Серпімділік күші. Гук заңы. Физика, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары 7-2-7
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2A Тығыздық | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қ | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Серпімділік күші. Гук заңы | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.11 пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру; 7.2.2.12 Гук заңының F = -k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу; 7.2.2.13 Серпімділік күшініңұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау | |||||||||
Сабақ мақсаттары | пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіру; Гук заңының F = -k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу; Серпімділік күшінің ұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтау | |||||||||
Жетістік критерийлері | пластикалық және серпімді дефморацияларды ажырату, мысалдар келтіреді; Гук заңының F = -k∆x формуласы бойынша серпімділік күшін есептейді; Серпімділік күшініңұзаруға тәуелділік графигінен қатандық коэффициентін анықтайды | |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пластикалық, серпімді, дефморация, серпімділік күші, қатандық коэффициенті, ұзаруға тәуелділік графигі | |||||||||
Құндылықтарды дарыту |
ЖА білу және түсіну:
ЖА құндылықтары: -Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта ЖА дағдылары: Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | |||||||||
Қолдану дағдылары | ГЖ бойынша: әлеуметтік | |||||||||
Бастапқы білім | Күш | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 5 минут | Оқушылармен амандасу Демонстрация бақылау Сызғышпен не болды? Оның себебі не? Серіппемен не болды? Себебі не? Жауап алу үшін алдыңғы сабақтан мәтінді пайдаланыңыз. Практикалық жұмыс. Жұппен жұмыс: Тапсырма 1. Оқушыларға шаблон-карта таратылады. Шаблон картамен қалай жұмыс жасайтынын мұғалім түсіндіріп кетеді. Үстелдерде әр түрлі заттар бар. Оларды екі топқа бөліңіз (2 мин.) Шаблонға толтырыңыз (жоғарғы жолды бос қалдырыңыз): Мұны қалай анықтадыңыз? Жауап: серпімді және серпімcіз. Содан кейін мұғалім оқушылармен сабақ тақырыбы мен мақсаттарды қалыптастырады. Сабақ тақырыбы: Серпімділік күші, Гук заңы Сабақ мақсаттары:
| |||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин | 2-тапсырма. 1) пластилинді алып, оны күшпен сығыңыз. Содан кейін оны үстелге қойыңыз. Сіз не қадағалап отырсыз? 2) Сондай-ақ, губканы қысыңыз. Нәтижелері бірдей ме? Айырмашылық неде? Қорытынды жасаңыз және дәптерге жазыңыз. Болжалды жауап: деформация пластилин допында қалды,ал губка бастапқы пішінге келді. Мәтінмен жұмыс істеу: Келесі мәтінді пайдалана отырып, жаңа тақырыптың қысқаша мазмұнын жасаңыз. Оқушыларға шаблон-картаға толтырады Мәтін. ГУК ЗАҢЫ Гук заңы — тегеурін мен одан туған пішін өзгерісі арасындағы тура пропорционалдықты анықтайтын заң. Гук заңы тәжірибе негізінде көптеген серпімді денелер үшін белгілі бір шекте жүктемелеу арқылы расталады. Гук заңы тура пропорционал болып табылатын тегеуріннің ең жоғары шегі — пропорционалдық шек болып табылады. Бұл заң ұлғаю, сығу және ығыстыру кезіндегі Гук заңы болып бөлінеді. ДЕФОРМАЦИЯ Деформация - дененің көлемін немесе пішінін өзгерту. Екі түрлі деформация түрлері бар: серпімді және пластик. Мысалға серпінді серіппесінің серпімді деформациясын (созылу немесе қысу) қарастырайық. Серіппелі жүктің салмағына тең келетін серіппеге қолданылатын күштің әрекет етуімен, серіппелі деформацияланған (яғни ұзындығы «x» мәнімен көбейеді). Деформацияға қарсы күш - серпімділік күші бар. Денеге икемділік күші деформацияға (жүктеуге) себепші болады. Ұзартылған серіппесінің серпімді күші салмаққа әсер ететін ауырлық күшін теңестіреді.
Серпімділік күші дене деформацияланған кезде ғана пайда болады. Дененің деформациясының жоғалуы және серпімділік күші жоғалады. ГУК ЗАҢЫ Серпімділік күші деформацияның шамасына тікелей пропорционалды. F сер = k | x | мұнда k - бұл серпімділік коэффициенті немесе серіппенің қатаңдығы (SI-1 Н/м бірліктері) x - серіппенің ұзаруы немесе серіппелі деформацияның шамасы (SI-1 м-ден өлшем бірлігі) Fсер - серпімділік күші (SI-1H бірліктерінде) Бұл Гук заңы! Жұппен жұмыс істеу. Сұрақтарға жауап беру: 1. Үйдің іргетасы мен қабырғалары өтетін деформация деп қалай айта аламыз? (қысу) 2. Темір арқанның арбаны трактормен байланыстыратын деформациясын қалай атауға болады? (Үй салу үшін кірпіш әкеледі)? (созылу) 3. Заттың бөлшектерінің арасындағы қашықтық созу мен қысу кезінде қалай өзгереді? (қысу кезінде бөлшектердің қашықтығы кішірейеді және созылған кезде - көп) 4. Заттардың өзара әрекеттесу күштерінің өзгеруі қандай? (Екі жағдайда да өзара әрекеттесу күші артып келеді, бірақ қысу кезінде олардың күші итеру күші және созылу кезінде тарту күші.) 5. Резеңке таспаның ұзындығы созылған кезде қалай өзгереді? (артады) 6. Сығымдау кезінде көбік биіктігімен не болады? (қысқартылған) Дәптерге серпімді және серпімсіз деформациялардың екі мысалын келтіріңіз. Суретте не болатынын сипаттаңыз:
Оқушылар екінші суретте x = l - l0 екенін түсінуі керек. Графикпен жұмыс істеу: Үш серіппенің әрқайсысы үшін қатаңдық коэффициенттерін анықтаңыз. Қатаңдық коэффициентінің және графиктің бейімделуінен қандай тұжырым жасауға болады? Есептерді шешу: 1. 1 кН / м қатаңдық коэффициенті бар серіппе қандай күшпен 4 см-ге сығылды? 2. Серіппенің ұзаруын анықтаңыз, егер оған 10 Н күш әсер етсе және серіппенің қатаңдығы 500 Н/м болса. 3. 1000 Н жүктеме кезінде 1 мм ұзартылса, роликтің қатаңдық коэффициенті қандай? | Мәтін, шаблон | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Екі жақты рефлексия. Сабақтың мақсаттарына оралу. Оқушылардың пікірлерін тындау | |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Оқушылардың барлығы Серпімділік күштің анықтамасын біледі Деформация түрлерін ажыратады Оқушылардың жартысы Гук заңына есеп шығара алады | Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау | Партаны тазалық пен тәртіпте ұстап, керек емес заттарды алып тастау. Шыныдан жасалған құралдармен жұмыс істегенде, оларды абайлап қолға ұстап, партаның үстіне қою | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?