Ядролық энергетика. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: (11.3В) Атом ядросының физикасы

Мектеп: ХББ НЗМ Павлодар қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Байгулова Гульзира Сапаргалиевна

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ядролық энергетика

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.7.2.7 – Атом энергетикасының даму перспективаларын талқылау.

 Сабақ мақсаттары

 

  • Атом энергетикасының қоршаған ортаға әсерін зерттеу;
  • атом энергетикасын пайдалануға байланысты экономикалық, экологиялық және адами факторларды қарастыру;
  • атом энергетикасының артықшылықтары мен кемшіліктерін білу;
  • қауіпсіздік жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау;
  • ядролық энергетиканың перспективаларын талқылау.

Бағалау критерийлері

  • Атом энергетикасының қоршаған ортаға әсерін зерттейді;
  • атом энергетикасын пайдалануға байланысты экономикалық, экологиялық және адами факторларды қарастырады;
  • атом энергетикасының артықшылықтары мен кемшіліктерін біледі;
  • қауіпсіздік жүйесінің ерекшеліктерін сипаттайды;
  • ядролық энергетиканың перспективаларын талқылайды;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Оқушылар алынған ақпаратқа байланысты өз көзқарастарын қалыптастырады да, өз пікірін толық жеткізе алады.

Лексика мен терминология: Аналық ядро, нейтрон, ядролық күштер, тұрақты және тұрақсыз изотоптар, ыдырау, зарядтың сақталу заңы.

 Саралау түрі

Оқушылардың танымдық қабілеттеріне қарай әр түрлі сұрақтар қойылады. Дарынды оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтарға жауап береді деп күтілуде, ал ортаңғы деңгей сұрақтарына барлық оқушылар жауап бере алады.

Құндылықтарды дарыту

 

Ынтымақтастық

- мұғалім өзара әрекеттесуге қолайлы, достық атмосфера жасайды;

- оқушылар сабақтың барлық кезеңдерінде бір-біріне көмек көрсетуге мүмкіндік алады.

Ашықтық

- мұғалім ақпаратқа тең қол жетімділікті қамтамасыз етеді;

- мұғалім оқушыны және оқушылар бір-бірін ашық бағалайды және бағалауды негіздейді, пікір айтады.

 Пәнаралық байланыстар

Химия. (Атом құрылысы. Изотоптар).

 АКТ қолдану дағдылары

Зерттеу үшін ноутбуктерді пайдалану.

Бастапқы білім

 

Атом құрылысы, изотоптар, нуклондар, ядро, альфа-, бета-, гамма- сәулелері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

3 мин

2 мин

4 мин

10 мин

10 мин

7 мин

 Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.

 Проблемалық жағдай

 

 

 

 

 

 

  •  Суретте не көріп тұрсыңдар?
  •  Осы сүреттер бір-бірімен қалай байланысты?
  •  Біздің бүгінгі тақырыбымыз қандай болады деп ойлайсыңдар?

 Оқушылармен сабақ тақырыбы мен сабақтың мақсатын айқындау.

 Мұғалім: «Бүгін біз «Атом ядросының физикасы» бөлімінің логикалық аяқталуы болатын сабақ өткіземіз. Бұл тақырыптың практикалық маңызы зор, өйткені қазіргі қоғам алдында тұрған маңызды мәселелердің бірі арзан энергия түрлерін іздеу мәселесі болып табылады. Қазіргі уақытта атом өнеркәсібінің дамуы мен өмір сүруіне қарама-қарсы екі көзқарас бар.

 Бір жағынан, атом энергетикасы – бұл өзінің экономикалық тиімділігі мен экологиялық тазалығын тарататын тиіьді, перспективалы сала. Біздің қоғамның бір жартысы атом энергетикасын одан әрі дамытуға дауыс береді.

 Бірақ бұл технологиялық процестер адамның және автоматты жүйелердің бақылауында болғанша ғана қауіпсіз. Аздаған қателер қорқынышты салдарға әкеледі. Біздің қоғамның екінші жартысы атом энергетикасының өмір сүруіне қарсы дауыс береді.

 Сұрақ. Ал сендерше, қалай ойлайсыңдар? Ядролық энергетика даму керек дегендеріңіз жасыл карточканы, ал егер оның дамуына ешқандай құқығы жоқ десеңіз, қызыл карточканы көтеріңіз.

 Енді шеңбер бойымен әрқайсыңыз өз пікіріңізді түсіндіріп берсеңіз. Бір сөйлем арқылы.

 Топқа біріктіру. Карточкалар арқылы әр карточканың екінші жағында 1 және 2 саны жасырылған. Сан бойынша топқа біріктіру.

 Тапсырма 1. Топтарда жұмыс істей отырып, ядролық энергетика тақырыбына өз дәлелдеріңізді дайындаңыз. Интернетті және сілтемелерді пайдалана аласыз.

http://www.nado5.ru/e-book/atomnaya-ehnergetika

http://amti.esrae.ru/pdf/2017/1(1)/77.pdf

 Сіздерге тақырып туралы ақпаратты табуға 10 минут уақыт беріледі.

 Топ 1. Топтар арасындағы пікірталас үшін атом энергетикасының дәлелдерін (артықшылықтарын) дайындаңыз және өз пікірлеріңізді негіздеңіз.

 Топ 2. Топтар арасындағы пікірталас үшін атом энергетикасының дәлелдерін (кемшіліктерін) дайындаңыз және өз пікірлеріңізді негіздеңіз.

 Содан кейін оқушылар пікірталасқа қатысады.

 Тапсырма 2. Дәптерлеріңізге атомдық энергетиканың екі артықшылығы мен екі кемшілігін жазыңыз.

 Атомдық энергетиканың даму перспективаларын және радиациядан қорғау тәсілдерін оқушылармен талқылау.

http://www.rusnauka.com/10_DN_2014/Economics/0_163611.doc.htm

Слайд 1

Слайд 2

Қызыл және жасыл түсті карточкалар

Карточкалар

Слайд 3

Слайд 4

Қосымша 1

Қосымша 2

Сабақтың соңы

2 мин

 Кері байланыс.

 Оқушылар өздерін сабақтың мақсаты бойынша бағалайды.

 Сұрақтары болса стикерге жазып қояды.

 

Стикер

 Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақта жағымды психологиялық ахуал тудыру. Тапсырмалар түрі оқушылардың дайындық деңгейіне сәйкес келеді. Топтарда жұмыс істеу кезінде күшті оқушылар әлсіздерге кеңес береді

Оқушылар топтарда тапсырмаларды орындау арқылы. Сабақ барысында мұғалімнің формативті бағалауы.

Тапсырмалардың оқушылардың дайындық деңгейіне сәйкестігі, Сабақты меңгеру барысында кеңес беру.

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
Пікір жазу