Есеп шығару «Жылу мөлшері. Жылу мөлшерін есептеу». Жылу балансының теңдеуі. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 8.1A бөлім: Жылу мөшері | Мектеп (School): НЗМ ХББ Петропавл қ. | |||||||
Күні(Date): | Мұғалімнің аты-жөні (Teacher's Name):
| |||||||
Сынып (Class): | Қатысқандар саны (Number of people present): | Қатыспағандар саны( Absent): ____ | ||||||
Сабақ тақырыбы (Lesson Topic) | Есеп шығару «Жылу мөлшері. Жылу мөлшерін есептеу». Жылу балансының теңдеуі. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) Learning objectives that are achieved in this lesson (link to the curriculum) | 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.14 жылу балансы теңдеуіне есеп шығару. | |||||||
Сабақ мақсаттары Lesson Objectives | Студенттер екінші сабақтың соңында/ At the end of the two-lesson period, the students are expected to: 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтайды; 8.3.2.14 жылу балансы теңдеуіне есеп шығаруға қолданады. | |||||||
Бағалау критерийлері Evaluation criteria
| Студенттер екінші сабақтың соңында/ At the end of the two-lesson period, the students are expected to: -жылулық баланс теңдеуіне мысал келтіре отырып, есеп шығару алгоритмін түсіндіреді. -Жылулық тепе-теңдік теңдеуін қолданып есеп шығару алгоритмін пайдаланады. - Жылулық тепе-теңдік теңдеуі бойынша оқушылар әртүрлі деңгейдегі есептерді шығарады. | |||||||
Тілдік мақсаттар Language objectives | Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, туралы не білетінін ауызша және жазбаша талқылай алады. Арнайы пәндік лексика және терминология: Жылу алмасу, берген жылу мөлшері, алған жылу мөлшері, меншікті жылу сыйымдылығы,калория, калориметр Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: -Жүйенің жылулық энергиясы тұйық жүйе үшін сақталатынын - Сұйық денелер әртүрлі жылдамдықпен бірдей температураға дейін... -энергиялардың түрлерін ажырата отырып.... -энергияны тасымалдау, жеткізу схемасын сызып көрсетуге .... -энергияны үнемдеу үшін.... -Көбірек қыздырылған денеден азырақ қыздырылған денеге ......... -Азырақ қыздырылған дене ................. қабылдайды -Осы екі энергия өзара..................... | |||||||
Негізгі дағдылар | коммуникативті | |||||||
Негізгі құндылықтар | сыйластық, ынтымақтастық, ашықтық. | |||||||
Құндылықтарды дарыту
Assimilation of values (B.w. key elements of the global Citizenship (YY)) | Құндылықтарды дарыту арқылы оқушылардың бойында ұйымшылдық, ынтымақтастық, құрмет сезімдерін сіңіру. Мысалы топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады. Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау,функционалдық сауатылықты дамыту, өз біліміне деген жауапкершілік пен өзбетімен оқу дағдысын арттыру АЖ білімі мен түсінігі: ұжымдық істеріне, әрекеттеріне жауапкершілік/ /Knowledge and understanding of the GG: responsibility for their actions, collective affairs АЖ бағалау/GG values::қоршаған ортаға деген дұрыс көзқарас, ұжымдық іс-әрекетке жеке жауапкершілік/a tolerant attitude to the surrounding people, personal responsibility for the collective business. АЖ дағды/ Skills GG: диалог құра білу,басқалардың пікіріне сыйластықпен қарау/ the ability to conduct a dialogue, to interact constructively with other people. Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту/Values are promoted through / through discussion of the key points of the topic in groups. Development of effective communication skills, respect for the opinion of classmates | |||||||
Пәнаралық байланыстар Between subject Communications | Химия (молекуланың атомдардан тұратынын) | |||||||
АКТ қолдану дағдылары ICT Use Skills | http://class-fizika.narod.ru/test8.htm https://phet.colorado.edu/en/simulation/legacy/energy-forms-and-changes http://bilimland.kz/ru/content/lesson/10777-teploemkost Есептер жинағы Генденштейн Л.Э., Кирик Л.А., Гельфгат И.М.
| |||||||
Бастапқы білім Preliminary knowledge | Энергияның жоқтан пайда болмайтынын, бір түрден екінші түрге ауысатынды түсіну (7-сынып) | |||||||
Сабақ барысы/ Lesson Proper | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Planned stages of the lesson | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Planned activities in the classroom | Ресурстар Resources | ||||||
Сабақтың басы Lesson Beginning 0-25 min
| Мұғалім оқушылармен амандасқаннан кейін, оқушыларға 1-2 нұсқада тапсырма беріледі (12 мин) (І) Жеке жұмыс.Тест тапсырмасы. (G) нұсқаларымен ауысып тексереді (уақыт жеткілікті болса бірнеше топпен тексеруге болады), содан кейін (W) жалпы сыныппен талдау жасау Сабақ тақырыбы: Есеп шығару «Жылу мөлшері. Жылу мөлшерін есептеу». Жылу балансының теңдеуі. Оқу мақсаты: 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.14 жылу балансы теңдеуіне есеп шығару. Бағалау критерийлері: -жылулық баланс теңдеуіне мысал келтіре отырып, есеп шығару алгоритмін түсіндіреді. -Жылулық тепе-теңдік теңдеуін қолданып есеп шығару алгоритмін пайдаланады. - Жылулық тепе-теңдік теңдеуі бойынша оқушылар әртүрлі деңгейдегі есептерді шығарады. | |||||||
Сабақтың ортасы Middle of the lesson 12 min
| (G)Сынып оқушылары үштен 3 топқа бөлінеді. Есептер шығару СОМ: 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.14 жылу балансы теңдеуіне есеп шығару. БК: -жылулық баланс теңдеуіне мысал келтіре отырып, есеп шығару алгоритмін түсіндіреді. -Жылулық тепе-теңдік теңдеуін қолданып есеп шығару алгоритмін пайдаланады. - Жылулық тепе-теңдік теңдеуі бойынша оқушылар әртүрлі деңгейдегі есептерді шығарады. Ескерту! Есеп шығарғанда жылу шығын ескермеу. Q1 тапсырмалары
| |||||||
Сабақтың соңы End of the lesson minutes. 37-40 min | Рефлексия. Сөйлемді жалғастыр: Менің түсінігім бойынша …… Мен бүгін мынадай қосымша ақпарат алдым… Мен бүгінгі білімімді…..
| |||||||
Сабақтың басы Lesson Beginning 0-5 min. | Әр топтан бір оқушыдан жаңа топ құрылады да,бір-біріне түсіндіреді, мұғалім бақылау жасайды. | |||||||
Сабақтың ортасы Middle of the lesson 32 min. | Есеп шығаруды жалғастыру. Жылулық тепе-теңдік теңдеуі
жылулық тепе-теңдік теңдеуін есептер шығаруда қолдану; Үлгіні түсіндіру: Ыдыста 20 ° С температурада 3 л су бар. Ыдысқа 45 ° C температурадағы қанша су қосу керек, сонда оның температурасы 30 ° C болуы үшін? Ыдыста қажет бос көлем бар. Қоршаған ортамен жылу алмасуды елемеу Q1 + Q2+....+ Qn=0 Бұл теңдеу жылу балансы теңдеуі деп аталады, әрі жылу алған барлық денелер үшін Qі >0, жылу беретін (шығаратын) барлық денелер үшін Qј<0. Есеп шығару кезінде пайдаланатын мынадай ереже бар: Qаі(алынған) – оң, Qаj (берілген) – теріс мәнеге ие. Берген жылу мөлшері =алатын жылу мөлшеріне тең Q2=Q1
Тақтамен жұмыс Q2 тапсырмалары
Q3 тапсырмалары
Қосымша. Алюминий және қорғасын кесектері бірдей биіктіктен құлап түсті. Түсудің соңғы кезінде қайсысыс жоғары температураға ие болады? Қанша есе? Энергия шығыныны ескермеңдер. Жауабы: (△tқ/△tА=6,57) | |||||||
Сабақтың соңы End of the lesson minutes. 38-40 min. | Үй жұмысы: Танысу, орындау, талдау (ең маңыздысын пайдаланып, дәптерге қысқаша теориялық мәтін құру) https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/molekulalyq-fizika/termodinamika/lesson/zhylusyi-ymdylyq Рефлексия. Бүгінгі сабақ мақсатына орай графикке талдау жасау: Массасы 5 кг кристалл затты қыздыру нәтижелері бойынша, осы заттың температурасының берілген жылу мөлшеріне тәуелділігінің графигі салынды. Энергия шығынын елемеуге болатынын ескере отырып, осы заттың 1 кг сұйық күйде 1 ° С қыздыру үшін қанша жылу қажет болғанын анықтаңыз? 1) 750 Дж 2) 1200 Дж 3) 2000 Дж 4) 150000 Дж Жауаы:
Горизонталь бөлікте зат сұйық күйде. Графиктен 5 кг затты 80 °С –тан 100 °С –қа дейін қыздыру үшін 1250 – 1050 = 200 кДж қажет болды. Осыдан Массасы 1 кг сұйық затты затты 1 °С-қа қыздыру үшін 2000 Дж жылу қажет
| |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Differentiation - how do you plan to provide more support? What tasks do you plan to put before more capable students?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Evaluation - how do you plan to check the level of mastering of the material by the students?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Health and safety practices | ||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Support plan to implement through a general discussion of the results of working with the text, proposed questions to the text, individual counseling. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
| Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
| Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Creation of a favorable psychological atmosphere, compliance of tasks with the level of preparedness of students, change of activities, counseling. | ||||||
Қандай міндеттерді жоспарлайсыз What tasks do you plan to put before more capable students? | Қиындық туғызғын студенттерге кеңес беру Providing counseling to students in difficulty | |||||||
Студенттер Students will:
Көптеген студенттер Most students will:
Кейбір студенттер Some students will: |
| |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Reflection on the lesson | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Use this section to reflect on the lesson. Answer the most important questions about your lesson from the left column. | |||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Were the objectives of the lesson / goal of learning realistic? |
| |||||||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Have all the students reached the Central Organ? Жеткізбесе, неліктен? If not, why? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Is the differentiation done correctly in the lesson? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Were the time stages of the lesson sustained? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? What were the deviations from the lesson plan and why? |
| |||||||
Жалпы баға /Overall rating | ||||||||
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? What two aspects of the lesson went well (think about both teaching and learning)? 1:
2:
| ||||||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? What could help improve the lesson (think of both teaching and learning)? 1:
2:
| ||||||||
What did I reveal during the lesson about the class or the achievements / difficulties of individual students, what should I look for in subsequent lessons? |
W = толық сыныппен жұмыс жасау
G = топпен жұмыс
I = жеке жұмыс
E = оқу тәжірибелері
D = мұғаліммен демонстрация
f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет
= қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?