Параллелепипед және оның қасиеттері. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық | Мектеп ХБН НЗМ Өскемен қаласы, | ||||||||||||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні Базарбаева Г.Н. . | ||||||||||||||||||
Сынып/ 10 | Қатысқандар саны | Қатыспағандар саны | |||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы/ sson | Параллелепипед және оның қасиеттері | ||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.2 Тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттері; | ||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: Тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасы мен қасиеттерін біледі; | ||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Параллелепипедтің элементтерін айырады және атай алады. Пәнгетән лексика мен терминология: Төбе, Қыры, Жақ, Көпжақ, Призма, Параллелепипед, Пирамида, Қиық пирамида, Дұрыс көпжақтар, Жазбасы, Қиыстырулар, Жазықтық Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Төбесінде n қырлары бірігеді, Дұрыс көпжақ. Призманың бүйір жақ қырлары параллель және тең. Табандары параллель жазықтықтарда орналасады. | ||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.Оқушылар есептерді шығару үшін шығармашылықпен жұмыс жасай отырып, талап қоя біледі, топпен жұмыста қолдау көрсетеді. Академиялық шыншылдыққа, ынтымақтастыққа баулу. Жұппен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді. | ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыста | Архитектура, физикаға байланысты түсінік болу. | ||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9- сыныпта өтілген геометриялық фигуралар | ||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|
| |||||||||||||||||
Сабақтың басы/ Beginning 5 минут | Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, үй тапсырмасын тексеру, Өтілген тақырыптарға қысқаша шолу. | Сұрақтарғажауап береді | |||||||||||||||||
Сабақтыңортасы/ Middle (Main activities) Part 1 – (10mins) | Жаңа сабақ. Фигураларға байланысты 3 топқа бөлінеді. Оқушыларға геометриялық денелердің жиынтығын беріп, топтарға бөлінеді. Оқушылармен бірге оқу мақсаттарын және жетістік критерийлерін анықтап алу; Оқушылар: 1-топ. көлбеу параллелепипедтер, 2-топ. тік параллелепипедтер, 3-топ. тік бұрышты параллелепипедтердің қасиеттері туралы білетін қасиеттерін денелерді көрнекі түрде көрсете отырып тұжырымдайды. Басқа оқушылар немесе мұғалім толықтырып отырады. | Денелерді неге олай бөлгені жөнінде түсіндіріп береді | Презентация | ||||||||||||||||
Middle (Main activities) Part 2 – (10 mins) | Топтық жұмыс орындалады. Параллелепипед қасиеттеріне тапсырма беріледі. Әр орындаған есебіне балл алып отырады. №1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі а,b,с бойынша оның d-диагоналін табыңдар. №2.Қыры а-ға тең кубтың d-диагоналін табыңдар. №3.Параллелепипедтің диагональдары бір нүктеде қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінетінін дәлелдеңдер. | Тапсырмаларды орындауға белсенді қатысады | Қосымша 1 | ||||||||||||||||
Middle (Main activities) Part 3 – (5mins) | Оқушыларға жазбалар туралы түсінік беріледі. Презентациядағы жазбалардың аттарын анықтайды, денелерді көрсетеді. | Презентация | |||||||||||||||||
Middle (Main activities) Part 4– (10 mins) | Топтық жұмыс орындалады. Әр орындаған есебіне балл алып отырады. Оқушыларды үш топқа бөліп параллелепипедтердің жазбасы арқылы сәйкес өлшеулер жүргізіліп, биіктігін, толық бетінің ауданын, диагоналін есептейді. | Қосымша 2 | |||||||||||||||||
Middle (Main activities) Part 5– (35mins) | Жеке жұмыс орындалады. Әр орындаған есебіне балл алып отырады. Деңгейлі тапсырмалар орындалады. А-деңгей. №1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі берілген. а=1 м, b=2 м,с=2 м 1)диагоналін табыңыз (1 балл) 2)толық бетінің ауданын табыңыз (1 балл) 3)диагональдық қимасының ауданын табыңыз (2 балл) Жауабы:1)3 м; 2)16 см2; 3)2 см немесе 2 №2. Тік параллелепипедтің табанының қабырғалары а=5 м, b=8 м,олардың арасындағы бұрышы 300, биіктігі с=10 м. 1)бүйір бетінің ауданын табыңыз (1 балл) 2)толық бетінің ауданын табыңыз (2 балл)Жауабы:1)260 см2; 2) 300 см2. В-деңгей. №1.Бір төбесіндегі үш жағының аудандары бойынша 21 м2, 33 м2, 77 м2 тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемін табыңыз. (5 балл)Жауабы:3 м, 7 м, 11 м. №2. Тік бұрышты параллелепипедтің бүйір қыры 5 см, табан ауданы 360 см2, ал табанының диагоналі 41 см. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (5 балл)Жауабы: 490 см2. С-деңгей. №1. Тік бұрышты параллелепипедтің табанының қабырғаларының қатынасы 3:4 қатынасындай, ал диагональдық қимасының ауданы 15 см2. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (8 балл)Жауабы: 42 см2. №2. Тік параллелепипедтің табан қабырғалары және 14 см-ге, кіші диагоналы 17 см-ге, ал табанының ауданы 168 см2-қа тең. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (10 балл) Жауабы: 432 см2. | Оқушылар тапсырмаларды орындауға белсенді қатысады | Қосымша 3 | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы/ End (Plenary) Part 5 – (5 mins) | Саралау және бағалау, үй тапсырмасын беру. №1-4 Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізу. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | Үй тапсырмасын алады | Қосымша 4 | ||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||
Іріктелген тапсырмалар арқылы оқушыдан күтілетін нәтиже, топтық жұмыста бір-біріне қолдау көрсету жұмыстары. | Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау. | Нұсқаулық жүргізіледі. | |||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?