Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері. Информатика, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Денсаулық және қауіпсіздік

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.1 адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану

 Сабақ мақсаты

  • әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерімен таныстыру;
  • әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына зиянды әсер етуіне мысалдар келтіру;
  • әртүрлі электрондық құрылғылардан қорғанудың әдістерін тиімді қолдану

 Бағалау критерийлері

  • әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсерін біледі
  • әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына зиянды әсер етуіне мысалдар келтіре алады;
  • әртүрлі электрондық құрылғылардың әсерінен қорғану әдістерін тиімді қолданады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

• түрлі электронды құрылғылардың адам ағзасына әсерін сипаттайды;

• әртүрлі электрондық құрылғылардың әсерінен қорғау әдістерін қалай тиімді пайдалану керектігін түсіндіреді;

Пәндік лексика мен терминология:

эргономика, электромагниттік сәулелену, сәулелену көздері, шу, уыттылық

Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:

Келесі электрондық құрылғылар .... электромагниттік сәулелену бөледі.

.... құрылғыларды пайдалану қаупі .... себебі ....

Электромагниттік сәулеленіден қорғану үшін келесі шараларды есте ұстау қажет ......

 Құндылықтарды дарыту

 Жұптық, ұжымдық жұмыстар барысында өзара түсіністік, өзара құрмет, академиялық адалдық құндылықтары дамытылады. Бұл әрекеттер оқушыларда қарым-қатынасқа бейім, шығармашыл және сыни тұрғыда ойлана алатын тұлғаны дамытуға бағытталған

 Пәнаралық байланыстар

Физика (электромагниттік сәулелену, уыттылық), биология (адам ағзасы)

Бастапқы білім

Компьютерді пайдаланудағы қауіпсіздік ережесі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған қызмет

Ресурстар

Сабақ басы

0-10

  • Стартер

Мақсаты: Алдыңғы тақырып бойынша негізгі білімді тексеру.

«Музыка жәшігі»

 Музыкалық қорапта алдыңғы тақырыптағы терминдер мен түсініктер жазылған карточкалар бар. Студенттер музыка ойнап жатқанда, шеңбер бойымен қорапты жүргізеді. Музыка тоқтаған сәтте, қолында қорапшасы бар оқушы қораптан карточка шығарады және онда жазылған ұғымның мағынасын түсіндіреді. Содан кейін музыка қайтадан ойнайды. Бұл ойында әр студент қатысқанша жалғастыруға болады.

Бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

«Компьютерлік желілер» тақырыбындағы ұғымдарды қайталау

Ұғымдардың анықтамаларын біледі

Ұғымдардың мәнін түсінеді

  • Жаңа тақырып

Мұғалім сабақ үшін жаңа тақырып пен оқу мақсаттарын жариялайды

 Студенттер өздерінің табысқа жету критерийлерін ОМ-на сәйкес жасайды

Презентация

Сабақ ортасы

11-24

  • Жаңа тақырыптың мазмұнын беру.

Студенттер топтарда таратпа материалдардағы мәтінді оқиды және негізгі ұғымдарды анықтайды. Осы ұғымдарды талқылайды және олардың сипаттамаларын жазады. Содан соң, топ бұл түсініктерді басқа топтарға түсіндіреді. Нәтижесінде, барлық оқушылар жаңа тақырыптың барлық ұғымдары мен тұжырымдамаларын толық түсінеді.

Бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

адам ағзасына негативті әсер ететін әртүрлі электрондық құрылғыларды анықтайды және олардан қорғау әдістерін тиімді пайдалану жолдарына мысалдар келтіреді

теріс әсердің түрлерін біледі

қорғану әдістерін біледі

 Оқытушы презентация арқылы түсініксіз сәттерді көрсетеді.

Презентация

Таратпа материал

25-35

  • Тәжірибе

 Студенттер ДК-де компьютерді пайдаланудың жағымсыз аспектілері туралы презентация жасайды (ең көбі 5 слайд)

Оқушылар жұпта бір-бірінің презентацияларын бағалайды. Бағалау критерийлері:

1. Электромагниттік сәулелену, шу, уыттылық сияқты теріс әсерлерді бөлетін компьютер бөліктері сипатталған

2. Жоғарыда аталған зиянды әсерлерден адам ағзасын қорғау әдістері сипатталған

 Дифференциация: тапсырманы ерте аяқтаған оқушылар түрлі электронды құрылғылар туралы (ұялы телефон және т.б.) мысалдар қосады

Бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

адам ағзасына негативті әсер ететін әртүрлі электрондық құрылғыларды анықтайды және олардан қорғау әдістерін тиімді пайдалануға мысалдар келтіреді

теріс әсер бөлетін техникалық құрылғының бөлігін атай алады

қорғану әдістерін біледі

тиімді қорғану әдісіне мысалдар келтіре алады

Сабақ соңы

36-40

  • Рефлексия

 Сабақтың соңында оқушыларға келесі сұрақтар қойылады:

- Сіз не үйрендіңіз?

- Қандай ұғым түсініксіз болды?

- Сіз тағы не туралы білгіңіз келеді?

Келесі сөйлемді жалғастыр:

  • Эргономика – бұл…
  • Компьютерде жұмыс істеу кезінде эргономиканың негізгі ережелері: ...
  • Адам ағзасына түрлі электронды құрылғылардың әсері…
  • Қорғану тәсілдері…
  • Үй жұмысы

Тұрмыстағы электр құрылғыларын қауіпсіз пайдалану туралы мини-эссе жазыңыз

Дифференциация қалай жүзеге асырылды.

Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз?

Бағалау.

Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ барысында оқушылар күнделікті өмірде қолданып жүрген техникалық құрылғылардың кері әсерлерін сипаттайды.

Оқудың әртүрлі түрлері іске асырылады: топтық жұмыс, практикалық жұмыс.

Барлық оқушы әртүрлі құрылғылардан болатын зиянды әсерлерді анықтай алады

Кейбір оқушылар техникалық құрылғылардан болатын кері әсерлерден қорғау әдістеріне мысал келтіре алады

Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын алдын-ала дайындалған критерийлерге сәйкес бағалайды.

Дағдылар: Білу және түсіну, сыни ойлау

Сабақ электронды құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы болғандықтан, оқушылар компьютерді пайдаланудың зиянды әсерінен қорғану тәсілдерімен танысады.

Қосымша 1

Шу

 Техногенді шу мен компьютерлік тербелістің адам денсаулығына және психикасына теріс әсері дәлелденген. Әдетте, компьютер күніне бір немесе екі сағат емес, кейде 10 сағат немесе одан да көп уақыт жұмыс істейді, бұл, тұрақты фондық шу қоспасы (компьютер гуілі, радио, әріптестер әңгімесі), жұмыс істейтін адамдардың назарына тітіркендіргіш әрекет ете алады. Бұл бірден білінбейді, бірақ ерте ме, кеш пе, адам күннің соңында әлсіздік сезіне бастайды. Оның салдарынан, адамда бас ауыру және ұйқыны жоғалту пайда болады.

 Бұл мәселені болдырмау үшін, сіз ең алдымен шудың сыртқы көздерден өзінізді қорғауға, сондай-ақ компьютерден шығатын дыбысты азайтуға тырысуыңыз керек.

Радиация

 Электромагниттік сәулелену - компьютерде жұмыс істеудің салдары болып табылады, бірақ мұндай радиацияны барлық электр қондырғылары - микротолқынды пештер, теледидарлар, ойнатқыштары, және т.б. таратады Алайда, олардан тікелей жақында адамдар көп уақыт болмайды, және де электромагниттік сәулелену көзінен қашықтықта артқанда сәулелену азаяды. Компьютерде жұмыс істеген кезде, пайдаланушы оның жанында күніне бірнеше сағат болады.

 Ең жоғарғы сәулелену деңгейі артқы панельге бағытталған, сондықтан компьютерді ешкім артында қалмайтындай орналастыру керек.

Көздің көруін қалай сақтау керек

 Компьютермен жұмыс істегенде, сақтауыш пленка (мониторда) өз функциясын жеткілікті орындамайды. Осы себепті, компьютерде жиі әрі ұзақ жұмыс жасау барысында адамның көзі құрғайды, бұл жас ағызатын сұйықтықтың жеткіліксіз дамуына әкеледі.

 Дәрігерлер пайдаланушыларға көп мөлшерде сұйықтық ішуді және көзге арнайы жаттығулар (мысалы, алысқа және жақынға қарау, жиі жыпылықтату) ұсынады. Көзіңізді сүртуге алмайды - бұл тек тітіркенуді арттырады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу