Дәстүрмен танысу. Көркем еңбек, 2 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6 С - Бөлім: Салт-дәстүрлер және фольклор | Мектеп: Көкшетау қаласындағы физика- математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова А.Ж. | ||||||||||||||||||||
Сынып: 2 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дәстүрмен | танысу | |||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.1.1 қоршаған ортаны зерттеу барысында кейбір ерекшеліктерін, таныс бейнелері мен формаларын анықтау 2.1.2.1 Қазақстан және өзге халықтардың әртүрлі қолөнер, өнер және дизайн туындыларына қарап, өз іс-әрекетіне қатысты шешім қабылдау 2.1.3.1 идеяларды талқылау, сұрақтар қою және жауап беру, тірек нүктелер, бейнелер және формаларды бақылау 2.1.4.1 зерттеу, жазып алу, бақылау, елестету, сурет салуды үйрену кезінде өз идеялар мен сезімдерін әр түрлі тәсілдер арқылы шығармашылық түрде ұсыну және жеткізу 2.1.4.2 кеңістіктің ерекшеліктерін және бөлшектерін, көңіл-күйлерді, форма мен кескін арасындағы әр түрлі мағыналық байланыстарды қарастыра бастау | ||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||
Дескрипторлар |
| ||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: кілемдер, сөмкелер, қалпақтар, киіздер, тоқыма визуальды мотивтер, өрнектер, түстер, белгілер; ою-өрнектер: қошқар мүйіз, су, береке, сынық мүйіз, гүлдер, молшылық, өрмекші, жын, тұмар, шаңырақ, қабырға, қорғаныш Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Материал қалай деп аталады? Ол қалай жасалған? Ол нені білдіреді? | ||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтарда бір-бірімен қарым-қатынас және ортақ шешім таба білу, қабілетін жұмыс істеуге дағдыларын дамыту. Сөз сөйлеу қабілетін дамытады, олардың шығармашылық жұмыстарын ұсынады. Эстетикалық және көркемдік талғамын, шығармашылық белсенділігін дамыту. Отанына деген сүйіспеншілікті тәрбиелеу, өзара түсіністік, бір-біріне деген құрмет. | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақстан тарихы пәні мен байланысты - біздің ата-бабаларымыз мәдениеті мен салт-дәстүрі туралы мәліметтер. | ||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушыларға презентация көрсету барысында АКТ-ны қолдану. | ||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар үйренгендерін, шығармашылық жұмыста қолданылады. | ||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||
Сабақтың басы
| 1.Оқушылар сыныпқа кірген кезде, оларды тапсырма орындауға дайындау үшін дәстүрлі қазақ музыкасын қосу. «Балалық шақ», «Домбыра» Оқушылармен амандасу. Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен және мақсаттары мен таныстыру. Мұғалім: Бұл бөлімдегі сабақтарда, сіздер өю-өрнектер және қазақ ұлттық костюмінің ерекшеліктері туралы біле аласыздар. Трафарет пайдаланып ою аласыздар, киізді басуды үйренесіздер. Қағаздан ою көрпеше жасайсыздар және өрнектермен жұмыс істеуге үйренесіздер. | ||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут 3 минут 16 минут 10 минут | Тапсырма №1. Оқыту әдісі – көрнекілік, жұмыстың нысаны - бүкіл сынып, қабылдау - жаңа ақпаратты меңгеру. Қазақ халқының тоқыма өнімдерімен, белгілерімен таныстыру мақсатында берілген тапсырма. 2. Қазақтардың тоқыма өнімдерімен таныстыру. Қазақтардың тоқыма өнімдері ою-өрнектермен безендірілген. Ерекше мағынасы бар ою-өрнек, символ деп аталады. Әрбір халықта өзінің символы бар, олардың өз мағынасы бар. Олардың көмегімен, ежелгі адамдар ақпаратты және жаман рухтардан қорғанған. Таңбалардың суреттермен және түстерінде мәні бар. Мысалы қызыл - күн, оттын түсі. Ақ - бұл ақиқат тазалығы символы, қуаныш, бақыт, қара түс күш пен қуат, сары - ақыл. Сендер қалай ойлайсыздар көк түс нені білдіреді? Аспан символы. Жасыл - көктем, жастық. Оқушылар символдық мағынасы бар, әр түрлі өрнектерді таниды және атайды: «Қошқармүйіз» - бұл үлгі қойдың мүйізіне ұқсас.«Итқұйрық» - (иттің құйрығына) . Тәрізді ою-өрнек иттің құйрығын еске түсіреді. «Tүйe тaбaн» - (түйе соқпақтар). 3. Тапсырма №2. Жұппен жұмыс. Қазақ халқының тоқыма өнімдері, зерттеу мақсатында берілген тапсырма. Зерттеу. Жұптарға оқушыларды бөлу. Оқушылар мұғалімнің үстелінде жатқан қағазды кезекпен тартып алады. Осылайша, оқушылар топтарға бөлінеді. Әр топтағы оқушылар, тоқыма өнім бейнеленген карточкаларды бөліп алады. 1 жұп – киіз үй 2 жұп – сырмақ 3 жұп – тақия 4 жұп – дорба 5 жұп – пима Оқушыларға жұппен жұмыс жасауға тоқыма бұйымы беріледі және олардан нені сезініп және көріп тұрғанын ойлауды, өз серіктестерімен ойларын және идеяларын сипаттау/ талқылау/ бөлісу және қалған сыныппен жұмыс жасау талап етіледі. Жұптарға арналған сұрақтарға:
Оқушылар презентация бағалайды. Қосымша, баға береді, сұрақтар қоя. Дескрипторлар парағын толтырып оқушылар, өз-ара бағалауын жұппен, қалыптастырушы бағалау түрінде өткізеді.
4.Тапсырма №2: Әдіс – шығармашылық, жұмыс нысаны – жеке. Оқушылардан белгілер, түстер туралы білімдерін пайдалана отырып, Қазақстан мәдениеті негізінде көркем композиция жасауын сұрау. Таңбалардың қазақ-үлгілерін пайдалана отырып, өз үлгісізді жасаңыз. Сіздерге өзініздің таңбанызды ойлап шығаруға болады.Өзініздің ою-өрнегіңіз туралы айтып беріңіз. Сіздің өрнегіңіз нені білдіреді?Қандай таңбаларды және түстерді сен пайдаландың? Қалыптастырушы бағалау: дескрипторлары бойынша оқушылардың жұмыстарын бағалау:
Саралау: Топтар бір-біріне қолдау көрсетеді.Толығырақ қабілетті оқушылар белсендірек жұмыс істейтін болады. Кері байланыс: - сіз жаңа не білдіңіз?- сіз өз жұмысынызбен ризасыз ба? | Материалдық мұра бұйымдары және таңдалған тоқыма бұйымдарының бейнеленуі Сурет салуға арналған құралдар мен материалдар, альбомдар Тоқыма кілемдер: Кілем және тоқыма АКТ Таратылатын материал | |||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Рефлексия: «Ағаш» Қызыл алма – Сабақ өте үнады. Сары алма – маған сабақ ұнады, бірәқ мен бәрін үлгерген жоқпын. Жасыл алма – менің ішім пысты және жұмысты орындаған жоқпын. | ||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||
Топтар бір-біріне қолдау көрсетеді.Толығырақ қабілетті оқушылар белсендірек жұмыс істейтін болады. |
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің | |||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Оқушылар тоқыма және киіз, кілемдер, сөмкелер, киіз үй бұйымдары және басқа да тоқыма бұйымдар тәрізді Қазақстанның бірқатар дәстүрлі тоқыма бұйымдарымен танысып презентация жасады. 2: Қазақ-үлгілерін пайдалана отырып, өз үлгісің жасап, өзінің таңбасын ойлап шығарды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Материалдардың таңдау ресурстар, шектелген болды. 2: Сапалы кері байланыс алу үшін, уақыт жеткіліксіз. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Оқушылардың тәртібіне. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?