Қатты дененің қысымы. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары 7-3-6

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3В Қатты денелердің, сұйықтар мен газдардың қысымы

Мектеп: НЗМ ХББ Петропавл қ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қатты дененің қысымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.1 қысым терминін түсіну және оны мына формула бойынша есептеу: қысым = күш / аудан;

7.1.1.5 сандарды стандарт түрде жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану:

микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M);

 Сабақ мақсаттары

-қысым формуласы бойынша есептеу: қысым = күш / аудан;

-сандарды стандарт түрде жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды қолдану:

микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M);

 Жетістік критерийлері

Қысымды эксперементалдық жұмыста сипаттайды

Қысымға есептерді шығарады және шешуін басқаларға түсіндіреді

Есеп шығарған кезде сандарды стандартты түрге келтіреді

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, қысым туралы не білетінін ауызша және жазбаша талқылай алады.

Арнайы пәндік лексика және терминология: қысым, аудан, тірек, күш, қыры, Паскаль

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: қысым келесі шамаларға әуелді ... Формуланы пайдаланып.... Қысымды азайтуүшін...

 Құндылықтарды дарыту

 

 

ГЖ бойынша: Коммуникативті құндылықтар

  • Академиялық әділдікке тәрбиелеу;
  • Жауапкершілікті дамыту;

ЖА білу және түсіну:

  • Жаһандылық және тәуелсіздік

ЖА құндылықтары:

-Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта

ЖА дағдылары:

Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары

 Пәнаралық байланыстар

математика

 Қолдану дағдылары

ГЖ бойынша: өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, жұмыс және шығармашылық

Бастапқы білім

Күш,күштің түрлері,теңәсерлі күш

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Оқушылармен амандасу.

Презентациямен жұмыс:

Проблемалық сұрақ: Кімге жүру оңай? Неге? Ойланып көр. Талқыландар

Оқушылар жеке ойланады – 1 мин

Жұпта талқылайды - 1 мин

Сынып талқылайды - 1 мин

Оқушылармен тақырыбын және мақсатын қою.

Сабақ тақырыбы: Қатты дененің қысымы

Мақсаты:

7.3.1.1 қысым терминін түсіну және оны мына формула бойынша есептеу: қысым = күш / аудан;

7.1.1.5 сандарды стандарт түрде жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану:

микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M);

презентация

Сабақтың ортасы

30 мин

1 тапсырма. Жеке жұмыс

Мәліметті қолданып кестені толтыру керек

Физикалық шама

Қысым

Белгіленуі

р

Формула

Р=F/S

Өлшем бірлігі

1 Па

1 кПа = 1000 Па

1 МПа = 1000000 Па

1 гПа = 100 Па

Физикалық мағынасы

Аудан бірлігіне қандай күш әсер жасағанын көрсетеді

Неге тәуелді

F,S

Талқылау. Толтырылған кестені мұғалім тақтада көрсетеді

2 тапсырма. Есеп шығару

(Есепті жеке шығару, көршіңмен тексер)

  • Салмағы 960 Н жәшік тірекке 5кПа қысым түсіреді. Жәшіктің тіреу ауданын табыңыз. (5,2м3)
  • Егер кітаптың үстелмен жанасатын беттің ауданы 1 дм2 , ал кітаптың сол бетке түсіріп тұрған қысымы 200 Па болса, онда кітаптың салмағы нешеге тең? (2Н)
  • Массасы 10 кг жүк бетке 105 Па қысым түсіруі үшін, жүктің тіреу ауданы қанша болу керек? (0,001м3)
  • Асфальтты тегістеуге арналған трактор сол жолға 6 кПа қысым түсіреді. Осы трактордың бір катогының тіреу ауданы 0,12 м2 болса, онда трактордың массасы неге тең? (2500кг)
  • Мұздың беті 20 кПа қысымға дейін көтере алады. Массасы 0,8 т, ал әр дөңгелектерінің тіреу ауданы 800 см2 болатын автомобиль осы мұз бетімен өте ала ма? (p=25кПа)

Бір-бірімен тексереді, мұғалім тексереді

Есеп шығаруға критерий:

- қысым терминін түсінеді;

- формула бойынша есептейді: қысым =күш /аудан;

- сандарды стандарт түрде жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану: микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) и мега (M);

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

Белгі қою арқылы қаншалықты сабақты түсінгеніңді белгіле:

Бәрі түсінікті

Барлығы түсінікті, бірақ сұрақтар қалды

Түсініксіз

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар : қысым терминін түсінеді

Оқушылардың көбі: оны формула бойынша есептейді қысым = күш / аудан;

Кейбір оқушылар: сандарды стандарт түрде жазады

оқушылар бірін-бірі бағалайды

қызмет түрлерінің ауысуы, қажетті мәліметтер жинау барысында

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу