Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция. Ядролық реакторлар. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4В Атом ядросы | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Ауыр ядролардың бөлінуі, тізбекті ядролық реакция. Ядролық реакторлар. | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.6.2.4 тізбекті ядролық реакциялардың өту шарттарын сипаттау; 9.6.2.5 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін сипаттау. | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - ауыр ядролардың нейтрондар әсерінен бөлінуін сипаттау; - ауыр ядролардың бөліну процесін және тізбекті ядролық реакцияның жүру шарттарын сипаттау; - ядролық реактордың жұмыс істеу принципін түсіндіру. | |||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар/ Students will: -ауыр ядролардың нейтрондар әсерінен бөлінуін сипаттайды. - ауыр ядролардың бөліну процесін және тізбекті ядролық реакцияның жүру шарттарын сипаттайды; - ядролық реактордың жұмыс істеу принципін түсіндіреді. | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Студенттер:/Students can: Нейтрондар әсерінен ауыр ядролардың бөлінуін, сызба бойынша ядролық реактордың жұмыс істеу принипін, радиоактивті материалдарды өңдеу, қолдану және сақтау процестерін сипаттайды. Арнайыпәндік лексика және терминология: Ауыр ядролар бөлінуі, ядролық реактор, аналық ядро, қозуы, ядролық күштер, ыдырау, тұрақсыз ядролар, нейтрон. Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Уран ядросы нейтронды жұтқанда... аналық ядро..... ыдырайды. Ядролық реактор ... тұрады. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Жаһандық құндылықтар: өмір бойы оқу Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту, сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау АЖ білу және түсіну: қоршаған ортаға деген дұрыс көзқарас АЖ құндылығы: басқалардың пікіріне сыйластықпен қарау АЖ дағды: диалог құра білу, сындарлы құрылымдық шешімдер ұсыну Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту | |||||||||
Пән аралық байланыстар | Математикамен байланыс: формулалармен жұмыс, сандардың стандарт түрі, физикалық шамалар мен өлшем бірліктері. Химия: электроника, энергетика | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - корпоративтік почтадағы ресурстармен жұмыс | |||||||||
Бастапқы білім | Радиоактивтілік құбылысы. Радиоактивтілік сәулелену құрылымы және оны анықтау тәсілдері. Радиоактивтілік ыдырау заңы. Жартылай ыдырау периоды | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 мин | 1) Ұйымдастыру кезеңі: Мұғалім осылай оқушыларды жаңа тақырыпқа бағыттайды және талдайды. Оқушылармен сабақ мақсаттары мен жетістік критерийлерін талдайды. Сабақтың тақырыбы: «Ауыр ядролардың бөлінуі. Тізбекті ядролық реакциялар. Ядролық реакторлар» Сабақтың оқу мақсаты: 10.6.2.5 – массалар ақауы мен атом ядроларының байланыс энергиясының пайда болу себебін түсіндіру. 10.6.2.6 массаның ақауын, байланыс энергиясын және ядролық реакцияның энергетикалық шығуын есептеу; 10.6.2.7 ауыр ядролардың бөліну процесін және тізбекті ядролық реакцияның жүру шарттарын сипаттау; 10.6.2.8 ядролық реактордың жұмыс істеу принципін түсіндіру | Слайд Бағалау парағы | ||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин + 10 мин 5 мин 10 мин | 2) Сағат әдісі. Жаңа тақырыпты оқушылардың өздігінен меңгеруге бағытталған. Оқушыларға тақырып мазмұнын ашуға бағытталған мәтін мен видео ұсынылады. Оқушылар алған ақпараттарын пайдалана отырып, әрбір сыныптастарына сұрақ құрастырады. Сағат әдісінің негізінде сыныптастар бір-бірлеп өзара кездесулер ұйымдастырып, сұрақтарына жауап алады. Тапсырманың соңында сыныптастарын кезегімен бағалауға қатысады. Жұмыс түрі: жеке және сынып көлемінде. Бағалау: өзара бірін-бірі бағалау, жауап парағы арқылы бағалау. Дифференциация: қажет болған жағдайды мұғалім комментарийі. 3) Ядролық реактордың құрылысына талдау жасау. Мұғалім тақырып бойынша бейне ролик пайдаланып талдау жасайды. Талдау соңында тақырып мазмұнына сәйкес тапсырмалар орындайды. 4) Бекіту тапсырмалары. Оқушыларға өздік жұмыс ретінде тапсырмалар ұсынылады. Тапсырма соңында оқушылар жауап парақтарын пайдаланып, өз жұмыстарына талдау жасайды. | Қосымша 1 Жұмыс парағы Бейне ролик Бейне ролик Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Бағалау парағын пайдаланып, мұғалім оқушылардың сабақ барысындағы жетістіктеріне талдау жасайды. Оқушыларға кері байланыс береді. | Бағалау парағы | ||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар жеңілден қиынға қағидаты негізінде дайындалды. Қолданылған әдіс-тәсілдерден оқушылардың қабылдау типтері ескерілді. | Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдер: Бағалау критерийлері бойынша бағалау, бағалау парағын қолдану, өзін-өзі бағалау, өзара бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары: Оқушыны партада дұрыс және түзу отырыуын қамтамасыз ету Көз ауыруларының алдын алу үшін жарықпен қамтамасыз ету Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау: | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?