ДНҚ молекуласының құрылысы. ДНК құрылымы(бірінші және екінші реттік құрылым). ДНҚ молекуласының қызметі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Тарау 10.1 А: Молекулалық биология және биохимия | Мектеп: ФМБ НЗМ Орал қаласы | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Аймұханов Н.М. | |||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы | ДНҚ молекуласының құрылысы.ДНК құрылымы(бірінші және екінші реттік құрылым). ДНҚ молекуласының қызметі. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | ДНҚ құрылысы мен оның қызметі арасындағы байланысты орнату | |||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы біледі: - ДНҚ негізгі құрылымын Оқушы түсінеді: - ДНҚ құрылысының оның қызметімен байланысын Оқушы жасай алады: - ДНҚ моделін жасайды | |||||||
Бағалау критерийлері | - Нуклеотидтердің негізгі компоненттерін, ДНҚ молекуласының қасиетін анықтайды - Комплементарлық принципін сипаттайды - Сутектік, фосфодиэфирлік байланыстарды анықтайды | |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Молекула, қостізбекті, нуклеотид, азотистты негіз,пентоза қанты, дезоксирибоза, фосфор қышқылының қалдығы,комплементарлық, пурин, пиримиди, аденин, гуанин, тимин, цитозин, сутектік байланыстар, фосфодиэфирлік байланыстар. | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық
Өмір бойы оқу
Азаматтық жауапкершілік
| |||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия, сутектік және фосфодиэфирлік байланыстар табиғаты. Өнер, ДНҚ моделін жасау. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор ресурстарымен, мәліметтермен жұмыс | |||||||
Бастапқы білім | Молекулалық биология, 7, 8, 9 сыныптар. Ген,хромосома ұғымдары. | |||||||
Сабақбарысы | ||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақ басы 2 минут | (Ұ) Ой қозғау. Әр түрге жататын ағзаларды ерекше қылатын не? Оқушылар жауаптарын тыңдау. | |||||||
3-6 минут 7-17 минут Сабақ ортасы 18- 40 минут | (Tж) «Ген» сөзінен тұжырымдық карта құру. (Өж) Алдын ала білімдерді талдаңыз. Оқушыларға «жасуша», «ядролық», «хромосома», «ген» және «ДНҚ» деген негізгі сөздері және олардың кездейсоқ тәртіптегі анықтамалары бар қағаз бөлшектерін беріңіз. Оқушылар оны дұрыс байланыстырулары керек.Интерактивті тақтада дұрыс реттілікпен әр ұғымның түсіндірмесі беріледі. (Тж) ДНҚ моделін қолда бар заттардан құрастыру. Жоспар:
. | Интерактивті тақта Интерактивті тақта Пластмас қалдықтар,сым, желім | ||||||
41-51минут 52-60 минут 61-64 минут 65 - 68минут 69-75 минут | Әр топ өз моделін қорғайды.Басқа топтар жоспар бойынша бағалайды Оқулықпен жұмыс. ДНҚ ашылу тарихымен танысу. Мәтінді оқи отырып негізгі ақпаратты дәптерге түртіп алу. (К) ДНҚ ашылу тарихы бейнебаян көрсету. Бейнебаян бойынша талқылау. ДНҚ ашылуда 4 ғалымның қосқан үлесін саралау. (К) ДНҚ туралы деректер. Оқушылар бейнебаян бойынша ақпаратты дәптерге енгізеді. (М) ДНҚ молекуласының құрылымы мен қызметі. | ДНҚ ашылу тарихы: https://www.twig-bilim.kz/kz/film/discovery-of-dna ДНҚ туралы деректер: https://www.twig-bilim.kz/kz/film/factpack-dna презентация | ||||||
Сабақ соңы 76-80 минут | Кері байланыc. Сабақтың мақсатына қайта оралу оқушылар әрбір мақсатқа «+» белгісін қойып, сабақты қорытындылайды. Үйге тапсырма: ДНҚ-ны зерттеу туралы соңғы ғылыми деректер табу. | |||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы . | ||||||
Кейбір тапсырманы орындап қойған оқушыларға ДНҚ модельін жинау тапсырылады, немесе дұрыс ұғымдарды табу тапсырмасын орындайды. | Критерийлер бойынша өзара бағалау | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері, ноутбукпен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?