Гомотетия анықтамасы және қасиеттері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Математика Тоқсан 1ІІ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі : 9.3C бөлім: Фигураларды түрлендіру | Атырау қаласы химия – биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Изтелеуова Г.Д. | |||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақ тақырыбы: | Гомотетия анықтамасы және қасиеттері. | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.4.21 гомотетияның анықтамасын және оның қасиеттерін біледі; 9.3.4.22 гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелері мен түпбейнелерін салады, сонымен бірге программалық жасақтаманы қолданып; 9.3.4.23 гомотетияны қолданып қарапайым есептер шығарады | |||||||
Сабақ мақсаттары | Гомотетияның анықтамасын және оның қасиеттерін біледі; гомотетия кезінде әртүрлі фигуралардың бейнелері мен түпбейнелерін салады, программалық жасақтаманы қолданып гомотетиялы фигураларды салады. | |||||||
Бағалау критерийлері | Гомотетияның қасиеттерін біледі;
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқытудың тілдік мақсаттары: Оқушылар:
Бөлім бойынша лексика мен терминология:
Центрлі-симметриялы фигуралар. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
О центрімен бұрышқа бұрылу | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау | |||||||
Тәрбиелік мағына «Мәңгілік ел» | Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру. | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Осы бөлімнен алатын білім құрылыста, архитектурада, машиналар мен құрылғылардың сызбаларын және жобалау жұмыстарын жүргізуде кеңінен қолданылады. | |||||||
АКТ қолданудағдылары | Power Point презентациялары арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту. | |||||||
Бастапқы білім | . Үшбұрыштар теңдігінің қасиеттері туралы білімі; вектор ұғымы туралы білімі; үшбұрыштардың ұқсастық қасиеттері туралы білімі. Фигураларды бейнелеу кезінде сызба әрекеттерін қолдана алу дағдысы. | |||||||
Сабақтың түрі | Жаңа ұғымды меңгерту. | |||||||
Сабақбарысы | ||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | ||||||||
1-сабақ. Сабақтың басы 2 минут | I.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру. | Ресурстар | ||||||
3 минут 10 минут 5 минут
3 минут 3 минцт 10 минут 4 минут 12 минут 3 минут 10 минут 12 минут | ІІ. «Ой қозғау» Қозғалыс түрлері:
3. 4. ІІІ. Жаңа ұғымды ұғындыру: Анықтама. Егер F фигурасын фигурасына бейнелегенде, олардың сәйкес нүктелерінің арақашықтықтары бірдей к қатынасына өзгеретін болса, онда F фигурасын фигурасына ұқсас деп атаймыз.
Оқушылардың назарын мынаған аударыңыз:
1 жағдайа) k = 2
1 жағдай:б) k = 1/3 2 жағдай: k = -2 Гомотетияның қасиеттері: 1-қасиет. k коэффициентті гомотетия кезінде әр вектор k-ға көбейтіледі. Бұл қасиет гомотетияның негізгі қасиеті деп аталады. 2-қасиет. Гомотетия кесіндіні коллинеар кесіндіге көшіреді. 3-қасиет. Гомотетия кезінде бұрыштың шамасы сақталады. 4-қасиет. Гомотетия үшбұрышты үшбұрышқа көшіреді және де осыүшбұрыштардың қабырғалары пропорционал, ал сәйкес бұрыштары тең болады. 5-қасиет. k коэффициентті гомотетия |k| коэффициентті ұқсастық болып табылады. 6-қасиет. k коэффициентті гомотетияға кері түрлендіру коэффициентті гомотетия болып табылады. Гомотетия кезінде көк фигура түпбейне, ал жасыл — бейне болып табылады. ІV . Практикалық жұмыс: 1-топ Тапсырма. үшбұрышын центрі О және гомотетия коэффициенті k = 2 болатын түрлендіру арқылы үшбұрышына бейнелеңіз. Гомотетия центрі тыс орналасқан. 2- топ 4- топ Салу алгоритмі.
Үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары қалай өзгерді? және қабырғалары мен бұрыштарына қатысты қорытынды жасаңыз.
Кері байланыс. Бағалау. V. Жеке жұмыс: Дескриптор:
Координаталар жүйесінің бас нүктесіне қатысты гомотетия кезінде бейне мен түпбейне координаталары арасында сен қандай тәуелділікті байқадың? Кез келген нүктеге қатысты гомотетия кезінде бейне мен түпбейне координаталары арасында сен қандай тәуелділікті байқадың? Дескриптор:
Кері байланыс. Бағалау. VІ. GeoGebra бағдарламасындағы гомотетия. 1. Геометриялық фигураны сал. 2. Нүктені сал — гомотетия центрін. 3. «Transform» мәзірінде «Нүктеге қатысты гомотетия» пернесін таңда. 4. Түпбейнеге шерт, содан кейін гомотетия центріне шерт. 5. Гомотетия коэффициентін енгіз. | Оқу жоспары 9 сынып Математика оқулығы 9 сынып Погорелов А. В. Геометрия: Учебник для 7–9 кл. общеобразоват. учреждений/ 2–е изд. – М.: Просвещение, 2001. – 224 с: А.В. Погорелов Геометрия 7-11 кл Математика оқулығы 9 сынып | ||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Үй жұмысы: Оқушыларға дайын сызбаларды қолданып, гомотетия арқылы алынған фигураларды салуды ұсыныңыз, мұндағы гомотетия центрі фигурадан тыс, фигураның ішінде, көпбұрыштың қабырғасында, көпбұрыштың төбесінде орналасқан.
Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. Маған ...................... оңай болған жоқ. Мен .................................... меңгердім. Мен ............................ есте сақтадым | Оқу жоспары 9 сынып | ||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||
Талдау барысында қабілеті жоғары оқушыларға сыныпқа өз ойын толық түсіндіруді ұсыну, тапсырмалар бойынша туындаған тағы қандай мәселелер болу мүмкіндігін қарастыру. | Өзін өзі бағалау, ал жеке тапсырманы орындау өтілген жаңа ұғымның қаншалықты меңгерілгенін анықтап қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырып оқушы жетістігін анықтауға мүмкіндік береді. | Сыныпта жақсы жұмысқа бейімдейтін психологиялық климат және оқушыларға өз ойын еркін жеткізуге мүмкіндік туғызатын орта орнату. Кабинет ерекшелігін ескере отырып қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?