Денені қыздыру және қалыпқа келтіру тәсілдері. Дене шынықтыру, 5 сынып, сабақ жоспары. 7 сабақ.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 7
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: № 8: Жеңіл атлетика дағдыларын дамыту және шолу. | Мектеп: Қарағанды қаласы ХББ НЗМ | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатысқандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Денені қыздыру және қалыпқа келтіру тәсілдері. | |||||
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.1.3.3. Қарайпайым спорттық-спецификасының техникасын орындауындағы қозғалыс реттілігі мен дағдыларын анықтау және білу. | |||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушылардың барлығы лақтыруға арналған жаттығуларды орындай алады. Оқушылардың көбісі оң және сол қолмен лақтыру техникасын жақсы көрсете алады. Оқушылардың кейбіреуі барлық жаттығуларды жоғарғы деңгейде орындай алады. | |||||
Бағалау критерийлері: | Қауіпсіздік ережелерді сақтауы. Техникалық қателерді жөндеуін білуі. Кіші доптың қашықтыққа лақтыру әдістемсін түсініп, қолдануы. | |||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар: жүгіру, секіру және лақтырудың жан-жақты дене жаттығулары арқылы түсіндіріп және талқылай алады. Пәнге тән лексика мен терминология: сөре, қарқын, жылдамдық, мәре, орнынан ұзындыққа секіру, лақтыру. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Қозғалмай тұрып, біз неге денемізді қыздыруымыз керек? Денені қыздыруға арналған қандай жаттығуларды білесіздер? Дене жаттығуларын орындағаннан кейін неге қалыпқа келтіру жаттығуларын орындауымыз керек? Қандай қауіпсіздік ережелерді білуіміз керек? | |||||
Құндылықтарды бойға сіңіру. | Ынтымақтастық, тұнықытқ, құрметтеу. | |||||
Пәнаралық байланыс | Әлемді тану. | |||||
АКТ пайдалану дағдылары | ||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар үйде, сабақтан тыс уақытта, бұрынғы өткен бөлімдерінен алған жеңіл атлетика туралы дағдылары болады. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-15 мин. | Сыныптың жиыны. Сәлемдесу, бағалау критерийлерді және оқу мақсатын хабарлау. Мұғалім оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау жөнінде еске салу. Сынып жұптарға бөлінеді. Бір қалыпты жүгіру екі бағанамен. Мұғалім оқушылардың біркелкі орындауын қадағалайды. Жүру, денені қалыпқа келтіру. Ж.Д.Ж. жұпта орындау. Кеудені жерден көтеру, қолды бүгіп жазу. А.Ж.Ж және жылдамдыққа жүгіру. | Мектеп алаңы, ысқырық, уақыт өлшегіш. | ||||
Сабақтың ортасы 16-40 мин. | (Жж, ЖЖ Д) Лақтыру үшін әр жұпқа бір теннистік доп беріледі. Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: Лақтыру кезінде қандай фаза ең маңызды? Талқылап болғаннан соң мұғалім лақтыру фазасын көрсетеді. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы 5-7 метр арақашықтықта тұрады. Лақтыру техникасын жетілдіруге арналған жаттығулар: а) допты оң қолмен лақтыру. б) допты сол қолмен лақтыру. Оқушылар бір-біріне күшке емес, дәлділікке лақтырады. Әр оқушы 3-4 адым артқа жүре, одан алдыға жүгіре екпінмен орындайды. Тапсырманы күрделендіре отырып, оқушылар 5-7 адым артқа жүріп, одан алдыға жүгіре екпінмен орындайды. Оқушылар дескрипторларға байланысты жұпта бірін-бірі бағалайды. «Сөреге» ойыны. Ойын арнайы алаңда өткізіледі. Оқушылар алаңға таратылады және тіреп отырып тұру әдісін орындайды. Мұғалім «Сөреге», «Дайындал», «Жүгір» деп айқалаған кезде - оқушылар тіреп отырып, тұра салсымен мәреге жүгіреді. Ал егерде мұғалім «Сөреге», «Дайындал», «Денені қыздыр» деген кезде – оқушылар орнында жүгіреді. Дескрипторлар: қауіпсіздік ережелерін сақтау, өтіп жатқан үрдісті түсіну, спорттық шеберлік деңгейін жоғарлату. | Мектеп алаңы, ысқырық, теннис доптары және конустар. | ||||
Сабақтың аяғы 41-45 мин. | Сапқа тұрғызу арқылы сыныптың жиыны.. Рефлексия: а) оқушыда барлығы жақсы орындалса, ол онда 10 рет кеудені жерден көтеру, қолды бүгіп жазуды орындайды. б) оқушыда талпынды әрекеті болса, онда 15 рет биіктікке секіреді. в) оқушыда белгілі бір мәселелер болса, онда 20 рет отырып, тұрады. | Мектеп алаңы. | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру. | ||||
Топтық жұмыс кезінде мұғалім оқушыларды бақылап отырады. Мұғалімнің көмегі. Бұл сабақта әр оқушы өзінің дене дайындығына байланысты, қиындықты таңдап алады. | Топтық жұмыс кезінде сұрақтарды қою. Әдістемені игеруіне байланысты ашық сұрақтар қою. Сабақта өзін-өзі және бірін-бірі бағалауды қолдану. | Қауіпсіздік ережелерді еске салу. | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары іске асырмалы болды ма? ОМ-ға барлық оқушылар қол жеткізді ме? Жеткізбесе, не себепті? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және не себепті? | ||||||
Жалпы бағалау: Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру, сондай-ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал етуші еді (сабақ беру, сондай-ақ оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені айқындадым, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? |
Қалыптастырушы бағалау
Дене шынықтыру: 5 сынып
Күні:
Бөлім: №8 Жеңіл атлетика дағдыларын дамыту және шолу.
Сабақтың тақырыбы: Денені қыздыру және қалыпқа келтіру тәсілдері.
Белгілеу | Оқу мақсаты | Бағалауға арналған нұсқаулық |
Оқушылардың барлығы лақтыруға арналған жаттығуларды орындай алады. Оқушылардың көбісі оң және сол қолмен лақтыру техникасын жақсы көрсете алады. Оқушылардың кейбіреуі барлық жаттығуларды жоғарғы деңгейде орындай алады. | 5.1.3.3. Қарайпайым спорттық-спецификасының техникасын орындауындағы қозғалыс реттілігі мен дағдыларын анықтау және білу. | Лақтыру үшін әр жұпқа бір теннистік доп беріледі. Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды: Лақтыру кезінде қандай фаза ең маңызды? Талқылап болғаннан соң мұғалім лақтыру фазасын көрсетеді. Оқушылар бір-біріне қарама-қарсы 5-7 метр арақашықтықта тұрады. Лақтыру техникасын жетілдіруге арналған жаттығулар: а) допты оң қолмен лақтыру. б) допты сол қолмен лақтыру. Оқушылар бір-біріне күшке емес, дәлділікке лақтырады. Әр оқушы 3-4 адым артқа жүре, одан алдыға жүгіре екпінмен орындайды. Тапсырманы күрделендіре отырып, оқушылар 5-7 адым артқа жүріп, одан алдыға жүгіре екпінмен орындайды. Оқушылар дескрипторларға байланысты жұпта бірін-бірі бағалайды. «Сөреге» ойыны. Ойын арнайы алаңда өткізіледі. Оқушылар алаңға таратылады және тіреп отырып тұру әдісін орындайды. Мұғалім «Сөреге», «Дайындал», «Жүгір» деп айқалаған кезде - оқушылар тіреп отырып, тұра салсымен мәреге жүгіреді. Ал егерде мұғалім «Сөреге», «Дайындал», «Денені қыздыр» деген кезде – оқушылар орнында жүгіреді. |
Дағдылар | Бағалау критерийлері | |
Түсіну. Қолдану. Талдау. | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, онда оқу мақсатына жетеді: | |
Қауіпсіздік ережелерді сақтауы. Техникалық қателерді жөндеуін білуі. Кіші доптың қашықтыққа лақтыру әдістемсін түсініп, қолдануы. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?