Дене көлемінің жалпы қасиеттері. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3 бөлім: Дене көлемінің жалпы қасиеттері | Мектеп: Алматы қ., ФМБ НЗМ | |||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Дене көлемінің жалпы қасиеттері | |||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.10 Кеңістіктік денелер көлемінің қасиеттерін білу және қолдану | |||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - денелердің көлемдерінің жалпы қасиеттері туралы мағанасын түсіну, оның ерекшеліктерін айқындай алу; | |||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Аудан мен көлем ұғымдарын ажырата біледі; көлемге кеңістік ұғымы екендігін біледі; көлемнің қасиеттерін ұғына алады.
| |||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар кеңістіктік денелерді кескіндей алады. Олардың аудан мен көлем арасындағы айырмашылығын айқындай алады. Көлемнің өлшем бірлігін біледі. Пәнге тән лексика мен терминология: - кеңістік; - көлем; - кеңістіктегі фигуралар; - геометриялық дене; - Кавальери принципі; - үш өлшемді дене Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
| |||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Сабақтың бағалау критерийлері бойынша жұппен жұмыс жасауда, өзара сыйластық пен бір-бірінің пікірлерін тыңдауға және жеке жұмыс істеуде ұқыптылыққа тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Стереометрия, физика | |||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу сайттары/ ресурста көрсетілген/ bilimland.kz | |||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Фигураларды жазықтықта кескіндеуі, аудандар, өлшем бірліктер, м3 және м2 арасындағы айырмашылық | |||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин | Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал орнату. Үй жұмысының тапсырмаларын тексеру үшін, бірін-бірінің дәптерлерін тексеріп, бағалайды. | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин Жеке жұмыс, суретте берілген аудан мен көлемнің қасиетін қарастыру 7 мин Есеп шығару(Топтық жұмыс) 8 мин | Түсіндірме: Көлем – геометриялық денелердің кеңістіктен алатын бөлігін сипаттайтын шама. Көлем геометриялық денелерге байланысты негізгі шамалардың бірі болып табылады. Қарапайым жағдайда Көлем дене ішіне сиятын бірлік кубтардың санымен өлшенеді. Ежелгі Шығыста] (Вавилон, Мысырда) денелердің Көлемін есептеуде түрлі математикалық ережелер қолданылды (мысалы, толық және қиық пирамидалар, цилиндрлер, т.б.). Көлем жазық фигуралардың аудандары сияқты шамалардың бірі және ол мына негізгі қасиеттеріге ие 1. Әрбір геометриялық дененің сан мен өрнектелетін көлемі бар; 2. Тең денелердің көлемдері де тең; 3. Егер денелер ортақ нүктелері жоқ, онда көлем бөліктерінің көлемдерінің қосындысына тең; Көлемнің негізгі қасиеттері: 1.Әрбір фигураның теріс емес санмен өрнектелетін көлемі бар болады. 2. Тең фигуралардың көлемдері де тең; 3.Егер фигура ортақ нүктелері жоқ бірнеше бөлікке бөлшектенсе, онда оның көлемі бөліктердің көлемдерінің қосындысына тең болады. 4. Көлемдердің өлшем бірлігі ретінде қырының ұзындығы а-ға тең кубтың көлемі алынады, ол а3 деп белгіленеді. Теорема. Тік бұрышты параллелепипедтің көлемі оның үш өлшемінің көбейтіндісіне тең. V═авс, мұндағы а, в, с –тік бұрышты параллелепипедтің өлшемдері. Қыры а болатын кубтың көлемі а3-қа тең, мұндағы а – кубтың қыры. Денелердің көлемін есептеңіз. 1. Жауабы:3,7 м3. 2. Жауабы: 1385,44 мм3. 3. Жауабы:4775,22 см3. 4. Жауабы: 84823 см3. Мысал №1. Құрылыстың жалпы көлемін табыңыз. Жауабы: Мысал №2. Құрылыстың жалпы көлемін табыңыз. Жауабы: Мысал №3. Табандары шаршы болатын құрылыстың жалпы көлемін табыңыз. Жауабы: Мысал №4. Табандары тең көпбұрыштар болатын құрылыстың жалпы көлемін табыңыз. Жауабы: Мсыал №5. Құрылыстың жалпы көлемін табыңыз. Жауабы: | https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D3%A9%D0%BB%D0%B5%D0%BC https://www.youtube.com/watch?v=w5O-B7RJFMs 3D иллюстра цияға сілтеме: https://www.geogebra.org/classic/ctzxjhey 3D иллюстра цияға сілтеме: https://www.geogebra.org/classic/ha7psjpv 3D иллюстра цияға сілтеме: https://www.geogebra.org/classic/k2kzawrg 3D иллюстра цияға сілтеме: https://www.geogebra.org/classic/wuwfhrhk 3D иллюстра цияға сілтеме: | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақ соңында оқушылар «ББҮ» стратегиясы бойынша рефлексия жүргізеді: сабақтың оқу мақсаттарына сәйкес кері байланыс жасайды, өзін-өзі бағалайды. Үйге тапсырма: Суреттегі дененің көлемін есептеңіз. Өлшем бірліктерді түрлендіріңіз
| |||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||
Деңгейлік тапсырмаларды орындау кезінде сапалы құрылымдық кері байланыстар беру арқылы оқушылардың ЖАДА және өздігінен дайындалуларына бағыт-бағдар беру | Жұппен, бірін-бірі бағалау және өзін бағалау | «ББҮ» стратегиясы бойынша рефлексия жасайды. Оқу кабинетіндегі интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда, электр көзін пайдалануда абай болу. | ||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?