Зертханалық жұмыс. Әр түрлі жағдайлардың (температура, рН) ферменттердің белсенділігіне әсері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тарау: 9.1E Қоректену | Мектеп: | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Тақырыбы | Зертханалық жұмыс. Әр түрлі жағдайлардың (температура, рН) ферменттердің белсенділігіне әсері. | ||||||
Сынып: 9 | Оқушылардың саны: | Сабақта жоқ оқушылардың саны: | |||||
Оқу мақсаттары | 9.1.2.3 Әр түрлі жағдайлардың (температура, рН) ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу. | ||||||
Сабақтың мақсаты |
| ||||||
Бағалау критерийлері | әр түрлі жағдайлардың ферменттердің белсенділігіне әсерін қауіпсіздік шараларын ескере отырып, зерттейді; мәліметтерді жинақтап, зертханалық жұмыс парақшасын дұрыс рәсімдейді; алынған мәліметтерді талдайды. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: фермент белсенділігіне температураның әсері графигінде көрсетілген мысалға академиялық терминологияны қолдана отырып, түсіндірме жаза алады | ||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, Ашықтық, Топта жұмыс жасау арқылы Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық; Жұмыстарды өзара және жеке тексеру кезінде Академиялық әділдік құндылығын дарытуға болады. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарауда химия пәнінің биологиямен пәнаралық кіріктірілуі жүзеге асырылады. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, видео көруде қолданады | ||||||
Алдыңғы білім | Қоректену тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі -6 сынып Омыртқасыздардың (шұбалшаң), күйіс қайыратын (сиыр), адамның асқорыту жүйесінің құрылысы-7 сынып. Ферменттердің асқорытудағы рөлі -9 сынып | ||||||
Сабақ барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Enzymes_ Mr. W's Enzyme Song_2 ферменттер жайлы бейне баянды көріп, тыңдап, ферменттер жайлы ақпараттарды естеріне түсіреді. -Бейне баянда ферменттер жайлы не айтылған? Ферменттер ағзада кай жерлерде кездеседі? Ферменттер жұмысына әсер ететін қандай факторлар айтылды? т.б. | ||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 20 минут | Ұ=ұжымдық талқылау жұмысы. Сыныппен сабақтың тақырыбы, оқыту мақсаты, бағалау критерийлері және қауіпсіздік шаралары талданады. Ж = жұппен жұмыс. Оқушылар жұпта зертханалық жұмысты орындайды. | ||||||
Мұғалім жұптардан зертханалық жұмыстың қауіпсіздік шараларын сұрап шығады (көзілдірік, қолғап және халат киюі, химиялық заттармен жұмыс жасағанда орындалатын қауіпсіздік шаралары, шыны ыдыстарымен жұмыс жасағанда абай болу т.б). Оқушылар жұпта:
Кейбір зертханалық жұмысты бітірген жұптар басқа оқушыларға көмек беруіне болады. | Қосымша 1 Зертханалық жұмыстың нұсқаулығы | ||||||
5 минут | Зертханалық жұмысты қорытындылау мақсатында оқушылар бекіту сұрақтармен жұмыс жасайды. Себеттегі не слайдтағы сұрақтарға жауап береді. Оқушы сұрақтарға жауап бере алмаса, келесі оқушы сол сұраққа жауап береді. | Сұрақтар тізімі | |||||
Сабақ соңы 5 минут | Рефлексия: (кесте) кері байланыс түрінде:
| ||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Дифференциация – Сіз қосымша қолдауды қалай жоспарладыңыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | Денсаулықты қорғау мен қауіпсіздікті сақтау | |||||
Кейбір зертханалық жұмысты бітірген жұптар басқа оқушыларға көмек беруіне болады. | Мұғалімнің кері байланысы оқушылардың келесі қадамына түрткі болады, өз жұмыстарын бағалау критерийлеріне сәйкес өзара бағалауы. | Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері. Зертханалық жұмыстың қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | |||||
Сабақтың мақсаты / оқумақсаты дұрыспа? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай? |
| ||||||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандайеді (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?