Суретті өңдеу. Информатика, 3 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарда қаратырылған бөлім: 3.2В: Компьютерлік суреттер

Мектеп:

Мұғалім аты-жөні:

Күні:

Қатысқан оқушылар саны:

Сынып: 3

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

  Суретті өңдеу (1сабақ 2 нұсқа)

Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
  • 3.1.2.2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу мен сақтау командаларын пайдалану;
  • 3.1.2.4 компьютерлік программаларда командалар мәзірін қолдану

 Сабақтың мақсаттары

 Оқушылар:

  • суреттерді салып және өңдеу үшін графикалық редактордың құралдарын қолданады;
  • компьютерлік суреттерді өңдейді;
  • суреттерді ашып және сақтайды.

 Бағалау критерийлері

- суретті арнайы құрылғылар арқылы салады

- бояу үшін «Құю» құрылғысын қолданады;

- соңғы іс-әрекетті болдырмауына «Болдырмау» командасын қолданады

- суретте қайталанатын бөлшектерге Көшіру командасын қолданады

- суретке мәтін енгізеді

- мәтінді пішімдейді

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар...

  • суреттерді өңдеуге қатысты әрекеттерді атайды;
  • дайын суретті сақтауға (ашуға) қатысты алгоритм тұжырымдайды.

Пәндік лексика және терминалогия:

  • болдырмау, жиек, масштаб.

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

  • Соңгы әрекетті болдырмау үшін ….
  •  Бүткіл сурет боялып кетті, себебі ...

Құндылықтарды дарыту

 

 

Серіктестік:

- Оқу мақсатына мұғалім мен оқушылар бірге жетіп, өзара әрекеттестігін талқылайды.

Үздіксіз оқу:

- Оқушыларға мәселенің шешімін табуыға мүмкіндік береді.

- Оқу бағдарламасының, бөлімнің, тақырыптың оқу бірізділігің сақтайды.

Құрметтеу:

 - Мұғаліммен оқушылар бір-біріне қолдау көрсетіп, өзара көмектеседі

 Пәнаралық байланыс

 Өнер.

 АКТ қолдану дағдылары

 Қалыптастыру бағалау өткізу мақсатында онлайн ресурстарды қолдану ұйымдастырады.

Бастапқы білім

 Оқушылар мәзір арқылы ашу және сақтау командаларын қолдану дағдыларына ие.

 Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

 Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

 Дереккөздер

Сабақтың басы

  •  Ұйымдастыру кезені

 Оқушылармен амандасып олардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.

  •  Білімді жүйелеу

 Миға шабуыл.

 Оқушыларға екі үйдің жобасын көрсетіп олардың қайсысы ақпаратты толығырақ беріп тұр? Не себепті? Деп сұрақ қою қажет

 Оқушылар талқылап жауаптар ұсынады (Қосымша 1)

 

 Оқушыларға кеспе қағазында үйдің жобасымен бөлме атауларын үлестіріңіз

 Оқушылар жұптасып бөлмейлердің атауларын орналастырып шығады.

  •  Мақсатты тұжырымдау

 Сабақтың тақырыбын анықтатуыңызға болады.

  Оқу мақсатын талқылау.

 Оқушылармен оқыту мақсаты мен күтілетін нәтижелер туралы талқылау ұйымдастырыңыз.

 Презентация

Сабақтың ортасы

  •  Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.

 Мұғалім көрсете отырып оқушыларға графикалық редакторда мәтін теру алгоритімін түсіндіреді.

  • Практикалық жұмыс.

 Тапсырма

 «Жазу» және Көшіру құралдарын қолданып сурет сал. Оған жазба енгіз. Жазбаға Times New Roman қарпін, Ж(полужирный) стилін қолдан. Әр әріпті, әр түсте орында.

 Файлды сақтап қой

 Тапсырманы тексеру критерийлер

 Оқушылар тексеру критерийлеріне дескрипторлар құруға ат салысады.

 

 Критерий

Дескриптор

 мәтін қарпін, түсін, өлшемін өзгертті;

Жазбаға Times New Roman қарпін қолданды

Ж(полужирный) стилін қолданды

Әріптерді әр түсте жазды

 

Суреттін элементтерін салу үшін Көшіру командасын қолданды

 

 Өзін-өзі бағалау

 Оқушылар құрылған критерийлер бойынша өзінің жұмысын бағалайды.

 Қажет жағдайда оқушыларға қолдау көрсету.

 ** «Үй жобасы» файлын ашыңыз. Бөлме атауларын қиып алып бөлмелерге орналастырыңыз

 

  • Сабақтын қорытыңдысы

 Қабырғаға графикалық редактордың құрал жабдықтарын іліп қою. Оқушылар топтасып құрал жабдықтарға жақындап олардың атқаратын міндеттерін бір біріне айтады

Презентация

Сілтемелер:

http://bilimland.kz/

5 сынып

Графикалық ақпаратты өңдеу: масштабтау және суреттің орның ауыстыру

Сабақтың соңы

35-40 минут

 Рефлексия

 

 

 Қосымша 3

Қосымша ақпарат

Дифференциация Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай

тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенің қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциация: Практикалық тапсырмада өз таңдауларың (қаріп түрі немес түсі) безеңдіруде қолдану арқылы даралау. Өзара көмек ұйымдастыру.

Жұптық жұмыс нәтижесін бағалауды ұйымдастыру.

Информатика кабинетінде сақталу ережелерін естеріне салып отыру. Көзге жаттығу жасату.

Қосымша1

 2 косымша

 Үй атауларын орналастыр

 

 3 косымша

 Сөйлейтін қабырға

Салынғанды өшіреді

Сопақша салады

Қарындаш арқылы сурет салады

Тұйық ауданның ішіне бояун құяды

Тіке сызықтар салады

Тіктөртбұрыш салады

 

 4 косымша

 

 «Суретті боя»



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу