Адамдық құндылықтар. Адамгершілік – ізгілік нұры. Қазақ тілі (орыс сыныбы), 4 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ жоспары
Пән: Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 Құндылықтар Сынып: 4 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Адамдық құндылықтар. Адамгершілік – ізгілік нұры. | ||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну 2.1 Сөздік қорды толықтыру | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 1.1.1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру 2.1.1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану. | ||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Тыңдаған мәтін мазмұнына тірек сөздер мен сұрақ құрастырады. Сөздердің қарама-қарсы және мағыналас нұсқасын құрастыру және сөйлеу кезінде қолдану. | ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Сыйлау, көмектесу, орын беру, қария, алғыс айту, әдепті | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Дүниетану | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | «Менің Отаным – Қазақстан» | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | (Ұ) Қызығушылықты ояту. «Суреттер сөйлейді» тәсілі арқылы қандай тақырып өткелі жатқанына болжам жасайды. Оқушылар суреттен не көріп тұрғандарын айтып береді.
| № 1 презента- ция | |||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Мәтінді тыңдау 3 минут (қайталаған жағдайда 6 минут) Топта тірек сөздерді талқылау 3 минут Сұрақ құрастыруға 3 минут Бағалауды мұғалім жүргізеді, әр жауапқа 30 секуттан. Топтастыру жасауға 5 минут 2 минут №1 кестені толтыру 3 минут №2 кестені толтыру 3-5 5 минут | Сабақ мақсатын оқып, түсініп алу. *Оқу мақсатын оқушылармен бірге оқып, бүгін қандай жұмыстар атқаратынымызды талдап алу керек. (Ж) «Мұқият тыңда!» Тыңдап отырған кезде тақырыпқа қатысты тірек сөздерді дәптеріңе түртіп алып отыр. Адамгершілік дегеніміз не? Адамгершілік – адам бойындағы ізгі қасиеттердің бірі. Адамгершіліктің негізі сонау сәби кезден қалыптасады. Мысалы, адалдық, жауапкершілік, кішіпейілділік, бауырмалдық, үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсету. Адамға қойылатын басты талап – жақсы қасиеттерді бойына сіңірген үлкен азамат болып шығу. Себебі адам отбасынан алған тәрбиесімен, әдептілігімен, қарапайымдылығымен ардақты. Әрдайым өзгелерге жақсылық жасайтын, қайырымды, мейірімді, адамды «адамгершілігі мол адам» деп бағалайды. * Берілген мәтінді мұғалім оқып беруге немесе диктафонға жаздырып тыңдатуға болады. Қажет болған жағдайда қайталап тыңдатуға болады. (Т) - Жазып алған сөздеріңді шағын топтарыңдағы оқушылардың тірек сөздерімен салыстыр. Қанша ұқсастығы мен айырмашылығы барын анықтаңдар. (Ж) Тірек сөздеріңді қатыстыра отырып 1-2 сұрақ құрастырыңдар. Мысалы, адам қандай қасиетімен отбасында ардақты? - Сұраққа қол көтеріп жауап береміз. Бағалау:
(С) Сынып болып тірек сөздеріңмен «күн сәулесін» толықтырыңдар. (класстер жасау.) * Класстер материалын А3 флипшартына немесе тақтаға салып қоюға болады. - Балалар, тірек сөздерімізді неге күн сәулелеріне жаздық деп ойлайсыңдар? (*оқушылар оның «Адамгершілік – ізгілік нұры» екенін, тақырыппен байланыстырып айта алуы керек. Кестені толтырыңдар. № 1 Қарама-қарсы мағынасын тап.
№ 2 Қарындашпен мағыналары жақын екі сөзден топтастыр. Жазғандарын «Мінберде» шығып дәлелдеп айтып береді. Дескриптор:
| http://expert.mektep.kz/ru/shop/125761-4_klass/126012-aza_tl_4/1 диктафон Флипшарт немесе А3 үлгідегі қағаз. Үлестірмелі парақ Үлестірмелі парақ | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин | «Жетістік баспалдағы» арқылы өзінің сабақтағы жұмысын қорытындылайды. | ||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | |||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?