Қысым. Қысым өлшем бірлігі. Газ қысымы. Паскаль заңы. Сұйықтар мен газдардағы қысымы. Сұйықтың ыдыс түбіне және қабырғаларына түсіретін қысымын есептеу. Қатынас ыдыстар. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді «Физика» ӘБ жетекшісі Хамитова Л.Б. ________ |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұрақты тоқ | Мектеп: НЗМ ХББ Ақтау қаласы | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөніХайруллин Б. С. | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 А | Қатысқандар саны:10 | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қысым. Қысым өлшем бірлігі. Газ қысымы. Паскаль заңы. Сұйықтар мен газдардағы қысымы. Сұйықтың ыдыс түбіне және қабырғаларына түсіретін қысымын есептеу. Қатынас ыдыстар. | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M); | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы тіркестері: Күштің өзі әрекет ететін ауданға қатынасына тең физикалық шама .... деп аталады. | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбек және шығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; Мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмір бойы білім алу керектігін білу. | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, математика | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтамен жұмыс. Презентация | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Күш, ауырлық күші, аудан | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 минут | Ұйымдастыру Үй тапсырмасын фронтальді сұрақтар арқылы тексеру (Ыстық орындық немесе алтын тәж әдісі арқылы): 1. Үйкеліс күші дегеніміз не? 2. Үйкеліс коэфициентін қалай түсінуге болады ? 3. Күштің өзі әрекет ететін ауданмен байланысы бар ма ? 4. Табиғатта үйкелістің қандай пайдасы бар 5. Үйкеліс күші мен салмақтың арасында байланыс бар ма ? Оқушыларға сабақ алдында қоңырау барысында өткізілген шағын интервью арқылы сабақтың өту барысында әр оқушыға сұрақтарға жауап алынады. Сол арқылы оқушыларға сабақты түсіндірудің әртүрлі формасы таңдап алынды. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25мин 25мин 10мин | Жұптық жұмыс. Оқушылар алдымен қасындағы оқушымен бірге талқылау жүргізеді. Талқылау сұрағы: Қысымның физикалық мағынасынан басқа күнделікті өмірдегі басқалай мағынасын қалай түсінесіз? Жаратылыстану пәндерімен байланысты қандай мысалдар келтіруге болады ? Оқушылардырға шағын бейнежазба көрсетіліп оларға жалпылама сұрақтар беріледі. 1) Нені байқадыңыздар ? 2) Қандай өзгерісті көріп тұрсыздар ? 3) Қысымның физикалық мәнін қалай түсінесіз ? Тәжірибелік бөлім:Тірекке әрекетет ететін дененің түсіретін қысымын анықтау. Жұмыс мақсаты: Қатты дененің тірекке түсіретін қысымын анықтауды үйрнеу. Құрал-жабдықтар: динамометр, өлшеуіш лента, жүк.
Жұмыс барысы: 1) Динамометрдің бөлік құның анықта. 2) Жүктің салмағын динамометр арқылы өлшеңіз. 3) Жүктің ұзындығын енің биіктігін өлшеңіз. 4) Мүмкін болар ең кіші және ең үлкен ауданды есептеңіз 5) Осы аудандардар пайдалана отыра қысымның әртұрлі мәнің есептеп отырып салыстырыз. Тұжырым жасаңыз.
Бекіту сұрақтары:
Есептер жинағынан есептер талқылау | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Үйге тапсырма: қайталау Есептер жинағы: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - Сабақ беру барысында оны түсіндіруде презентация-бейнефильмнің пайдасы болды ? - Қандай қиыншылтар болды ? - не үйрендің ? нені білдің ? нені білгің келеді ? Оқушылар топтық жұмыстарын ауызша бағалайды. | |||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары, өз бетімен ойлау кабілеті жақсы оқушыларға тақырыпқа байланысты күрделі тапсырманы орындай алуы. Оқушылардың көпшілігі тұрақты токты біле отыра, есептер жинағы бойынша А,В,С деңгейінің сұрақтарына жауап бере алады. | Өзінің өтілген тақырып бойынша кемінде 2 анықтама, я мысал келтіре алады.Бір- бірлерін бағалай алады. Қорытынды бағаны мұғалім қояды. Кері байланыс: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?