Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру. Дене шынықтыру, 9 сынып, сабақ жоспары.
«Бекітемін»
Дене шынықтыру кафедра
жетекшісі
_________
_____03.2019 жыл Сабақ жоспары №
Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп: Сынып; Күні. Мұғалімнің аты-жөні: 9А .03.2019ж Қатысқандар саны: 9А _______ Қатыспағандар саны: 9А ______ | |
Сабақ тақырыбы | 1. Ойын кезіндегі мәселені шешу дағдысын жетілдіру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.4.1 қимыл-қозғалыс сапаларын орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктіліктерін бағалай білу |
Сабақ мақсаттары | Волейбол ойынында оқушылар техникалық әдіс –тәсілдерді ойын барысында дағдыға айналдыру. |
Бағалау крийтерилері |
|
Тілдік мақсаттар | Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Қауіпсіздік- Безопасность- Equipment Safety Қалқып ұру-волейбол-volleyball Допты қабылдау-прием мяча-ball reception Жүгіру –Бегать- run Секіру-Прыгать- jump Төзімділік-выносливость- endurance Күшті-сильный- strong Жылдамдық-скорость- speed Ептілік-ловкость- adroitnes Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер
|
Құндылықтарды дарыту | Өз денсаулықтарына шынайылықпен қарау, денсаулықты сақтау мен нығайту қажеттілігін қалыптастырып тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Биологи пәні |
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламторға сілтеме: Волейбол ойынының техникалық тәсілдері мен элементтері: http://studopedia.ru/10_220274_tehnicheskie-priemi-i-elementi-igri-voleybol.html |
Бастапқы білім | Оқушылар өткен сабақты еске түсіріп, оны сабақта қолдану. Мұғалімге қысқаша баяндап беру. |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8-10
| Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыруға 1Оқушыларды жинау(сабақ мақсатын анықтап алу) 2.Сергіту сәті (пейнтбол) 1 Саптық жаттығулар 2. Жалпы дамыту жаттығуы. | Үлкен бос кеңістік, ысқырық, уақыт өлшеуіш. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 22-25 | Арнайы жаттығу бөлімі Қабылдау техникасының анықтамасы негізінен дайындықтың бастапқы кезеңі болып табылатын белгілі бір физикалық қасиеттердің даму деңгейіне байланысты. Осы жаттығулар тобы (дайындық) мыналарды қамтиды:
3 Еденде жатып айналдырған қолдарда лезде қозғалыс жасалады, аяқтың ұшы орнында. 4 Еденде жатып жүру, артқы аяқтарын бір оқушы ұстап жүреді. 5 Еденде жатып аяқты алдыға-артқа бүгіп ашып жинау. 6 1кг ауыр допты төменнен қабырғаға лақтыру, және допты төменнен тосу. 7 3-4м қашықтықта жұпта дәл осылай жұмыс жасау. 8 Оңға, солға артқа қозғалу жылдамдығын арттыру. 9 1 кг ауыр допты 4-5 м қашықтыққа дейін лақтыру және қағып алу. (ЖЖ, Ж, Қ) 1. Допты екі қолмен төменнен қабылдау техникасы. Допты ойынға қосылған допты төменнен қабылдаған өте тиімді. Допты төменнен қабылдаған кезде 1 суреттегідей қабылдайды. Бастапқы қалыпта аяқ сәл бүгулі, бір аяғы алдыға қарай шығып тұрады. Ал қолды алдыға қарай допты күтіп алуға дайын тұрады. Қолды дұрыс ұстау ең маңызды іс-әрекет. Қолдар тікелей, сыртқы жағына және мүмкіндігінше жақын орналасқан. Допты қабылдаған кезде кез-келген жерден орнын ауыстыра білу қажет. Допты төменнен қабылдау Допты екі қолмен төменнен беру Допты екі қолмен төменнен беру-ойында жиі қолданылатын техника элементі. Ол допты бергеннен кейін қабылдаған кезде, қорғауда ойнағанда, сақтандырғанда және алаңнан алыс ұшатын доптарды тор арқылы қағып кеткен кезде қолданылады. Ойын техникасының бұл элементі оқушылардың әлі де жоғары қозғалысқа ие болмаған кезде оқытудың бастапқы кезеңінде ең сенімді. Оны орындау техникасы мынада. Дайындықта тұрып, оқушы бастапқы қалпын қабылдайды — аяқтар иықтың енінде тізелік буындарда бүгілген, біреуі алда екінші, қолдар түзетілген және алға - төмен бағытталған, шынтақтар бір-біріне жақындатылған, қолдар жалғанған, дене сәл алға еңкейген. Қабылдау және беру кезінде ойыншы доп оның алдында болатындай орналасады. Доп білекке, қолдың қолдарына жақын қабылданады. Тік қолмен алға-жоғары қозғалу тек иық буындарында жүргізіледі. Денені түзетіп, аяқтарын белсенді шешеді. Ілесіп жүретін доп қозғалыс аяқтары мен денесін әрі қарай жазу, сондай-ақ допты артынан алға қарай жоғары қарай бірқалыпты жылжу есебінен орындалады. Қалыптастырушы бағалау:
| Үлкен бос кеңістік, ысқырық, уақыт өлшеуіш, волейбол доптары, фишкалар. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5-7 | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбеді - немен жұмысты жалғастыру қажет «РЕФЛЕКСИЯ» Смайликтер. Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерін қолайлы сезіну деңгейін білдіру үшін смайликтерге стикер арқылы сабақ не түсінгені туралы өз ойларын жабыстырып білдіреді.
| |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
9 А 9В | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Кесте арқылы бағалау
| Мұғалімнің рұқсатынсыз ешбір ойынды, жаттығуды бастамау. Волейбол ойынының қауіпсіздік ережелері: 1.Дене тәрбиесі сабағына сай спорттық киім кию. 2.Белсенді, ақыл оймен қыздырыну жаттығуларын жасау керек. 3.Ойын алаңына мұқияттылық пен қарау. 4.Допты дұрыс үрілуін қарау, қатты үрілген доппен ойнамау. 5.Доптың сыртқы бөлігін мұқият тексеру. 6.Техникалық әдіс-тәсілдер кезінде мұқият болу. 7.Тік аяқпен тұрмау және доп секіріп алқанымен қабылдамау, 8.Өте жоғары ұшқан допты секіріп алқанымен қабылдамау. 9.Тіке қолмен жоғарыдан допты қабылдамау. 10.Допты қабылдау кезінде бас бармақты алға тоспау. 11.Допты тізенің тұсында қабылдау, кеуде немесе ішімен қабылдамау. 12.Төменнен доп қабылдаған кезде шынтақ буынын бүгу. 13.Допты беруді орындау (подача) кезінде жұдырықпен допты ұрмау. 14.Шабуылшыға допты қайтару үшін қолды тосқан кезде (блокироввание) торға жақындамау. 15.Допқа қарсы қол қойғаннан кейін, допқа қарап, саусақты алға созып алақанымен қабылдау керек. 16.Ойын кезінде доптардың тиіп кетпеуінен сақтану керек. | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||
9А Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||
9В Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?