Компьютерді қорғау. Информация, 7 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | 7.1В: Желілер және қауіпсіздік | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||
Сынып: | 7 сынып | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Компьютерді қорғау | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақты меңгерту | ||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына негізделген) | 7.4.2.1 Компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||||||||||||||||||||
Табыс критерийлері | Оқушы 7.4.2.1 оқыту мақсатына жетті,егер: - “компьютерлік вирус” ұғымына анықтама берсе (дағды:білу және түсіну); - зиянды бағдарламалардың кемінде үшеуін атаса және сипаттаса (дағды: білу және түсіну); - антивирустық бағдарламалардың кемінде үш түрін атаса (дағды: білу және түсіну); - компьютерлік вирустардың таралу жолдарының кемінде үшеуін келтірсе және сипаттаса (дағды: білу және түсіну); - антивирустық бағдарламаларды баптау дағдыларын көрсетсе (дағды:қолдану); - жүйені антивирустық бағдарлама құралдарымен тексеру туралы есептің деректерін түсіндірсе (дағды:қолдану); - антивирустық қордың жаңару процедурасымен компьютерді үнемі тексеру қажеттілігі мен рөлін байланыстырса (дағды: саралау); - компьютерді антивирустық бағдарламаның көмегімен қорғаудың тиімділігі туралы дәлелді тұжырым жасаса (дағды:бағалау); - ақпаратты қорғау мәселелерінде жеке тәжірибесінің негізінде өз пікірін қалыптастырады және дәлелдейді (дағды:сын тұрғысынан ойлау); - алынған ақпарат көздерін көрсете отырып, вирустық бағдарламалардың таралу жолдары мен белгілерін, түрлерін сипаттай алса (дағды: зерттеу). | ||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Вирусты жұқтырудың алдын алу шараларын сипаттай алады Пәндік лексика и терминология (сабақтың глоссариі файлында берілген): компьютерлік вирус, антивирустық бағдарламалық жасақтама, желілік құрттар, трояндық программалар, тыңшы-бағдарламалар (spyware), жарнамалық бағдарламалар (adware), антивирустық сканер, CRC сканер (ревизор), вирустық тосқауылшы, вирустық иммунизатор Диалогқа/хатқа пайдалы фразалар:
| ||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сабақ сыйлауға, бірлесіп жұмыс істеуге, еңбекке және шығармашылыққа баулуға бағытталады, бұл ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстардың кезектестіріліп, әрі қарай міндетті түрде ұжыммен талқылануының нәтижесінде жүзеге асырылады; сабақты ұйымдастырудың мұндай формасы шығармашылық және сын тұрғысынан ойлай алатын, оқушының игілікті және ақжарқын тұлға қасиеттерін дамытуға бағытталады. 7.1В – желілер және қауіпсіздік бөлімі бойынша оқушыларда тұрақты теориялық білім мен практикалық дағдыларын қалыптастыру оқушыларға міндетті түрде денсаулықты сақтайтын құралдарға сүйене отырып, оқу және кәсіптік міндеттерін шешу үшін АКТ құралдарын тиімді және кәсіби пайдалануға мүмкіндік береді. | ||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Валеология (тақырып – Экранның жарығымен жабдықталған құралдармен жұмыс істегенде денсаулықты сақтау), орыс тілі (тақырып – Стилистика және сөйлеу мәдениеті), құқық негіздері (тақырып – Ақпараттық технология саласындағы қылмыс; Авторлық құқықтың негізгі ұғымдары). | ||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Жүйелік және қолданбалы БЖ – антивирустық бағдарламалар (жұптық жұмыс аясында тапсырма орындау үшін) мен веб-браузер (нәтижесінде топтық жұмыстың нәтижесі бар постер болатын зерттеу аясында ақпарат жинау үшін) орнатылған, және Интернетке қосылған ноутбуктер (стационарлық компьютерлер) пайдалану. | ||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білімдері | Желілік ресурстармен жұмыс істеу негіздері (5-6 сынып); “Бағдарламалық жасақтама” ұғымы (5 сынып); Ақпараттық технология саласындағы авторлық құқық және плагиат (5-6 сыныптар). | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған іс-әрекеттері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың басталуы 0-5 мин |
|
| Сабақтың презентациясы (слайд №№ 1-3) Флипчартта орнасқан кесте Қорғау әдістері бар карточкалар (7 ед.) Магниттік тақта немесе флипчарт Магниттер Мұғалімнің материалдары (А бөлімі, 1 слайд) | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-25 мин (топтық жұмыс) 26-38 мин (жұптық жұмыс) |
|
| Сабақтың презентациясы (№№ 4-5 слайдтар) Топ құруға арналған карточкалар ОФ материалдары (А бөлім) Сабақтың глоссарийі Ноутбуктер / Компьютерлер Веб-браузер Және іздеуші сервистер Постер жасауға А3 парақтар Мұғалімнің материалдары (Б бөлімі, 5 слайд) Мұғалімнің бағалау парағы | ||||||||||||||||||||||
|
| Сабақтың презентациясы (№№ 6-7 слайдтар) ОФ материалдары (Б бөлім) Ноутбуктер / Компьютерлер Антивирустық БЖ (мұғалімнің таңдауы бойынша) Өзін-өзі бағалау бойынша стикерлер | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин |
|
| Сабақтың презентациясы (№№ 8-9 слайдтар) | ||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың жаңа материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау | |||||||||||||||||||||||
Жұптық/топтық жұмыс – сыныптастарының қолдауы. Қажет болса, мұғалімнің көмегі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға күрделірек/қызық болып көрінетін өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциациялаудың негізгі принципі – күрделендіру. | Сұрақтарға жауап беру және жауаптар сеансы. Тапсырманы орындау барысында сұрақтарды пайдалану. Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың нәтижесін/жетістігін түсіну үшін шолу сұрақтарын пайдалану. Өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды пайдалану. | Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, мысалы, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абай болуды; денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ болуды еске салу. | |||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты шындыққа негізделген бе? Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс келтірілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері болды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегіністер болды және неге? | |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)? 1: 2: Сабақты не жақсартуы мүмкін (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)? 1: 2: Мен сынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы сабақ барысында не білдім, алдағы сабақтарда неге көңіл бөлінуі керек? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?