Екі түзу арасындағы бұрыш. Геометрия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1В бөлім: Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік.

Мектеп: Талдықорған НИШ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жүнісбек Қарақат

Сынып:10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Екі түзу арасындағы бұрыш.

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары

10.3.2.4 айқас түзулердің қасиеттерін біледі және қолданады;

10.3.2.7 кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыштың анықтамасын біледі;

10.3.2.8 қиылысатын және айқас түзулердің арасындағы бұрышты таба алады;

Сабақмақсаттары

-кеңістіктегіекітүзуарасындағыбұрыштыңанықтамасыментанысу;-қиылысатынжәнеайқастүзулердіңарасындағыбұрыштыесептеу.

Бағалау критерийлері

- кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыштың анықтамасын біледі; - қиылысатын және айқас түзулердің арасындағы бұрышты таба алады

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология: нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік; кеңістіктегі параллельдік; кеңістіктегі перпендикулярлық; айқас түзулердің арасындағы бұрыш; тетраэдр; параллелепипед; тетраэдр/параллелепипед бүйір жағы; параллелепипедтің табаны; параллелепипедтің диагоналі; параллелепипедтің сыбайлас жақтары; параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары; тетраэдр/параллелепипедтің қыры; тетраэдр/параллелепипедтің төбесі; тетраэдр/параллелепипедтің қимасы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: егер түзудің екі нүктесі бір жазықтықта жатса, онда …; жазықтықты …арқылы …; екі жазықтық параллель, егер…; тетраэдр/параллелепипедтің әрбір жақтары … болып табылады; параллелепипедтің диагоналі …; көпжақтың қимасы — бұл қабырғалары …көпбұрыш.

Құндылықтардыдарыту

Бір-бірін тыңдау, кезекпен сөйлеу, өз ойын нақты жеткізу, дәлелдер мен мысалдар келтіру, өздігінен үйренуге талпыну, академиялық шыншылдық, топтық және жұптық жұмыстарда ашық болу.

Пәнаралықбайланыстар

АКТ (презентация РРТ), физика, архитектура, құрылыс, геодезия

АКТ қолдану дағдылары

Оқу материалдарын пайдалану үшін интернет русурстардан іздеу және пайдалану

Предварительные знания

Планиметрия аксиомаларын білу, жазықтықта түзулердің өзара орналасуын түсіну, жазықтықта арақашықтықты және бұрышты таба алу, жазық көпбұрыштардың қасиеттерін білу. Жазықтықта сызбаларды салу дағдылары.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сыныпты ұйымдастыру.

Оқушылармен сәлемдесу. Сынып тазалығына назар аудару. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Қайталау

1.Екі түзубіржазықтықтақалайорналасуымүмкін?  

2.Жазықтықта түзулердіңөзараораналасуытүрлерінсалыңыз.

3.Кеңістікте қиылыспайтынтүзуәрқашанайқас бола ма?

4.ABCDтетраэдріндегі айқас қырларын көрсетіңіз.

Слайд 2

Слайд 3

Слайд 4

Сабақтың ортасы

6 мин

6 мин

6 мин

7 мин

Қайталау

Тапсырма-1.

  • °.– куб. AC жәнетүзулерініңарасындағыбұрыштытабыңыз.Жауабынградуспенберіңіз.

.

Шешімі-1

онда АС және бұрыштары өзара тең, бірақ AC және BD-квадраттың диоганалдары, онда олар тік бұрыш жасап қиылысады, демек жауабы 90

Тексеру ауызша жүзеге асады мұғалім ауызша кері байланыс дасайды.

Тапсырма2.

  • – куб. K нүктесі Aқырында жатыр. K және AB түзулерінің арасындағы бұрышты табыңыз. Жауапты градус түрінде беріңіз.

.

Шешімі2

куб болғандықтан, одан кейін AB жазықтыққа () перпендикуляр, онда AB жазықтықта () жатқан кез келген түзуге перпендикуляр, демек және AB түзулерінің арасындағы бұрыш 90∘.

Тексеру ауызша жүзеге асады мұғалім ауызша кері байланыс жасайды.

Тапсырма-3:

- кубы берілген.және BD арасындағы бұрышты табыңыз. Жауапты градус түріндеберіңіз.

Шешімі

- кубы берілген. K нүктесі –қырының ортасы, ал L нүктесі – қырының ортасы. және KL арасындағы бұрышты табыңыз. Жауапты градус түрінде беріңіз.

-

Тексеру ауызша жүзеге асады мұғалім ауызша кері байланыс дасайды.

Тапсырма-4 (письменно):

- квадратына диоганалын жүргіземіз . KL нүктесі –△үшбұрышының орта сызығы. ⇒ KL||⇒∠A – ізделінді бұрыш. △Aүшбұрышын қарастырамыз. Олсәйкесквадраттыңдиоганалдарынантұрады⇒теңқабырғалыүшбұрышболыптабылады⇒∠A=60∘.

Шешімі-4

Проведем диагональ в квадрате. Тогда KL – средняя линия в △⇒ KL||⇒∠A – искомый угол. Рассмотрим △A. Он состоит из диагоналей соответствующих квадратов ⇒ треугольник является равносторонним ⇒∠A=60∘

Тексеру ауызша жүзеге асады мұғалім ауызша кері байланыс дасайды.

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Слайд 11

Слайд 12

Сабақтың соңы

3 минут

1. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Оқушылар бір-біріне тақырыпқа және сабаққа тиісті сұрақтар қояды. Сұраққа алынған жауаптың нәтижесі бойынша рефлексия береді.

2. Оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.

Сұрақ - жауап

Слайды 13-14

Слайд 15

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап, үйренеді. Топтық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқалардан тәуелді болмауына сынып оқушыларының сенімді болуы жоспарланған.

Оқушылардың тақырыпты меңгергенін және мақсатты жеткілікті немесе жеткіліксіз түсінгенін қадағалау үшін, сабақ барысында әрбір оқушының қасына жеке-жеке барып қажет еткен жағдайда көмек көрсетемін.

Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу туруына назар аудару

Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілді ме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу