Сәндік гүлдер түрлері. Көркем еңбек (қыздар), 6 сынып, дидактикалық материал.


Әдістемелік нұсқаулық

4 бөлім: Үй мәдениеті

Сабақ тақырыбы: Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы.

Оқу мақсаты:

6.2.5.4-Шектеулі қолдауда тазалау құралдары мен тәсілдерін таңдау және қолдану

Сабақ барысы

Сабақты ұйымдастыру кезеңі:

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар мен ресурстарды дайындау. Олар: сәндік гүлдер, сәндік гүлдердің иллюстрациялары, сәндік гүлдер туралы ақпарат және т.б.

Сабақтың мақсаты:

  • Сәндік гүлдер дақылдардың технологиясын зерттеу және сипаттау.

Сабақтың бағалау критерийлері:

Сәндік және гүлдік дақылдарды өсіру технологиясын зерттейді және сипаттайды.

Тілдік мақсаттар: оқушылар өткен сабақтан үй мәдениетіне қатысты терминдермен танысты. Сол терминдерді бүгінгі сабақта әңгімелесу барысында қолдану қажет. Сұрақтарға жауап беру, өз ойын білдіру, пікір айту барысында терминдерді дұрыс пайдалану қажет.

  • Жеміс, көкөніс, гүл, көгалдандыру, газон, тау, терек.

Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар:

  • Менің ойымша, менің жұмысым бар, өйткені ...
  • Мен қосымша ақпарат қостым ... . Мен ойлаймын ....
  • Жұмысты келесідей жақсартуға болады деп келісемін ...

Сабақтың басы:

«Гүлдер вальсі» әуені шырқалады. Оқушылар әннің тақырыбынан бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтай алады.

Ұйымдастыру кезі.

«Сәлемдесу» ойыны.

- «Салеметсіздер ме оқушылар?!»

- Сәлеметсіз бе! (қолды жалғау)

- Сәттілік тілеймін! (қолхат)

- Жақсы күн! (жанасатын беттер)

- Біз сізбен дос боламыз! (қамту)

Оқушылардың сыртқы көрінісін және олардың сабаққа дайындығын тексеру.

Бейнематериал тамашалау.

«Көктем гүлдері» бейнежазбасын ұсыну.

Сұрақтарға жауап беру.

- Бейнені көріңіз. Сабақтың тақырыбын анықтаңыз?

Гүл-сәндік өсімдіктер шөпті және кейбір ағаш өсімдіктерінің тобы болып табылады, олардың жоғары сәндік қасиеттері арқасында елді мекендер мен интерьерлерді жасылдандыру, гүлдік композициялар жасау және шламды алу үшін қолданылады.

Өсімдіктер екі санатқа бөлінеді:

Ашық жер және жабық жер учаскелері

Зерттеу жұмысы.

«Көпжылдықтар» және «Жылдықтар» топтарына бөлінеді.

Оқушылар материалмен танысып, ойларымен бөліседі.

Ертеден өсімдіктер азық пен дәрілік шикізат ретінде ғана бағаланды. Навуходоносор патшасының бұйрығымен шөл далада салынған Семирамиданың аспалы бақтары ертеде әлемнің жеті кереметінің бірі болып саналған. Бұрыннан Ежелгі Грецияда өзіміз жақсы білетін гиацинт өсімдігін өсіреді. Ол грек тілінен аударғанда «жаңбыр гүлі» деген мағынаны береді. Грек аңызы бойынша, Гиацинт Спарта патшасының ұлы болған. Ол өте сұлу болғандықтан онымен құдайлар да достасты. Оңтүстік желдің құдайы Зефир мен Аполлон құдайы Гиацинтпен жиі күш пен ептілікке сайысты. Бір жолы Аполлон дискті бұлттардың дәл астына лақтырды, ал Зефир жеңілгісі келмей қатты үрледі, құлаған диск Гиацинтке ажалды жара әкелді. Қапаланған Аполлон спарта жігітінің қан тамшыларын таңдаулы гүлдер-гиацинттерге айналдырды. Бақшалы сарыгүлдер ортағасырлық христиандардың пікірі бойынша Құдай ананың ана жүрегінің азаптарын бейнелейді.Алғашқыда сарыгүлдерді Еуропадағы монастырлар мен сарайлардың жанында отырғызылған, кейін қарапайым қала тұрғындары да отырғыза бастады. Гүл өсіруші мамандар ақтан қараға дейін түрлі түсті гүлдерді өсірді. Сарыгүл атауын Ирида ежелгі грек әйел құдайынан алды. Гладиолустың биік гүлденгіш сабағын ежелгі римдіктер қан тамшылаған суырылған семсерге ұқсатты.Латын тілінен аударғанда семсер «гладиус», осыдан гүлдің атауы алынды.Римдіктер гладиолустарды гладиаторларға арнады , ал ортағасырларда гладиолустың баданасын мойнына ілген адам зақымданбайды деген сенім болған. Көптеген ботаниктердің пікірі бойынша , адамдар гүлзарға отырғызған алғашқы гүл – нәркес болып табылады. Ежелгі грек аңызы бойынша , Нәркес есімді жігіт бұлақ суындағы өз бейнесін көріп , ғашық болып қалады.Ұйқы мен тыныштығын жоғалтып ол күнде бұлақ суына қайта оралатын , соңында мүлдем жоқ болып кетті.Ал бұлақ жағасында хош иісті ақ гүл өсіп шықты. Раушанды гүлдердің патшайымы деп атайды. Оның отаны – Парсы елі , ежелде Гүлістан «раушан бағы» деп аталған.Ежелгі гректерде бұл гүл махаббаттың , ал католиктерде ерекше рақымшылықтың символы болып саналатын.Францияда раушан гүлдерін өсіру құқығы бәрінде болмаған.Бүгінде раушан гүлдерінің 30 мыңнан аса түрі бар, олардың өсірілуі көбісі атақты адамдар немесе белгілі бір оқиғалармен байланыстырылған

Практикалық тапсырма.

Оқушылар өз топтарына тиесілі гүлдердің бояу суреттері беріледі.

  • «Көпжылдықтар» тобы: шалша, ирис, нарцисс, пион.
  • «Жылдықтар» тобы: мариголд, цинья, космея, петуния гүл суреттері ұсынылады.

№1 тапсырма:

Гүлдерді өсімдіктің табиғи түсіне түсіріңіз.

Топтардың өзара бағалау.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу