Электр өрісі бөліміне есеп шығару. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары 1-2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Бөлім 8.2А Электр өрісі

Мектеп: НЗМ ХББ Петропавл қ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электр өрісі бөліміне есеп шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.2– үйкеліс арқылы денені электрлену және индукция құбылысын түсіндіру;

8.4.1.4 – электр зарядының сақталу заңын түсіндіру;

8.4.1.5 – Кулон заңын есептер шығаруда қолдану

8.4.1.7 - электр өрісін күш сызықтары арқылы графиктік кескіндеу;

 Сабақ мақсаттары

-зарядтың сақталу заңына есеп шығару;

- Кулон заңын есептер шығаруда қолдану;

-нүктелік зарядтардың электр өрісінің кернеулігін формула көмегімен анықтауға есептер шығару.

- потенциал, потенциалдар айырмасы, кернеу формулаларын есептер шығаруда қолдану.

 Бағалау критерийлері

-зарядтың екі тегінің өзара әрекеттесуін түсіндіре алады-электр зарядының сақталу заңына тұжырымдама бере алады және есеп шығаруда қолдана алады;

- электр өрісінің физикалық мағынасын және оның күштік сипаты электр өрісінің нүктелік зарядқа әсер ететін күшін (кернеулікті сызбалық көрінісі ретінде және физикалық шама ретінде ) түсіндіре алады;

- нүктелік зарядтардың электр өрісінің кернеулігін формула көмегімен анықтауға есептер шығара алады;

-потенциал, потенциалдар айырмасы, кернеу формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар

-өріс сызықтары оң зарядтан шығатынын және теріс зарядқа бағытталатынын түсіндіре алады;

- сызық саны көп болған сайын заряд шамасының көп болатындығына және біртекті өріс үшін, өріс сызықтары симметриялы болатындығын түсіндіре алады;

Арнайы пәндік лексика және терминология:

электр өрісініӊ кернеулігіtension of electric-field – напряженность электрического поля

электр өрісініӊ күш сызықтарыlines of tension of electric-field – линии напряженности электрического поля

диэлектрлік өтімділігі – диэлектрическая проницаемость – inductivity

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

-Электр өрісі зарядталған денеге өз әрекеті...

- Электр өрісінің кернеулігін бірлік оң зарядқа, яғни стационар нүктелік зарядқа әрекет ететін күш ...

- Оң және теріс зарядтың айналасындағы кернеуліктің ...

әртүрлі зарядтардың айналасындағы электр өрісін

 Пәнаралық байланыстар

атом құрылысы - химия, жаратылыстану-заряд тегі ; математика (векторларға амалдар қолдану)

 Қолдану дағдылары

Ойлау:сыни және креавтивтілік (шығармашылық)

 Дарыту құндылығы

ашықтық; өмірінің барлық уақытында оқу

Бастапқы білім

Векторларға амалдар қолдану; заряд, электрлену, Кулон заңы, нүктелік заряд, арақашықтық

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Оқушылармен амандасып, дайындықтарын білгеннен кейін өткен материалдардан еске түсіру мақсатында мына кестені толтыруды ұсыныңыз және тақтадан жауабын жалпы талдау жасалғаннан кейін, тақтадағы жауаппен тексеріп толықтыра алады..

Тапсырма жеке оқушыға беріледі (12 сұрақ) және ссылка арқылы оқушылардың мезгілде барлығы қалай жұмыс жасағанын бақылай аласыз.

https://mailnisedu.sharepoint.com/:f:/s/msteams_02052d/EseyYUGLyphEt1VFw89wh6YBvwz1JyFt0DKP0uAr8xiHmQ?e=fsdUVG

(W )№1 Қосымша

Оқушылар бірін-бірі тыңдайды, толықтырады және

жалпы сынып болып талдау жасайды.

Жауабы: слайд 1

Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыралады (слайд 2)

Сабақтың ортасы

8 мин

Жеке жұмыс.

№2 Қосымша

Өзара бағалау жүргізе отырып оқушылар өзіне және бір-біріне кері байланыс жасайды

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақтың мақсаттары бойынша білімді бағалау. Зарядтың сақталу заңы бойынша ...... суреттен қатені табыңдар

Сабақтың басы

2 мин

Принциптер тұжырымдарын еске түсіру.

Жақыннан әрекет ету принципі:

денеде зарядтардың болуы оны қоршаған кеңістіктің қасиетін өзгертеді, зарядтардың өзара әрекеттесуі олардың кеңістікте тудыратын электр өрісі арқылы іске асырылады.

Алыстан әрекеттесу принципі:

зарядталған бөлшектердің өзара әрекеттесуі бос кеңістік арқылы лезде іске асырылады.

Суперпозиция принципі:

зарядтар жүйесі тудыратын өрістің кернеулігі әрбір жеке зарядтар тудыратын өріс кернеуліктерінің векторлық қосындысына тең.

Сабақтың ортасы

15 мин

Есеп шығаруды жалғастыру.

Жұппен жұмыс -№1

Жеке жұмыс -№2

Қосымша №3 .

Тапсырманы орындау кезінде жеке оқушылармен жұмыс жүргізе отырып мұғалім кері байланыс жасайды

Сабақтың соңы

3 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді

№4 Қосымша

https://mailnisedu.sharepoint.com/:w:/s/msteams_02052d/EQ19kqcxrYtHh7CxYepMedIBu0l_MmKMgsXaGMIw9rQwyA?e=K2jkBl

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу