Механикалық энергияныӊ сақталу заӊы. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары 7-4-3 | ||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 7.4A Энергия |
| |||||||||||||
Сынып: | Күні: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
7 A | ||||||||||||||
7 B | ||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Механикалық энергияныӊ сақталу заӊы. | |||||||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7. 2.3.7 энергияның бір түрден екінші түрге өзгеруіне мысалдар келтіру және түсіндіру, механикалық энергияның сақталу заңын қолдану | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар: - энергия түрлерін бір түрден екіншісіне түсіндіреді және береді; - механикалық энергияны сақтау заңын біледі және қолданады; - жұмыс энергияның өзгеруіне тең екенін біледі | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пән үшін арнайы лексика мен терминдер:
Механикалық энергияның екі түрі болады… және …. Кинетикалық энергия… Потенциалдық энергия… | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖА білужәнетүсіну:
ЖА құндылықтары: -Қоршаған ортаға қамқорлық жәнеорнықтыдамуғаынта ЖА дағдылары: Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, химия | |||||||||||||
Қолдану дағдылары | ГЖ бойынша: өмір бойы білім алу, сыйластық, қарым-қатынаста болу | |||||||||||||
Бастапқы білім | Механикалық энергия, потенциалдық энергия, кинетикалық энергия | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 0-10 мин | Мұғалім: Оқушылармен амандасады және Kahoot ойыны арқылы өткен тақырыптардың білімін тексеруге ұсынады. Kahoot.it Механикалық энергия Кіру: makha12@mail.ru пароль: cfif1985
Ойыннан кейін мұғалім оқушылардың нəтижелерін талқылайды жəне оқушыларға тағы нені қайталау керек екенін айтады. | Ноутбуктар/планшеттер Kahoot.it – оқушыларға Kahoot.get – мұғалімге 1 слайд | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 11-17 мин 18-20 мин 21-28 мин 29-38 мин | Мұғалім: - Оқушыларға бейнежазбаны көрсетеді: https://www.youtube.com/watch?v=-lLLDHsuhRE (3:20мин әрі қарай көрсетуге болады) http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/1f4416d5-9906-49dd-9e65-330818d82f63/7_117.swf - Содан кейін сұрақ қояды «Бұл бейнежазба бойынша қандай қорытынды жасауға болады?» (потенциалдық энергия кинетикалық энергияға ауысады, энергия жоғалып кетпейді, ол бір қалпынан екіншісіне ауысады). - «Яғни балалар, біз бүгін не туралы сөйлесеміз? (энергия туралы). Ия, біз бүгін энергия туралы, сондай-ақ оның сақталуы туралы сөйлесетін боламыз ». - Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын, жетістік критерийлерін ұсынады Мұғалім: «Енді, біздің допқа оралайық. Суретке қарап, келесі сұрақтарға жауап берейік:
Мұғалім: «Осылай біз сендермен энергияның сақталу заңына келдік»
Толық механикалық энергия
Энергияныӊ бір түрден екінші түрге ауысуына мысалдар: Толық механикалық энергияның сақталу заңы Бір-бірімен тартылыс және серпімділік күштері арқылы әсерлесетін денелердің тұйықталған жүйедегі толық механикалық энергиясы өзгермейді. Үйкеліс күштерінің қатысуымен механикалық энергия сақталмайды. , немесе Тұйықталған жүйенің толық механикалық энергиясы сақталады. Мысалы: немесе
Мұғалім: «Ал енді осы тақырыпты бекіту үшін есептерді шығырамыз». Есеп шығару барысында, мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді.
Оқушылар бір-бірін жұпта тексереді, содан кейін барлық сыныппен есептерді талдайды | 2-5 слайд http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/1f4416d5-9906-49dd-9e65-330818d82f63/7_117.swf Бағыттауыш карта 6-7 слайд Бағыттауыш карта 8 слайд | ||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Рефлексия Сөйлемді аяқта: Сабақтың мақсаты_________________________ Осы сабақта мен білдім__________________ Түсініксіз болды______________________________ Маған қиын болды ________________________________ | 9 слайд | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Оқушылардың барлығы Оқушылардың жартысы |
| Партаны тазалық пен тәртіпте ұстап, керек емес заттарды алып тастау. Шыныдан жасалған құралдармен жұмыс істегенде, оларды абайлап қолға ұстап, партаның үстіне қою | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды