Әлемдегі ірі кітапханалар Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңі. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
САБАҚ: | Мектеп: | |||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Әлемдегі ірі кітапханалар Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңі | |||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | О3.Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау. | |||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар: шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсінеді Оқушылардың көбісі: шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсініп, тақырыбын анықтайды Оқушылардың кейбірі : шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды талдайды, өз көзқарасын білдіреді | |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||
Дескриптор |
| |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Пән лексикасы және терминология:өнер, білім, көзі ашық, жаман, жақсы қасиеттер, бес асыл іс, бес жаман іс т.с.с Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Менің ойымша...., мен оны былай түсіндіремін....., себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын...., мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,...., қорыта келе,....... | |||||||||||||||||||
Құндылықтар | Адамгершілік, адам бойындағы жақсы қасиеттерді бағалау, білім, ғылымға деген құштарлық және оны бағалау | |||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) | Дереккөздер | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Қызығушылықты ояту.
Жақсыдан үйрен(Жаманнан жирен)Талап тұлпар(Білім сұңқар)Талант қартаймайды(Білім ортаймайды)Әріптен білім(Әліппеден ғылым)Ақыл азбайды,(Білім тозбайды)Өнерлі (өрге жүзеді)
Оқушылардың жауабын тыңдау. Сабақтың тақырыбына болжам жасайды. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Оқылым алды тапсырмасы Ойтүрткі ЖЖ Оқушылар тапсырманы жұпта орындайды. Кестені толтырады. (Мұғалім уақытты белгілейді) Жұптар жұмыстарын бір-бірімен алмастырады, танысады, бағалайды. Бағалау критерийі:
Оқылым тапсырмасы Т Оқушылар тапсырманы топта орындайды. Тыңдайық. 1-топ. Ғылым таппай мақтанба,Орын таппай баптанба, Құмарланып шаттанба,Ойнап босқа күлуге.Бес нәрседен қашық бол,Бес нәрсеге асық бол,Адам болам десеңіз.Тілеуің, өмірің алдыңда,Оған қайғы жесеңіз.Өсек, өтірік, мақтаншақ, Еріншек, бекер мал шашпақ – Бес дұшпаның, білсеңіз. Талап, еңбек, терең ой, Қанағат, рақым, ойлап қой –Бес асыл іс, көнсеңіз. Жамандық көрсең нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз. Жақсылық көрсең ғибрәтлі, Оны ойға жисаңыз. Мұнда: Нәфрәтлі – жеркенішті деген сөз. Ғибрәтлі – үлгі деген сөз Сөйлесейік
Бірге орындайық.
Жақсылық көрсең ғибрәтлі, - деген ойға түсінік беріңіз. Сипаттайық
2-топ. Тыңдайық Болмасаң да ұқсап бақ,Бір ғалымды көрсеңіз.Ондай болмақ қайда деп, Айтпа ғылым сүйсеңіз,Сізге ғылым кім берер, Жанбай жатып сөнсеңіз? Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл берсеңіз. Білгендердің сөзіне Махаббатпен ерсеңіз.Ақыл сенбей сенбеңіз,Бір іске кез келсеңіз.Ақсақал айтты, бай айтты,Кім болса, мейлі, сол айтты –Ақылменен жеңсеңіз. Надандарға бой берме,Шын сөзбенен өлсеңіз.Аят, хадис емес қой,Күпір болдың демес қой,Қанша қарсы келсеңіз Сөйлесейік Болмасаң да ұқсап бақ,Бір ғалымды көрсеңіз.Ондай болмақ қайда деп, Айтпа ғылым сүйсеңіз,Сізге ғылым кім берер, Жанбай жатып сөнсеңіз?
Бірге орындайық
Сипаттайық
3-топ. Тыңдайық Көп орында көріне айтпа,Біздің сөзге ерсеңіз.Мұны жазған кісініңАтын білме, сөзін біл!Осы жалған дүниеденШешен де өткен не бұлбұл,Көсем де өткен не дүлдүл.Сөз мәнісін білсеңіз,Ақыл – мизан, өлшеу қыл.Егер қисық көрінсе,Мейлің таста, мейлің күл.Егер түзу көрінсе,Ойлап-ойлап, құлаққа іл.Ақымақ көп, ақылды аз,Деме көптің сөзі пұл.Жақынның сөзі тәтті деп,Жақыным айтты дей көрме. Мұндағы : мизан- таразы Сөйлесейік Көп орында көріне айтпа,Біздің сөзге ерсеңіз.Мұны жазған кісініңАтын білме, сөзін біл!
Бірге орындайық
Сипаттайық
4-топ. Тыңдайық Надандықпен кім айтса,Ондай түпсіз сөзге ерме.Сізге айтамын, хаупім - бұл.Өзің үшін үйренсең,Жамандықтан жиренсең,Ашыларсың жылма-жыл.Біреу үшін үйренсең,Біреу білмес, сен білсең,Білгеніңнің бәрі - тұл.Сөзіне қарай кісіні ал,Кісіге қарап сөз алма.Шын сөз қайсы біле алмай,Әр нәрседен құр қалма.Мұны жазған білген құл –Ғұламаһи Дауани,Солай депті ол шыншыл.Сөзін оқы және ойла,Тез үйреніп, тез жойма,Жас уақытта көңіл - гүл. Мұнда: тұл- бекер Сөйлесейік
Бірге орындайық
Сипаттайық
Бағалау критерийі:
Бағалау: Жұлдызша не смайликтер арқылы мұғалімнің бағалауы жүзеге асады өте жақсы толықтыр ойлан | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс: Маған ... қиын болды Мен... түсінбедім Маған... көмек керек Маған... оңай болды | Ауызша кері байланыс | ||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? | ||||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?