Гомотетия және оның қасиеттері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Жазықтықтағы түрлендірулер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

 Гомотетия және оның қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.1.4.11

гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін біледі;
  • гомотетия центрін және коэффициентін анықтайды;
  • гомотетия көмегімен фигураларды түрлендіреді.

Бағалау критерийлері

  • гомотетияның анықтамасын түсінеді;
  • гомотетия қасиеттерін біледі.

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • түрлендіру арқылы алынған фигураларды түрғызу ережелерін сипаттай алады;
  • есептердің шығарылуын негіздейді.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» ұлттық идея

Жалпы адами құндылықтары: альтруизм, жанашырлық, жақсылық, патриотизм, қайырымдылық.

Сабақ соңында әңгімелесу арқылы құндылықтарды дарыту жүзеге асады.

Пәнаралық байланыстар

Экономика, география .

АКТ қолдану дағдылары

MS Excel, MS Word секілді бағдарламалық жабдықтау және компьютерлік қосымшалармен жұмыс.

Бастапқы білім

Вектор ұғымы, үшбұрыштардың теңдігін және ұқсастығын білу. Фигураны тұрғызу барысында сызбаны құралдарын қолдана алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(0-5 минут)

  • Сабақтың басында

- оқушылардың назарын аудару;

- оқушылармен бірлесіп сабақ және оқу мақсатын анықтау;

- оқушылардың «Жақын арадағы даму аймағын» айқындау;

- сабақ соңындағы күтілетін нәтижелерге

басымдылық беру қажет.

Слайд 1-5

Сабақтың ортасы

(6-10 минут)

(11-15 минут)

(16-28 минут)

(29-38 минут)

  • Жаңа тақырыпқа кіріспе. Мұғалім гомотетияның анықтамасын береді және көрнекі мысалдар арқылы элементтерін көрсетеді.
  • Келесі слайдта қасиеттерін көрсетеді және берілген тұжырымдардың шынайылығ жайлы ауызша сұрайды.
  • Топтық жұмыс. Оқушылар үш топ бөлінеді. Тапсырманы орындап болғаннан кейін мұғалім болжамды жауаптарды көрсетеді.
  • Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар өз бетінше 3 тапсырманы орындайды. Орындап болғаннан кейін мұғалім тексеріп, кері байланыс береді.

Слайд 6

Слайд 7-8

Слайд 9-13

Слайд 14

Сабақтың соңы

(39-40 минут)

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- не білдім, нені үйрендім;

- не түсініксіз болды;

- не нәрсемен жұмыс жасау қажет.

Оқушылар өзінің және сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерий бойынша бағалай алады

Слайд 15

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Ерекше дарынды оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау кезінде қиындығы жоғары тапсырмаларды алады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

  • Топтық бағалау
  • Қалыптастырушы бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация тапсырмаларды таңдауда, нақты оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, Оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда (Гарднер бойынша көпқырлы зият теориясы) орын алуы мүмкін.

Дифференциация сабақтың кез келген кезеңінде уақытты тиімді пайдалануды ескере отырып қолданылуы мүмкін.

 Берілген бөлімді Сіз сабақ барысында қолданатын әдістерді, оқушылар не нәрсені үйренгендігін жазу үшін пайдаланыңыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәті және белсенді қызмет түрлері. Осы сабақтағы қауіпсіздік техникасы ережелерінен қолданылатын пункттер.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесі сабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу