Қайталанатын үзінділер. Информатика, 3 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.3А Шығармашылық және компьютер |
| |||||
Күні: | Қатысқан оқушылар саны: | |||||
СЫНЫП: 3 | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Қайталанатын үзінділер 1 нұсқа. | |||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану 3.1.2.4 компьютерлік программаларда мәзір командаларын қолдану | |||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар...
| |||||
Бағалау критерийлері | - нысандарды дұрыс қиып алады; - нысандарды айналдыру кезінде редактордың мүмкіндіктерін қолданады; - өлшемін өзгерту үшін редактордың мүмкіндіктерін қолданады; - нысандармен жұмыс жасаған кезде іс әрекеттердің ретін сипаттайды. | |||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар... Графикалық нысандардың сырт келбетін өзгертеді(нысанды қиып алу, айналдыру, өлшемін өзгерту); Нысандармен жұмыс жасау кезінде іс әрекеттерінің ретін сипаттайды. Пәндік лексика және терминалогия: графикалық элемент, айналдыру, палитра, фотосурет, қиып алу, қою, көшіру. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер: Суретті айналдыру үшін … Суретті көрсету үшін... Үзіндіні бөліп алу үшін... Өрнектер ... тұрады Мен ... фигураларын қолдандым Мен бояу үшін ... түс тандадым | |||||
Құндылықтарды дарыту | Өздеріне және басқаларға құрметпен қарау және жұптасып, топта жұмыс істеу, академиялық адалдық - өздігінен зерттеу, ашықтық - оқушылар өздерінің сабақ мақсаттарын айқындауы және жағдайды шеше алуы. | |||||
Пәнаралық байланыс | Дүниетану. 1 бөлім: Жаңды табиғат | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Вilimland интерактивті визуалды сабақтарын қолдану. | |||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Графикалық редакторда сурет салу дағдылары қалыптасқан. |
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||
Сабақтың басы 1-5 мин 6-7 мин |
Оқушылармен амандасып олардың сабаққа дайындығын көзбен шолу. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір - бірлеріңмен тез - тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. Миға шабуыл. Сабақты оюды толықтырудан бастайңыз. Оюлардың ерекшелктерін анықтауын сұраңыз. Оюлар қайталанатын элементтерден тұратынына ерекше назар аударыңыз. Суретті толықтыр
Сабақтын тақырыбы мен сабақ мақсатын оқушылар мұғаліммен біріге отырып тұжырымдайды.
| |||
Сабақтың ортасы 17-18 минут 19-20 минут 21-24 минут | Қайталанатын элементтерді айналамыздан көруге болады. Айналаны қараңыз. Ағаштардағы, жидектердегі, жемістердегі жапырақ табиғатпен жаратылған қайталанулар. Тұрғын ғимараттар, адам жасаған автомобильдер, әр түрлілігімен, қайталанатын элементтері бар. (жидектер, жемістер, ағаштар және т.б. суреттермен слайдшоу). Суреттегі қайталануларды табу.
Қайталанатын үзінділер көркем композицияның негізі болуы мүмкін. (алма ағашы бейнеленген слайдты көрсету).
Оны суретке түсіру үшін сізге тек бір алманы дайындау керек, содан кейін бірнеше көшірме жасаңыз. Жапырақтары бір кішкене жапырақтан да алынады. Бірақ жапырақтарды әр түрлі бағыттарда қалай реттеуге болады? Олар бірдей болуы керек, бірақ мүлдем бірдей заттар жасалмайды. Және бұл жағдайда олар тек бірдей болмауы керек, сонымен қатар бұтақтағы тармағына қатысты симметриялы болуы керек.
Таңдалған үзінді айналуы мүмкін немесе оның айна бейнесі (көрініс) жасалуы мүмкін. Бұл мүмкіндіктер жапырақтары әр түрлі бағыттарда қалай реттеуге болады? Суретте көрсету және айналу командаларының көмегімен бір парақта алынған жапырақтар көрсетілген. Бұл команданы таңдағанда, диалог терезесі пайда болады. (осы диалог терезесінің суреті бар слайдты көрсету). Бұл командалар суретте қалай орындалатынын қараңыз. (келесі слайд - «көрініс және айналдыру командаларын орындау мысалдары»). Күнделікті өмірде солдан оңға қарай, жоғарыдан төменге қарай көріністі қайдан білесіз? Суреттегі көрініс / айналдыру командаларына мысалдар келтіріңіз. Сергіту сәті Қол саусақтарына арналған жаттығулар•Алақанды уқалау. •Қолды қысу •Білезіктен айналдыру Көзге арналған жаттығулар. • Көзді бірнеше рет жыпылықтату. • Көзіңмен ақырын оң жаққа қарай 3 - 4 рет айналым жаса. Соншалықты айналым солға қарай жаса. Сергіту сәтті мұғалім оқушылармен бірге орындайды. Оқушыларға үлгі бойынша сурет салуын ұсыныңыз.
Практикалық жұмыс Енді жаңа материалды қалай меңгергеңізді тексерейік. Ол үшін компьютерде Paint графикалық редакторында практикалық жұмыс жасаймыз. Оқушылармен компьютерде жұмыс жасау кезінде орындалатын ережелерге нұсқаулық беріледі. Тапсырма 1нұсқа Көшіру / Қою және Көрініс / Айналдыру командаларын пайдаланып, ұлының суретің салыңыз
*** Көшіру / Қою және Көрініс / Айналдыру командаларын пайдаланып жүзім суретін салыңыз.
2 нұсқа Көшіру / Қою және Көрініс / Айналдыру командаларын пайдаланып кеменің суретін салыңыз
***Көшіру / Қою және Көрініс / Айналдыру командаларын пайдаланып, жүгерінің суретін салыңыз.
Оқушылар өздерін бағалауға кіріседі және бұл үшін эмотикондарды пайдаланады ;-) - күлімсіреп күледі өте жақсы жұмыс істегеніне сенетіндер; :-) – құанышты -тақырыпты жақсы түсінбегендер; :-( - қайғылы ол осы тақырып бойынша жұмыс істеу үшін көп нәрсе қажет деп санайтындар. | |||
Сабақтың соңы 38-40 минут | Бүгінгі сабақта нені үйренгенімізді талдайық:
Рефлексия Бүгінгі сабақта не үйрендік? Сіздерге не ұнады? Сіздерге не күрделі болды? Сабақта алған білімдеріңіз арқылы тағы не салааламыз |
| ||
Қосымша ақпарат | ||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) | ||
Практикалық тапсырма орындау кезіңде саралау шығармашылықтың кезеңі бойынша іске асады: тапсырмалар өсу ретінде берілген. Тапсырманы орындаған жағдайда мұғалім сұрақтар арқылы немесе нұсқау картасында қадам бойынша алгоритм қолданып қолдау көрсетеді. Оқушылардың барлығы:
Оқушылардың көбісі:
Кейбір оқушылар: Өрнектің суретін салады | Бағалау сабақтың әр кезеңіңде жүзеге асырылады: - қиындықтарды анықтап қолдау мақсатында оқушылардың жауптарын қадағалау (жұптық жұмыс). - теориалық материалды түсіну кезеңінде интерактивті тапсырмаларды бағалау үшін қолдану; - практикалық жұмысты орындау кезіңде бағалау дескрипторлар арқылы жұптасып орындалады. - өз-өзінің жұмысын бағалау мақсатында, кері байланыс түрінде сабақтың соңында, оқушылар өз жұмыстарын бағалайды, жетістіктері мен қиындықтарын талдайды. | Оқушылардың белсенділігін арттыру үшін сабақ барысында топтық жұмыс, сергіту сәті қарастырылған. Компьютермен жұмыс жасап отырған кезде оқушылар дене мүсіні дұрыс болуына, көзбен монитор экранының ара қашықтығына көңіл аударып, жағымсыз ситуациялар пайда болған жағдайда мұғалімге хабарлайды. Практикалық жұмыс орындаған кезде «Дүниетану» пәнімен байланысады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?