Сараптамалық жүйелер. Информатика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары №20
Бөлім: 3.2 Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі замандағы үрдістер. | Мектеп: | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып:10 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: | ||||||
Сабақтыңтақырыбы | Сараптамалық жүйелер | |||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 10.3.2.1 жасанды интеллект және сараптамалық жүйелер туралы пікірталас (анықтамасы, қолдану саласы) | |||||||
Сабақтың мақсаттары | - жасанды интеллект және сараптамалық жүйелер не екенін білу; - жасанды интеллект және сараптамалық жүйелер қолдану салаларын білу. | |||||||
Бағалау критерийлері | Білу және түсіну: -түсінігін түсіндіреді «Сараптамалық жүйе» и «Жасанды интеллект» - жасанды интеллект және сараптамалық жүйелер не екенін білу не үшін қажеттілігін түсінеді. - қолдану саласы ЖИ және СЖ Анализ: - жасанды интеллект және сараптамалық жүйелерінің айырмашылықтарын түсіндіре алады. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар біледі: жасанды интеллект және сараптамалық жүйелер қолдану салаларын және мақсатын түсіндіре алады. Пән лексикасы және терминология: жасанды интеллект, сараптамалық жүйелер, машиналық көру Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат: жасанды интеллект келесі жағдайда қоладнылады … сараптамалық жүйелер қолдану салаларын келесі болып табылады… ЖИ және СЖ айырмашылығы келсеі болып келеді… | |||||||
Құндылықтар | Талқылау кезінде өзге оқушылардың пікірлеріне силастық көз қараспен қарау, сыныптастар арасында бір-бірін силау қасиеттерін дамыту және нығайту. Тапсырманы орындау барысында академиялық адалдықты сақтау. Бір-бірін оқыту. | |||||||
Пән аралақ байланыс | Ағылшын тілі- терминдер | |||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Деректер қорымен жұмыс | |||||||
Жоспар | ||||||||
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||
Сабақтың басы 0-1 мин 2-5 мин 6-7 мин 8-11 мин 12-13 мин Сабақтың ортасы 14-25 мин 26-34 мин Сабақтың соңы 35-38 мин 39-40 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру. Білімді өзектендіру кезеңі Тақтада орыс және ағылшын тілінде төрт түсінік ұсынылған. Оқушылар түсініктерді сәйкестендіріп дәптерге жауаптарын жазады. Тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар жауаптарын тақтада берілген жұрыс жауапатарымен салыстырады. Мұғалім сұрақ қояды: Берілген сөзтіркестерін қолдана отыра қандай жаңа сөздерді жасауға болады? (2-4 оқушының жауаптарын тыңдау). Талқылағаннан кейін мұғалім тақтаға 2 сөзтіркесті шығарады: жасанды интеллект және сараптамалық жүйе. Мұғалім оқушылардың назарын осы екі сөзге бағыттайды себебі бүл сөздерді осы сабақ барысында жақсы түсінуіміз керек. Сабақтың тақырыбын және мақсатын жариалау: Мұғалім сабақтың мақсаты мен және бағалау критерийлері мен таныстырады. Әңгіме: Мұғалім сыныпқа сұрақ қояды: Интеллект дегеніміз ол не? осы сөзді сіздер қалай түсіндіре аласыздар? (оқушылар өз еріктерімен сұраққа жауаптарын береді). Мүмкін, талқылауды өзектендіру үшін сабаққа қызығушылықтары өз ара көбірек оқушылардан сұрау). Мұғалім тақтаға Интеллек сөзінің анықтамасын шығарады. Оқушылар өз еріктері бойынша анықтаманы оқыйды (0,5-1 мин анықтаманы түсініге және ойлану үшін уақыт береді). Берілген анықтаманың негізінде мұғалім Жасанды интеллект түсінігін түсіндіруді сұрайды. оқушылардың жауаптарын тыңдап тақтаға ЖИ анықтаманы шығару. Топқа бөлу: әр оқушы суреттің бір бөлігін алады. (пазл методын қолдану). Оқушылар тақтада берілген үлгіге қарап жинайды. Жалпы үш топ жиналу қажет. . Топпен жұмыс: 1) Жасанды интеллект өз құрамына нені кіргізеді? Жасанды интеллект ке нені жатқызуға болады? 2) Сараптамалық жүйелер дегеніміз не. Мысалдар келтіру. Қолдану артылықшылықтары? Сараптамалық жүйелер неден тұрады? 3) Сараптамалық жүйелер қолдану салалары. ЖИ қолданудың мысалдарын келтіру, ол адамға қалай көмектеседі? Топпен жұмыс жасау барысында оқушылар өз еркіндері бойынша жұмыстарын ұсыну түрін анықтайды (схема, кесте, постер ж т. б.). Сонымен қатар топтаға рөлдерін таңдайды: дизайнер-құрастырушы, корректор, оратор, деректер көзі. Мұғалім тақтаға таймерді шығарып оқушылардың уақыттарын үнемдеуге көмектеседі. Топтық жұмыстарды қорғау: Әр топқа өз жүмысын ұсынуға және талқылауға 3 мин ауақыт беріледі. Формативті бағалау: Оқушылар жұмыстарын қағазда жасайды. Үш тапсырма беріледі жауаптарын қысқа және толық қажет ететін сұрақтара жауап береді. Рефлексия: Оқушылар сұрақтарға жауаптарын береді: 1. Бүгін мен өзім үшін жаңа нәрсені үйрендім 2. Сабақта маған жаңа ештеңе болған жоқ. 3. Қазір мен ЖИ және СЖ дегеніміз не екенін білемін. 4. Сабақ материалын толық түсінбедім сабақтан кейін маған көмек керек. 5. Егер сұрақтарыңыз болса, басқаларға көмектесе аламын сабақтың тақырыбы бойынша. Мұғалімге осы көріністі онлайн-сауалнама, мысалы, Google-нысандары арқылы жүргізу ұсынылады. Егер мүмкіндік болмаса, онда рефлексияны ауызша орындауға болады. | Флипчарт (1 бет) Флипчарт (2 бет) Флипчарт (3 бет) Флипчарт (4 және 5 бет) Флипчарт (6 бет) Флипчарт (7 бет) Флипчарт (8 бет) Флипчарт (9 бет) Флипчарт (9 бет) http://bourabai.kz/einf/chapter133.htm http://www.aiportal.ru/articles/expert-systems/expert-systems.html https://www.sensorsmag.com/embedded/ubi-set-to-save-ai-victims http://searchcio.techtarget.com/definition/AI Флипчарт (10 бет) Таратылым материал «Формативті бағалау » Флипчарт (11 бет) Флипчарт (12 бет) | ||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | ||||||
Топта жұмыс істеу үшін, әрбір оқушы өзіне қажетті рөл атқара алады. Топтың көшбасшысы, спикер ретінде әрекет етеді. | Практикалық жұмысты визуалды бақылау. Орындаған жұмыстарын оқушылар мұғалімге көрсетеді.Сабақ бойынша кері байланыс беру. Формативті бағалау. | Компьютерде дұрыс отыру Эргономика ережелері | ||||||
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?