Денелердің көлемінің жалпы қасиеттері. Геометрия, 11 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Денелердің көлемі | Мектеп: | |||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Денелердің көлемінің жалпы қасиеттері | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.11 Кеңістіктегі денелердің көлемдерінің қасиеттерін біледі және қолданады
| |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Кеңістіктегі денелердің көлемдерінің формулаларын пайдаланып есептер шығара білу; сызбаларды сыза алады. | |||||||||||||
Жетістік критерийлері |
|
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Оқушылар: беттер аудандары және көпжақтар (пирамида, призма және олардың түрлері) және айналу денелерінің (конус, цилиндр, шар) көлемдерін есептейді Максимум, минимум, возрастает, убывает, перегиб, стационарные точки, очки перегиба, выпуклый вверх, выпуклый вниз decrease increase monotony stationary point inflection point concave convex down Оқушылар: түпнұсқалық тапсырма құрамындағы көпжақты денелер ауданы мен көлемін және айналу денелерін жұппен есептейді және талқылайды. Көлем - Объем - volume Аудан - площадь - area Радиус - радиус - radius Биіктік - высота - height Апофема - апофема - that apotheosis Түзуші Табаны - оснавания - based Бүйір жақтары - боковая гран - tatares lateral gran Бүйір бетінің ауданы - площадь бокавой поверхности Көпжақтың толық бетінің ауданы - площадь поверхности многогранника Көпжақтың көлемі - Объем многогранника Айналу денесінің көлемі - Объем тела вращение | |||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық: Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қаылдауды үйрену, жаңаны тез игеруге дайын болу. Академиялық адалдық: Бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, жауапкершілік, мақсатқа ұмтылу, академиялық адалдық ұстанымдарын сақтау | |||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сызу өнері | |||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | ||||||||||||||
Бастапқы білім | Комплекс сандарға амалдар қолданады. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут | І. Ұйымдастыру: Амандасу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Коллаборативті орта қалыптастыру. | |||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 15 минут | ІІ. Үй жұмысын тексеру. Оқушылардың түсініксіз тапсырмалары болса бірге талдау жасалады. ІІІ. Жаңа тақырып Жазықтықтағы фигуралар үшін аудан ұғымы қалай енгізілсе, кеңістіктегі денелер үшін көлем ұғымы соған ұқсас енгізіледі. Кеңістіктегі геометриялық денелер: Қөпжақтар (призма, параллелепипед, куб, пирамида) және Айналу денелері (цилиндр, конус, шар) көлемдерін қарастырайық. Қарапайым денелер (егер оны үшбұрышты пирамидалардың шектеулі санына бөлшектеу мүмкін болса) үшін көлем сандық мәні төмендегідей қасиеттерге ие болатын шама: 1) Тең денелердің көлемдері тең болады. 2) Егер дене қарапайым денелерге бөлшектенсе, онда оның көлемі оның бөлшектері көлемдерінің қосындысына тең болады. 3) Қыры ұзындық бірлігіне тең болатын текшенің көлемі бірге тең болады. Көлемнің бірліктері ұзындық бірлігі арқылы былайша жасалады: егер текшенің қыры 1 см болса, онда көлемі 1см3 болады, сол сияқты 1дм – 1дм3, 1м-1м3, 1км-1км3 Көлем бірліктері арасындағы қатынас төмендегі кестемен сипатталады. 1см3 =103мм3 1дм3=103см3=106мм3 1м3=103дм3=106см3=109мм3. 1км 3 =109м3=1012дм3=1015см3=1018мм3. Сызықтың өлшемдері а,в,с болатын тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табайық. Ол үшін алдымен табандары бірдей екі тік бұрышты параллелепипедтің көлемдерінің қатынасы олардың биіктіктерінің, қатынасы болатыны дәлелдеу керек. Сөйтіп паралеллепипедтің көлемін V= авс формуласымен есептеп шығарылады. Кез келген параллелепипедтің көлемі табан ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең. Кез келген призманың көлемі табан ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең болады. . Кез келген үшбұрышты пирамиданың көлемі оның табан ауданы мен биіктігі көбейтіндісінің үштен біріне тең болады. Ұқсас екі дененің көлемдерінің қатынасы олардың сәйкес сызықтық өлшемдері кубтарының қатынасындай болады. Егер берілген денені қамтитын және осы дене ішінде қамтылатын көлемдердің V – деп айырмашылығын барынша аз, қарапайым денелер бар болса, онда берілген дененің көлемін V болады. Цилиндрдің көлемі табанының ауданы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең болады. Конустың көлемі табанының ауданы мен биіктігінің көбейтіндісінің үштен біріне тең болады . Шардың көлемі - ке тең. Шар сегменті деп шардың жазықтықпен қиылып түскен бөлігін айтады. Шар секторы деп шар сегментімен конустан төмендегідей жолмен алынатын денені айтады.
ІІІ. Сынып жұмысы (есептер тақтада талданады, уақытты тиімді пайдалану үшін бір уақытта 2-3оқушы тақтаға шығып, кезекпен-кезек жұмыстарын түсіндіреді) №1 Конустың табанының радиусы 3см, ал жасаушысы табан жазықтығына 450 бұрыш жасай көлбеген. Конустың көлемін табыңыз. R=AH=3см <CAH=450 V-? СH=3см V=R2H V=(3)3=18 №2 Тең бүйірлі тік бұрышты үшбұрыш өзінің катетінен айналдырылған. Гипотенузасы 3см-ге тең болса, шыққан конустың көлемін табыңыз. AC=3см AC2=AH2+CH2 2AH2=18 AH2=9 AH=3 V=R2H V=*32*3=9 №3 Осьтік қимасының ауданы 30см2, ал табанының ауданы 9см2 цилиндр берілген. Көлемін табыңыз. SABCD=30 см2, Sтаб=9см2 Sтаб=R2 R2=9 R=3 AB=2R AC=H SABCD=AB*AC 2R*H=30 H=30:6=5cм V=R2H V=*9*5=45 №4. Пирамиданың табанына параллель жазықтық пирамида биіктігін 3:2 қатынасқа бөледі. Жазықтық пирамиданың көлемін қандай бөлікке бөледі? ИО=3x, ОН=2x SКМР=S1; SABC= S2 S1=9y; S2= 25y VИКМР=ИО* S1=*3x*9у=9 ху Vқиық пир=ОИ (S1+S2+)=*2x (9y+25y+)= *98 xy == Бағалау: Тақтаға шыққан оқушылар бағаланады IV. Жұптық тапсырмалар. (Nismath.org сайты бойынша оқушылар жұпқа бөлінеді).
Бағалау: Каруссель әдісі бойынша жұптар өзара дәптер алмастырып, бір-бірін бағалайды. | Оқулық, интернет Ресурстары презентация Интернет ресурстары | ||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй тапсырмасы: №1. Үшбұрыш пирамиданың бүйір қырлары өзара перпендикуляр және , 5см, тең. Көлемі неге тең?
SB-биіктік, AB=4 cм , BC= 5 cм, SB=6 cм SABC=AB*BC= *4*5=10 V= SABC.SB=*10*6=20 cм3 Рефлексия жазу. | |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Көз жаттығулары. Сергіту сәттері | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?