Тікбұрышты параллелепипед. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім:10.3А. Кеңістіктегі перпендикулярлық. Сабақ№1. Бірлесіп оқып үйрену сабағы | Мектеп: Өскемен қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||
Күні: | Мұғалім аты-жөні: Сакигожина А.Н. | |||
Сынып:10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Тақырыбы: | Тікбұрышты параллелепипед | |||
Оқу бағдарламасына сілтеме | 10.1.2 тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын және қасиеттерін біледі. | |||
Сабақтың оқу мақсаттары |
| |||
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Оқушылар: перпендикуляр, көлбеу, проекция, үш перпендикуляр терминдерін дұрыс пайдаланып, белгілейді, оларды сипаттай алады. Пәндік лексика және терминология: Нүкте, түзу, көлбеу, перпендикуляр, орта перпендикуляр, көлбеу проекциясы, көлбеу табаны, перпендикуляр табаны, жазықтық, кеңістік, перпендикуляр түзулер, нүктеден түзуге дейінгі арақашықтық, тікбұрышты параллелепипедтің өлшемдері, жақтары, екіжақты бұрыштары, диагональдары. Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері : Тікбұрышты параллелепипед дегеніміз ... Тікбұрышты параллелепипедтің өлшемдерінің квадраты ... тең. Тікбұрышты параллелепипедтің жақтары - ... . | |||
Бағалау критерийлері: | Білімін қолдану:
| |||
Саралау | Барлық оқушылар: тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын, элементтерін және қасиеттерін біледі. Көптеген оқушылар: тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын және қасиеттерін түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді шешеді. | |||
Құндылықтарды дарыту | Есептер шығару кезеңінде, тәжірибе негізінде жергілікті және әлемдік қауымдастық жұмысына белсенді және жауапкершілікпен қарай білуге үйрету. Топтық жұмыстар кезінде мәселелерді ынтымақтасу арқылы анықтау және оны көшбасшылықтың тәжірибесі мен қолдау арқылы шешудегі құзырлылық, әртүрлі пікірлерге тез көңіл аударуға қабілеттілік, сындарлы шешімдерге қол жеткізу | |||
Пәнаралық байланыстар: | Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі пәнімен байланыс орнату. Үш тұғырлы тілдік мақсаттарды жүзеге асыру асыру барысында орыс және ағылшын тілінде материалдарды кеңінен пайдалану. Сызу, сызба геометрияда және басқа да пәндерінде пайдаланылатын тұстарын атап өту. | |||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация: «Тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттері» https://urokimatematiki.ru/prezentaciya-pryamougolniy-parallelepiped-896.html | |||
Бастапқы білім | Стереометрия аксиомалары. Төртбұрыштар қасиеттері. Параллелепипед қасиеттері |
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалатын іс-әрекеттер | Сабақ ресурстары | ||||
Сабақтың басы 5 минут «Қызығушылықты ояту сатысы» | ||||||
5 минут | Оқу әрекетіне ынталандыру. Сәлемдесу, оқушылар тізімін, сыныптың сабаққа даярлығын тексеру. Стикерлер көмегімен оқушылар жұптарға біріктіріледі./2 минут Стартер: «Таңбалау» /3 минут Мақсаты: оқушылардың зейінін шоғырландыру, қызығушылықтарын арттыру. Параллелепипед элементтерін еске түсіріп, қайталайды. | Слайд№1-2 | ||||
Сабақтың ортасы 29 минут «Мағынаны ажырату сатысы» | ||||||
2 минут | Сабақ мақсаттарын айқындау Оқушыларды сабақ тақырыбымен, оқу бағдарламасындағы оқу мақсаттарымен таныстыру, бірлесіп сабақтың және өзіндік мақсаттарын айқындау. | Презентация Слайд№3-4 | ||||
3 минут | Білімді уәждеу және проблеманы анықтау/ Мақсаты: Параллелепипедтің қасиеттерін, түрлерін еске түсіріп, қайталау.
| Презентация Слайд№5 | ||||
14 минут | Жалпы сыныппен жұмыс Мақсаты: оқушылардың тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын, элементтерін және қасиеттерін оқып үйрену, оның сызбасын салу дағдыларын қалыптастыру.
| Слайд№6-10 | ||||
10 минут | Жұппен жұмыс. Мақсаты: оқушылардың тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын, элементтерін және қасиеттерін оқып үйрену, оның сызбасын салу дағдыларын жетілдіру.
| Слайд№11-12 Қосымша №1 Таратпа қағаздар | ||||
Сабақтың соңы 6 минут «Ой қозғау сатысы» | ||||||
3 минут | Білімді жүйелеу және қайталау Мақсаты: оқушылардың тікбұрышты параллелепипедтің анықтамасын, элементтерін, қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдана алу дағдыларын жетілдіру.
| Презентация Слайд№13-14 | ||||
3 минут | Қорытынды: Оқушылардың сабаққа белсеңді қатысқаны үшін алғыс айту. Өзін бағалау парағын толтыру және тапсыру / Қосымша №2 Рефлексия Кері байланыс парағын толтыру/Қосымша №3 Үй тапсырмасын беру/ Қосымша №4 | Таратпа қағаздар |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | |
Қабілеті жоғары оқушыларға С деңгейі есептерін қарастыруға үйге тапсырма беру. Оқушылардың қабылдау ерекшеліктерін ескеру: аудиал, визуал, кинестетик. Оқушылардың оқу стильдерін ескеру: Оқушылардың дайындық деңгейін ескеру: жоғары, орташа, қолдауды қажет ететіндер | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз Өзара тексеру және бағалау Өзін-өзі тексеру және бағалау | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?