларды сапқа тұрғызу,сәлемдесу, спорттық киімін тексеру сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттармен және жетістік критерилермен танысу. Оқушылардың сабаққа дайындығын, жарамдылығын, талапқа сай спорттық киімдерін тексеріп түгендеп сәлемдесу. Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын таныстырып өту. Командалық ойын түрлері қай елде көп дамыған? Ойын кезіндегі қауіпсіздік ережесін таныстыру. Қандай командалық ойынды білесіндер? Баскетболда неше периуд ойнайды? Мақсаты: Оқушылардың танымдық қабілетін, сыни тұрғыдан ойлауын, сөйлеу және ойлау дағдыларын арттыру. «Балық аулау» ойыны. Оқушылар шеңбер болып тұрып, ортада топбасшы ойыншы ұзын таяқпен айналдырып басқа ойыншылар ойын фишкасын жылдам алуы тиіс.Кезегімен жалғаса береді. «Мысық тышқан» ойыны.Оқушылар шеңбер жасай отырып бір оқушы мысық біреуі тышқан болып жылдамдыққа жүгіру арқылы ойын жалғаса береді. Психологиялық ахуалды орнату Мақсаты: оқушылар арасында тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру 1.Жүру:Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру.Жартылай отырып, толық отырып жүру. 2.Жүгіру: Еркін жүгіру, тізені көтеріп жүгіру ,аяқты артқа сермеп жүгіру. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. Бір орында жалпы дене шынықтыру жаттығуларын орындау. | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10-20 мину 20-25 минут АКТ 25-35 минут
| Жаңа материалды зерттеу. Ақпаратпен жұмыс «Мозаика» әдісі. Мақсаты: сабақ мазмұнын жан -жақты меңгеру, есте сақтау, сөйлеу, жаупкершілік дағдысына баулу, топта жақсы қарым-қатынас қалыптасады. Жұмыс формасы: топтық Дағдыларды дамыту: сыни ойлау, көшбасшылық Саралау: қарқын тәсілі
Оқушылар 3 топқа бөлініп берілген спорт жабдықтармен ойын комбинацияларын қурастырады.Жаттығу барысында спорт жабдықтарын пайдалануы тиіс. Оқушылар берілген спорт жабдықтарын алып ойын комбинацияларын құрады және ойын щартымен басқа топқа таныстырады.Берілген ереже бойынша оқушылар ойын комбинацияларын көрсетеді. Осылай 3 топ ойын комбинацияларын көрсетіп щығады. Топтық жұмыс. "Stop кадр"әдісі: Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабилетін қалыптастыру Оқушылардың сабақта игерген материалдарын шолу сұрақтары арқылы анықтап сабақ мақсаты орындалғаны туралы кері байланыс жасау. Жұмыс формасы: топтық Дағдыларын дамыту: тыңдалым, айтылым. Саралау: диалог және қолдау көрсету. Бағалауды ұйымдастыру формасы: өзін-өзі бағалау Видеофильмнің бір сәтімен жұмыс.Кадрды экранда тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тартылады.
Қалыптастырушы бағалау: Тапсырманы соңында оқушылардан жазбаша стикерлерді пайдалану арқылы кері байланыс аламын:
Қалыптастырушы бағалау: «Баспалдақ» әдісі арқылы топтардың дұрыс орындаған тапсырмаларына смайликтер беріп отырамын. Сабақ соңында смайликтер санау арқылы қай топтың қандай сатыда тұрғанын анықтаймын.
Жақсы Қанағаттанарлық Өте жақсы
2-Тапсырма Ойын процесіндегі шығармашылық комбинациялар құру үшін ойын барысында әр-түрлі тапсырмалар беріледі Футбол ойыны кезінде қорғаныс комбинацияларын құру және қолдану. Футбол ойыны кезінде орталық шебіндегі комбинацияларын құру және қолдану. Футбол ойыны кезінде шабуыл комбинацияларын құру және қолдану. Қалыптастырушы бағалау: Тапсырманы соңында оқушылардан жазбаша стикерлерді пайдалану арқылы кері байланыс аламын:
Кері байланыс арқылы мұғалім оқушыларға түсініктеме береді. Серіктесіңізбен талқылаңыз 3 үйренген жаңа нәрсе туралы: Не оңай болды? Не қиын болды? Не білгіңіз келеді? Кері байланыс: «Көршіңе айтасың» әдісі арқылы берілген критерий мен дескрипторға қарап бірін-бірі бағалайды. | Ысқырық доптар,обручьскакалка Ысқырық,доптар.конустар. | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 минут | Оқушылардың рефлексиясы «Бес саусақ»әдісі.Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызыңыз. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойыңызды білдіріңіз: 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ...... 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім. 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды. 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені... 5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді. | |||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||
Сабақ барысында таңдалған әдістер сабақ тақырыбын түрін, оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып сараланған. «Миға шабуыл» әдісі арқылы мен оқушыларды саралаудың "диалог және қолдау көрсету" тәсілі арқылы саралаймын. Себебі төмен оқитын оқушыларға жеңілдеу сұрақтар мен қосымша мәліметтер беремін. «Мозаика» әдісінде оқушыларды сурақтарға жауап беруге бағыттап қажеттіліктеріне қарай көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріп, немесе "қарқынды" оқушылармен біріктіріп қолдау көрсетемін «Stop кадр» әдісі арқылы оқушыларға видеоролик көрсетіп, саралаудің "дерек көздер" тәсілі пайдалана отырып жаңа сабақты пысықтаймын. «Есептей білгеннің есебі түгел» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар бердім. «Есептей білгеннің есебі түгел» әдісін қолданғанда саралаудің "тапсырма"тәсілінен пайдаландым. | Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды қолданып отырамын. Себебі қалыптастырушы бағалау арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырады, білім деңгейлерін қадағалай отырып реттеуге мүмкіндік береді. Оқушыларды мадақтау сөздер, бас бармақ әдісі, смайліктер, бағалау критерийі, дескрипторлар арқылы бағалаймын. | Интерактивті тақтамен жаңа сабақты тыңдағанда, сабақты бастамас бұрын техника қауіпсіздік ережесін еске түсіруге назар аударамын. | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?