Ақпаратты тасымалдаудың жалпы сызбасы. Компьютер аралық ақпарат алмасудың әдістері. Информатика, 8 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамалары | Мектеп: | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: қатыспағандар | ||||||
Сабақ тақырыбы | Ақпаратты тасымалдаудың жалпы сызбасы. Компьютер аралық ақпарат алмасудың әдістері | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.6.1.1 Желінің өткізу қабілетін білу Қосымша 8.1.2.1 Ақпаратты тасымалдаудың жалпы сызбасын түсіндіру. 8.6.2.1 Сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіну | ||||||
Сабақ мақсаты |
| ||||||
Бағалау критерийлері | - ақпаратты тасымалдау сызбасын көрсетеді; - мектеп желісіндегі картадан сегіз белгінің алтауы түсіндіріп берсе. - сымсыз байланыстың артықшылықтарын артықшылықтарын білсе, ең аз дегенде сызсыз байланыстың екі артықшылықтарын білуі қажет; - сервердің мақсатын біледі; - байланыс каналдарының мақсатын біледі; - жұмыс станцияларының мақсатын біледі. - жіберу қабілетінің анықтамасын біледі; - локалді желідегі жіберу қабілетін есептеу формуласын біледі; - ең аз дегенде бір сценариидің желілік жіберу қабілетін толығымен түсіндіре алуы. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушы білуі тиіс: Ақпаратты тасымалдау сызбасын сипаттауда сәйкес термиология мен тілді пайдалуы керек. Пәндік лексикажәне терминология: Ақпаратты тасымалдау каналы/байланыс каналы, сымсыз байланыс, сервер, жұмыс станциясы, сымсыз байланыс, желінің жіберу қабілеті. Диалогқа қажет тіркестер: … құрылғы, ақпаратты жіберу үрдісінде пайдаланылатын, ... жауап береді. Ақпаратты тасымалдаудың жүйесінің жіберу қабілеті, ...әдіске негізделген, артық/кем, себебі... ... ақпаратты жіберу әдістеріне жататын... артықшылықтар/кемшіліктер | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын насихаттау топтық жұмыс және ұжымдық талқылау; бұл іс-шаралар оқушылардың шығармашылық және сыни ойлауға қабілетті мейірімді және жанашыр адамның қасиеттерін дамытуға бағытталған. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (электромагниттік толқындар туралы жалпы ұғым), математика (график құру, графикті талдау). | ||||||
Бастапқы білім | Ғаламтор ресурстарын пайдалану; қорытынды презентация үшін интерактивті тақтаны пайдалану. | ||||||
Сабақ тақырыбы | Әлеуметтік құралдарды, Internet-ресуртарды және зерттеу үшін WWW (7 сынып);локалды есептеу жүйесінде функцияландыру және ұйымдастыру(7 сынып); ақпараттық желінің түрлері(7 сынып). | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған қызмет | Ресурстар | |||||
Сабақ басы 0-3 мин |
Оқушылар тақырыпты өздері тұжырымдайтын және сабақ мақсатын анықтайтын «Ақпаратты жіберу жүйесі» активитиіне қатысады. | Презентация (слайд № 1) | |||||
Сабақ ортасы 4-11 мин |
Оқушы тапсырмаға жеке жауап береді, қате жауап берген жағдайда басқа оқушылар көмектеседі. Құндылықтар: құрмет, ынтымақтастық және ашықтық | Презентация (слайд № 2) Таратпа материал № 1 | |||||
12-21 мин |
Оқушалардың тапсырмасы кесте түрінде қолданушылардың қажеттілігі туралы және олардың байланыс арналары қайсысын және неліктен жақсы қолданатынын анықтау. Тапсырманы орындау басысында ұстаз оқушыларға Оқушылар бағалау тапсырмаларын жұптасып орындайды, компьютерлердің желісіне қосылудың артықшылығы мен кемшіліктері туралы қорытынды жасайды. | Презентация (слайд № 3) Таратпа материал № 2 | |||||
22-31 мин |
Оқушалар дәптерге желінің өткізу қабілеттілігінің анықтамасын және оны есептеу формуласын жазып жазады. | Презентация (слайд № 4-5) Материалдар файлы № 1 | |||||
Қалыптастырушы бағалау 32-39 мин |
| Таратпа материал № 3 Материалдар файлы № 2 | |||||
Сабақ соңы 40-45 мин |
| Презентация (слайд № 7) | |||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||
Жұптық/топтық жұмыс – сыныптастарының қолдауы. Қажет болса, мұғалімнің көмегі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға күрделірек/қызық болып көрінетін өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциациялаудың негізгі принципі – күрделендіру. | Топтық жұмыстың нәтижесін бағалау үшін топтардың бірін-бірі бағалау ұсынылады. Сабақ соңында рефлексия өткізу арқылы оқушылар өздерін өздері бағалайды. | Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, мысалы, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абай болуды; денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ болуды еске салу. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?