Бағаналы жасушалар: түсінік және қасиеттері (өздігінен қалпына келу, дифференциация). Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
11.2С Өсу және даму | Ментеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||||
КЛАСС: | Сабаққа қатысушылар саны: | Сабаққа қатыспаушылар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Бағаналы жасушалар: түсінік және қасиеттері (өздігінен қалпына келу, дифференциация) | |||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты | 11.2.3.1 бағаналы жасушалардың мамандану үдерісін және олардың практикалық қолданылуын түсіндіру | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар болады * бағаналы жасушаларының ерекшеліктері; * бағаналы жасушаларының қасиеттерін сипаттау; * бағаналы жасушаларды мамандандыру үдерістерінің ерекшеліктерін түсіндіру. | |||||||||
Бағалау критерийлері | - бағаналы жасушаларының ерекшеліктерін көрсетеді; - бағаналы жасушаларының қасиеттерін көрсетеді; - бағаналы жасушалардың мамандану үдерістері ерекшеліктерін талдайды. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өз зерттеулерінің негізгі сәттерін көрсете отырып, сондай-ақ өз тұжырымдарының себептеріне негіздер келтіре отырып, бағаналы жасушаларды практикалық қолдануды талқылауға қатыса алады. Пәндік лексика және терминология: • индукцияланған плюрипотентті бағаналы жасушалары (ИПСК), * мамандандыру, саралау • ген, ген, зигота, бластоцист, ұрық қабаты, эмбриональды, жасушалық желі, транскрипция факторлары, гомеозис гендері Бағаналы жасушалар..., ал басқа жасушалар… Бағаналы жасушалардың мамандануы ... байланысты . | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Пәнаралық интеграция микробиологиямен, медицинамен сабақ барысында іске асырылады | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет материалдарын пайдалану бағаналы жасушалар туралы ақпарат және диаграммалар | |||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар осы бөлімшеде оқуға қол жеткізе алуы үшін қажет болатын білім, дағды, түсіну немесе тәжірибе. Жасушалық циклмен алдын ала жұмыс істеу: 9, 10, өсуі және дамуы: 6, 7, 9, 10, көбеюі: 6, 10 | |||||||||
Сабақ жоспары | ||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс -әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||||
0-10 | (Жж) Сабақтың тақырыбы:" Бағаналы жасушалар": - бағанаға синоним - сөздерді жазу. - жазылған сөздерді пайдалана отырып, анықтама жасау; - сөздік нұсқасымен салыстыру Орындалған тапсырмаларды талқылай отырып, сабақтың тақырыбын, мақсатын және жақын даму аймағын анықтаңыз. |
| ||||||||
10 -20 20 - 35 | (С) Сараланған жасушалардың ядросы барлық генді сақтайтынын көрсететін Джон Гордон экспериментін талқылаңыз: ешқандай гендер еншілес жасушаларды мамандандыруда жоғалмайды. (Жж) (ҚБ) "Бағаналы жасушалар дегеніміз не?" бейнені көргеннен кейін бағаналы жасушалардың мамандануының негізгі идеяларын жазуды ұсыныңыз." Бағалау критерийлері - бағаналы жасушалардың ерекшеліктерін көрсетеді; - бағаналы жасушалардың қасиеттерін атайды; - бағаналы жасушалардың мамандану кезеңдерін сипаттайды. | Қосымша 1 эксперимент Гердона: http://www.biologyreference.com/Fo-Gr/Genetic-Control-of-Development.html http://youtube.com/watch?v=nBrcKIt3nek Қосымша 2 | ||||||||
35 - 40 | Рефлексия, синоним сөздерге оралу, жаңа ақпараттар қосу немесе қате ақпараттарды өшіру. | |||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||
Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз? | Бағалау-сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай бағалауды жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік АКТ байланысы Құндылықтармен байланысы (тәрбие элементі) | ||||||||
| Белгілі бір оқушыларға бағаналы жасушаларының қасиеттері мен мамандануы туралы сұрақтар қою мүмкіндігі болады | Құндылықтар-оқушыларға олардың топ ретінде қаншалықты жақсы жұмыс істегендігі туралы ойлануға болады. | ||||||||
Сабақ бойынша сұрақтар Сабақтың міндеттері/Оқу міндеттері шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
| |||||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?