Механикалық ағаш өңдеу кезінде жұмысты ұйымдастыру. Көркем еңбек (ұлдар), 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дизайн және технология

Мектеп: Орал қ.ФМБ,НЗМ

Аты-жөні: Матов М.А.

Күні:

Класс: 7

Қатысушылардың саны:

Қатысушылардың жоқ саны:

Сабақ тақырыбы

Механикалық ағаш өңдеу кезінде жұмысты ұйымдастыру

Сабақта қол жететін оқыту мақсаттары: (сілтеме оқу бағдарламасы)

7.2.6.2

Қазіргі заманғы технологиялық машиналарға арналған білу және түсіндіру тәсілдерінің қауіпсіздік жұмысы.

7.1.6.1

Физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттері, конструкциялық, табиғи және жасанды материалдарды дайындау кезінде жобаланатын аймақтарын анықтау және салыстыру

.

Сабақтың мақсаты

 

Қауіпсіздік техника ережелерін және еңбек гигиенасын сақтау.

ағаш материалдарды білу, олардың қасиеттері мен техникасын өңдеу.

 Критерии жетістігі

Білу

  • Механикалыөқ өңдеуді не екенін біледі

2 Қауіпсіздік техникалық ережесін сақтау

Түсіну

3. Мүмкін ағаш түрлері.ажырата

Қолдану

4.Ағаш ақауларын өздігінен анықтай алады

.

Талдау

  • Токорлық станокта ағаш жұмыс істеу үшін алған білімдерін болашақта қажет болады

Синтез

  • Техника және өнер өзара байланысты табады

Бағалау

7. Өзінің жұмыстарын бағалайды және басқалардың жұмыстары

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік емес пәндер үшін тұжырымдалады

Инструменты

Instruments

Құралдар

Древесина

Wood

Ағаш

Бұл ағаш .......

Ағаштан алынған пиламатериал ….

Дағдыландыру

 құндылықтары

Мақсаттылық, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Физика пәнімен байланыс

АКТ пайдалану дағдылары

Зерттеу жұмыс барысында ноутбуктерді қолданамыз.

Алдын-ала білу

 

Оқушылар бұрын механизмін қозғалыс тетіктері және пайдалану дағдысын қол электр құралдарын қауіпсіз ережелерін сақтай отырып, жұмыс істеу.

Физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін, конструкцияны ,анықтады және табиғи және жасанды материалдар мен оларды қолдану саласын пайдалану.

Материалдық шығындарды анықтап бұйымдарды дайындау. Бірнеше бөлшектерді қолдана отырып, ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстару.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақтың кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурсы

Сабақтың басы

10 мин

5 мин

15 мин

10 мин

5 мин

Сабақ соңы

Оқушылармен жұмыс істеу ережелері туралы әңгіме қозғау кесетін, колющими және басқа да құралдармен, олардың тағайындау. Осыған тәртібін сақтау аспаптар және жабдық

оқушыларға токар станокта жұмыс істеу үшін қауіпсіздік ережелерін аударуға ұсыныңыз. Қажет болған жағдайда мұғалім түзетеді және тармақтарын толықтырады.

Әр топқа әртүрлі екі брустан қатты ағашын беру. Топта оқушылар ағаш материалдарды анықтай отырып, әр түрлі түрлерін зерттейді және олардың физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін салыстыра отырады.

Оқушылар ағаш қаттылығын мысалы шағын тәжірибеде анықтай отырып, өткізеді. Назар аударыңыз оқушы ағаш материалдарын сақтау тәсілдерін, ықпал етудің әр түрлі құбылыстар (ылғалдылық, температура, жарық, химиялық заттар және т. б.).

Нәтижелерінің негізінде оқушылар өз тәжірибе жазбалар жасайды, өз альбом материалдарын қасиеттерін зерттеп мен бір-бірімен түсініктемелер алмасады

Рефлексия

Жұмыс істеу кезінде станокта ағаш өңдеу бойынша алған білімдерін келешекте аталған тақырыптарды қолдануға болады.

Әр түрлі ағаш материалдар

материалдарды өңдеу үшін құрал-саймандар мен жабдықтарды,

ағашты өңдеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық

http://tca77.narod.ru/index414.htm

ағаш өңдеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы

http://wila.ru/4/319/article31757/

Материалдардың қасиеттері

http://refoteka.ru/l-199038.html

ағаш материал қасиеттері

http://mash-xxl.info/info/207536/

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиынтық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Жұмыс жеке орындалады, бұл бағалау үдерісі жеңілдетеді. Оқушылар өздері бағалайды, бірін-бірі критерийлер бойынша. Бағалау кезінде әрбір оқушының деңгейі

ескеріледі

Еңбек сабағында металды өңдеу кезінде және ағаш станокта қауіпсіздік техника ережесін сақтау

  • Тапсырмаларын орындау алдында қауіпсіздік техникасы мен арнайы киім киіп, және қорғау құралдарын қажет ұстану
  • Станоктар

сынған кезде жұмыс істеуіне тыйым салынады сондай-ақ, егер бөлшектері қатты тиісті бекітілген

  • станокта жарамсыз немесе өтпейтiн қылып қойылған кесетiн немесе сверлеу құралығысы кезінде әрекеттерді орындауға болмайды;
  • Станоктiң бiр бөлiгiнiң қозғаушылары қолмен тыйым салынған тоқтасын, өзгертсiн немесе бұрғы, кескiштi жөнделсiн немесе қосылған жабдықта жетекшi белдiк
  • қозғалатын бөлшектері, станокты қолмен өзгертуге немесе бұрғылар, кескіштер немесе жетек ременге арналған қосылған жабдықтарды тоқтатуға тыйым салынған
  • жұмыс істейтін станокқа қатты еңкеюге беруге заттар, өлшеуге немесе ұстама бөлшектері қозғалтқыш жұмыс істеп тұрған кезде құрылғы, бөлшектеп салып отыруға оған бөгде заттар, аулаймын қолмен деталь, қашуға қосылған жабдықтар, майлау немесе салқын бұрғылар кескіштер шүберекпен тыйым салынады;
  • Станокта жұмыс істеуге электржабдығы ақауы немесе болмауымен жерге тұйықтау үзілді-кесілді тыйым салынады

жұмыс істеу кезінде ақау белгілері (түтін иісі, ұшқын электр қозғалтқыштың істен шығуы және т. б.) дереу станокты ажыратып,және мұғалімге хабарлау;

  • Жұмыс алдында еңбек сабағында қауіпсіздік техникасы қағидалары бойынша жұмыс қабілеттілігін тексеру қажет құрал-жабдықты бос жүрісте;
  • Резец немесе бұрғы әрқашан керек құрылымы біркелкі, қабылдау кенеттен қозғалыстар немесе, әсіресе сақ болу кезінде шыққан бұрғы материалдан атқарылады;
  • Жұмыс алдында отырып ағашты өңдеу станокты көз жеткізу қажет, бұл ағаш дайындамалар жоқ сызаттар немесе елеулі ақаулар;
  • Тапсырманы орындау барысында еңбек сабағында станокта емес айтарлықтай ұлғаюына қимасының жоңқа, резец бірқалыпты және асықпай;
  • алдында ағаш өңдеу жабдықтар әрқашан алдын ала сверло немесе резец жылғы бөлшектері тоқтату;
  • Станокты үрлеуге жоңқа немесе қолмен байланысытырып тыйым салу

Сабақ бойынша рефлексия

Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы?

Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?

Егер жоқ болса, неге?

саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма?

Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды? неге?

Осы бөлімде сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Осыған орай, ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз Сіздің сабағыңыз сол жақ колонкасында.

Жалпы бағалау

Сабақ қандай екі аспектісі жақсы өтті (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Сабақ жақсартуға не ықпал етер едің (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?

1:

2: Бұл сабақ барысында сынып туралы немесе жетістіктері/қиындығы анықтады, оқушылардың келесі сабақтарында неге назар аудару қажет деп ойлайсыздар?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу