Серпімді деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақмерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 9.3В–Сақталу заңдары |
| |||||||||||
Сынып: 9 | Күні: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Серпімді деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы | |||||||||||
Оқу мақсаты | 9.2.3.8 - серпімді деформацияланған дененің энергиясын түсіну, күштің деформацияға тәуелділік графигінен серпімділік күшінің жұмысын анықтау; | |||||||||||
Сабақ мақсаты | - серпімді деформацияланған дененің энергиясын формуласын есеп шығаруда қолдану; - күштің деформацияға тәуелділік графигінен серпімділік күшінің жұмысын анықтау; | |||||||||||
Жетістік критерийлері | -серпімді деформацияланған дененің энергиясын есептейді, -күштің деформацияға тәуелділік графигінен серпімділік күшінің жұмысын анықтайды; | |||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге байланысты лексика мен терминология: жұмыс, потенциалдық энергия, Диалог пен жазу кезінде пайдалы сөздер: Деформацияланған дене жұмыс атқарады … График бойынша анықтауға …. | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | ГЖ бойынша: Құзыреттілік, белсенді азаматтық Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау АЖ білу және түсіну: қоршаған ортаға деген дұрыс көзқарас АЖ құндылығы: басқалардың пікіріне сыйластықпен қарау АЖ дағды: диалог құра білу, сындарлы құрылымдық шешімдер ұсыну | |||||||||||
Қолдану дағдылары | ГЖ бойынша: зерттеулік дағдылары | |||||||||||
Бастапқы білім | Күш жұмысы, жұмыс, энергия | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспарланған сабақ жұмысы | Ресурстар | ||||||||||
1 сабақ | ||||||||||||
Сабақ басы 10 минут | Оқушылармен амандасу
Сабақ тақырыбы: Серпімді деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы Сабақ мақсаттары: серпімді деформацияланған дененің энергиясын түсіну, күштің деформацияға тәуелділік графигінен серпімділік күшінің жұмысын анықтау; | |||||||||||
Сабақ ортасы 25 минут | 1 тапсырма: мәтінмен жұмыс
Серпімді деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы – бұл осы дене бөліктерінің серпімлілік күш арқылы өзара әрекеттесу энергиясы. Серпімді деформацияланған дененің потенциалдық энергиясы серпімділік күштің, деформацияланған күйден деформацияға ұшырамаған күйге, қайтару жұмысына тең. Егер бастапқы күйде серіппе деформацияланған созылуы x1 болса, онда деформацияланбаған күйіне қайтаруында серпімділік күші жұмысы дененің потенциалдық энергия өзгерісінің теріс мәніне тең:
2 тапсырма: есеп шығару
Мұғалім есеп шығару жолын көрсетеді, ары қарай оқушылар өздері топпен жұмыс жасайды | Бағыттауыш карта | ||||||||||
Сабақ соңы 5 мин. | Рефлексия. Қандай қиыншылықтарға тап болдым? Нені қабылдау әлі қиындау? Қиыншылықтарды талдау. | |||||||||||
2 сабақ | ||||||||||||
Сабақ басы 5 минута | Сабақтың негізгі ұғымдарын бірлесе отырып, қайталау | презентация | ||||||||||
Сабақ ортасы 30 минут | 3 топқа бөліну. Әр топқа 3 есеп беріледі. Бағыттаушы картада 3 нұсқасы берілген. (G) Топтарда есеп шығару:
(mg = k∆x, m = k∆x/g = 10*0.2/10 = 0.2 кг)
| Бағыттаушы карта | ||||||||||
Сабақ соңы 5 минуты | Сабақ қортыныдысын оқу мақсатымен шығарады. Рефлексия: Бүгін біз... Мен қалай …..білемін Мен … аламын Маған қиын… Үй жұмысы: 1. Қатаңдығы 1000 Н/м серіппені созғанда, ол 80 Дж потенциалдық энергияға ие болды. Серіппенің созылуын анықтаңдар. 2. Спортшы серіппеге орташа 400 Н күшпен әсер етіп оны 0,210 м-ге ұзартады. a) Осы спортшының серіппені бір рет ұзарту үшін атқарған жұмысын есептеңіз. b) Спортшы серіппені 60 секундта 24 рет созып жібереді. Осы жаттығуды орындау кезінде спортшының қуатын есептеңіз. | |||||||||||
Дифференциация – Сіз қалай қолдайсыз? Аса қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттерді қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||
Тапсырмаларды орындау барысында консультациялау арқылы | Жағымды орта қалыптастыру. Жұмыс түрінің ауысуы | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма? Оқыту мақсатын барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ме? Сабақ бөлімдері уақытында өткізілді ме? Сабақтан тыс тапсырмалар болды ма, неге? |
| |||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай аспектісі жақсы өткізілді (білім беру және оқыту жөнінде ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсарту ерекшеліктері (білім беру және оқыту жөнінде ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында жеке оқушылардың табыстарын/қыйындықтарын, келесі сабақтарда неге көңіл аудару керектігін анықтадым. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?