Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: Заттардың тасымалдануы | Мектеп : | ||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Натрий-калий сорғысы белсенді тасымал механизмінің мысалы ретінде | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | натрий-калий сорғысы мысалында белсенді тасымалды түсіндіру | ||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||
Бағалау критерийлері | Ойын ойнағанда белсенді тасымалдау және мембраналық потенциал механизмі туралы білімдерін пайдалану. Белсенді тасымалдау процесін көрсеткенде натрий - калий насос мысалын қолдану. Белсенді тасымалдау және мембраналық потенциал механизіміне қатысатын заттың ролін білу. Белсенді тасымалдау және мембраналық потенциал механизіміне қатысатын заттар бір-бірімен қалай әрекеттесетінін білу. | ||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар белсенді тасымалдау механизмі және мембраналық потенциалды сақтаудағы активті тасымалдың ролі туралы сәйкес терминалогияларды қолдана алады. Пайдалы лексика мен терминология: тасымалдаушы нәруыз, конформация, АТФ, градиент концентрациясы, тыныштық потенциалы, әрекет потенциалы, полеризация, деполеризация, реполерезация Жарғақша-мембрана - Cell membrane Дифузия - Diffusion Осмос - Оsmosis. Карапайым және жеңілдетілген дифузия Концентрация градиенті Плазмолиз және деплазмолиз Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы Мембраның өткізгішітігі ... Натрий-калий сорғысы - ... | ||||
Құндылықтарды дарыту | Патриоттық сезімді дамыту. Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | ||||
Пән аралық байланыстар | Химия, физика. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта, флипчарт, ғаламтор, ноутбуктер | ||||
Ұсынылатын бастапқы білім
| Жасушалық биология – 9 – 10 сыныптар Молекулалық биология – 9 – 10 сыныптар Тасымалдау – 7 – 10 сыныптар Координация және регуляция – 10 сынып Қоректену – 9 сынып | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-7 мин | Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Оқушылардың түгелдігін, сабаққа даярлығын қадағалау. Оқушылар бір-біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды. Оқушылармен сабақ мақсаты, бағалау критерилері және қалыптастырушы бағалау шарттары айтылады. | MS PowerPoint презентация | |||
Сабақтың ортасы 8-15 мин 16-20 мин 21-28 мин 29-37 мин | (С) (ҚБ) Оқушылармен «Бомба» ойыны арқылы жасуша мембранасының сұйық мозаикалы моделін қарастырылады. Ойынның мақсаты мембрананың қасиеттері мен қызметтерін және мембрананың өткізгіштігін еске түсіру. «Бомба!» ойынын, қажет болған жағдайда өзгертуге болады, мысалы, жарылатын доп болуы мүмкін – кездейсоқ таймермен анимация құрыңыз. Бомба ретінде жұмсақ допты алыңыз да, оқушыларға лақтырыңыз. Оны қағып алған оқушы тақырып бойынша қандай да бір ақпарат беруі керек (жасушалық мембраналар). Дұрыс ақпарат берілісімен, ол допты әрі қарай лақтырады. Бомбаның таймері тоқтаған кезде қолына доп тиген оқушы тақтаға шығып, жасушалық мембрананың суретін салады немесе анағұрлым күрделі/қиын сұраққа жауап береді. Егер таймер допты беріп жатқан кезде тоқтаса, допқа соңғы болып қолы тиген соңғы оқушы жауап береді. КБ: мұғалім оқушылардың жауаптарын бағалайды. (Т) (ҚБ) Оқушылар белсенді тасымалдануға анықтама береді, оған мысал келтіреді, сосын талқылау жүргізеді. (М) Мұғалім оқушыларға натрий- калий сорғысы бос энергияның көп мөлшерін жұмсайтындығы туралы түсіндіреді. (С) (ҚБ) Кейбір оқушыларға натрий сорғысы жұмысын түсіндіретін суреттерді салуға тапсырылады. ҚБ: оқушыларға тапсырмалар таратылады. | MS PowerPoint презентация Қалыптастыру-шы бағалау тапсырмалары | |||
Сабақтың соңы 38-40 мин. | Рефлексивті экран Әрбір оқушы экрандағы сөздерді бір сөзбен кезегімен жалғастырады. : 1.Мен бүгін білдім… 2.Қызықты болды… 3.Қиын болды… 4.Мен тапсырманы орындадым… 5.Мен түсіндім, келесіні… 6.Енді мен білемін… 7.Мен істейалдым… |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Барлық оқушылар білетін болады: натрий- калий сорғысының анықтамасын біледі. Оқушылардың көпшілігі: натрий- калий сорғысының механизмін сипаттайды. Оқушылардың кейбіреуі: Na-K сорғысын ашылуы туралы қосымша ақпарат жасайды. | (1) Тақырыпты меңгеруге үндеу барысында оқушыларда оқу құзыреттіліктерінің қалыптасуының деңгейіне қалыптастырушы бақылау. (2) Жұптық жұмыс және жеке жұмыс барысында бағалау. |
| |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?