Фигураларды түрлендірулердің түрлері. Қозғалыс және оның қасиеттері. Геометрия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Күні: | Мектеп: ХББ НЗМ | ||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні | |||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің кәсіби даму мақсаты | Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін проблемалық оқыту әдісін қолданып дамыту | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 9.2C бөлім: Фигураларды түрлендіру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары | 9.1.4.9 симметрия, параллель көшіру және бұру кезінде фигуралардың бейнелерін салу; | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі (терминдер), физика (орын ауыстыру), сызу | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АҚТ сабақтың кез келген кезеңінде презентация мен суреттерді тақырыпқа сай көрнекі көрсету үшін қолданылуы мүмкін, Geogebra бағдарламасы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Үшбұрыштар теңдігінің қасиеттері туралы білімі; вектор ұғымы туралы білімі; үшбұрыштардың ұқсастық қасиеттері туралы білімі. Фигураларды бейнелеу кезінде сызба әрекеттерін қолдана алу дағдысы. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин 2-6 мин | І. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Excel электронды кесте көмегімен сыныпты кездейсоқтық әдіспен 3 топқа бөлу. ІІ. Өтілген материалдар бойынша сұрақ-жауап:
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Проблемалық ситуация 6-9 минут 9-13 минут Тақырыпты меңгеру 13-23 минут 23-30 минут 30-39 минут | III. Жаңа сабақты меңгеру Оқушыларға фигураларды түрлендіруге мысалдарды интербелсенді тақтаның көмегімен көрсетіп, оларды классификациялауын және оларды қандай принципке сүйеніп классификациялағанын сұрау.
Оқушылармен бірлесе талдау, өтілетін тақырыпты ашып алу. Оқу мақсаттарымен таныстыру. Төмендегі сұлбаның көмегімен қорытындылаймын. Бүгінгі сабақта «Қозғалыс» түрлеріне тоқталатынымызды айтып өту. 6 сыныпта өтілген, есте қалған материалдарды қайталау ретінде суреттер беру және олар нені білдіретінін топта талқылауын ұсыну.
Талқылап болған соң, қозғалыс түрлеріне тоқталу. Қозғалыс түрлерін, қасиеттерін оқушылар топта өздігінен меңгеру үшін тапсырмалар беру. (Джигсо-1 әдісі бойынша топта бір-біріне түсіндіреді) Әр топқа жасалу алгоритмі жазылған үлестірмелер тарату. 1-топ. Центрлік симметрия Анықтама. А және А1 нүктелері О центріне қатысты симметриялы деп аталады, егер: 1. А, А1,О нүктелері бір түзудің бойында жатса; 2. А және А1 нүктелері О нүктесінің екі жағында орналасса; 3. А және А1 нүктелері О нүктесінен бірдей қашықтықта жатса; Тапсырма. М нүктесіне қатысты симметриялы болатындай етіп, үшбұрышын үшбұрышына бейнелеңіз, егер М нүктесі үшбұрыштан тыс орналасса. Салу алгоритмі.
!!! Егер симметрия центрі: фигураның ішінде, көпбұрыштың қабырғасында, көпбұрыштың төбесінде орналасса, берілген фигура қалай өзгеретіні туралы қорытынды жасаңыз. 2-топ. Осьтік симметрия Анықтама. Екі нүкте түзуге қатысты симметриялы деп аталады, егер:
Тапсырма. Түзуге қатысты фигураның бейнесін салыңыз. Салу кезінде назар аударыңыз: 1. бұрыштықтың орналасуына; 2. у = х осіне қатысты симметриялы алынған нүктелердің координаталарына. 3. Қорытынды жасаңыз. !!! Егер симметрия осі: фигураның ішінде, көпбұрыштың қабырғасында, көпбұрыштың төбесінде орналасса, берілген фигура қалай өзгеретіні туралы қорытынды жасаңыз. 3-топ. Бұру Ескертпе: Сағат тіліне қарсы бұрышты өлшеп алу үшін транспортирды қалай қою керек екендігіне назар аударыңыз.
Анықтама. О центрімен α бұрышына бұру деп кез келген А нүктесін А1 нүктесіне көшіретін және: 1. АОА1 = α 2. егер – сағат тіліне қарсы егер – сағат тілімен бағыттас 3. ОА = ОА1 шарттарын қанағаттандыратын түрлендіруді айтамыз. Тапсырма. . үшбұрышын О нүктесімен -қа бұру арқылы алынған үшбұрышын салыңыз. Бұру центрі үшбұрышынан тыс орналасқан. Салу алгоритмі.
Бұрыштың қабырғасынан ОА1 кесіндісін ОА кесіндісіне тең болатындай етіп алыңыз.
!!! Егер бұру центрі: үшбұрыштың қабырғасында, үшбұрыштың төбесінде орналасса, берілген фигура қалай өзгеретіні туралы қорытынды жасаңыз. Әрбір топқа әдістерін қаншалықты игергенін анықтау үшін кері байланыс ретінде сұрақтар қою. Тапсырмаларды аяқтаған топтар Джигсо-2 әдісі бойынша келесі топпен араласып, өз әдістерін түсіндіреді. Топтағы жұмыс жасап жатқан оқушыларды бақылау, мадақтау. Бір-бірін бағалауды ұсыну.
IV. Жұптық деңгейлік жұмыс Тақырып бойынша есептер шығару Бағалау критерийі:
Бағалау критерийіне әрбір есепке дескриптор құрылады. | Презентация, интербелсенді тақта Суреттер Үлестірмелер Бағалау парақтары Үлестірмелер Қосымша №1 | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Үйге тапсырмасын беру Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
| Қосымша №2 ББҮ кестесі | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Бағалау критерийі:
- берілген фигураға симметриялы фигураны салып, өзгерісін сипаттай алады;
- берілген фигураны координата басына қарағанда 90 және 180 градусқа бұрады;
- сызбаны зерттей отырып, симметрия осінің теңдеуін жаза алады;
- сызбаны талдай отырып, берілген фигураның қанша градусқа бұрылғанын анықтайды.
Қосымша №1
Дескрипторлар:
1. симметрия осін салады;
2. фигураның төбелерін симметрия осіне қатысты симметриялайды;
3. симметрияланған нүктелерді әріптермен белгілейді;
4. нүктелерді қосып, берілген фигураға симметриялы фигураны салады.
Дескрипторлар:
1. берілген фигура мен симметрияланған фигура төбелерінің арақашықтықтарын анықтайды;
2. кесіндісінің ортасын табады;
3. симметрия осін салады;
4. әрбір орындаған әрекетін түсіндіре алады.
Дескрипторлар:
1. бұру центрін белгілейді;
2. фигураның төбелерін транспортир немесе сызғыштың көмегімен координата басына қатысты берілген бұрышқа симметриялайды;
3. симметрияланған нүктелерді әріптермен белгілейді;
4. нүктелерді қосып, координата басына қатысты белгілі бір бұрышқа симметрияланған фигураны салады.
Дескрипторлар:
1. симметриялы бұрылған фигуралардың төбелерін анықтайды;
2. бұру центрін белгілейді;
3. транспортир немесе сызғыштың көмегімен фигура төбелерінің қанша бұрышқа бұрылғанын анықтайды;
Үйге тапсырма
Қосымша №2
Компромисс,афиша волгограда,куда пойти,новости,репертуар,билеты,контакты,сп...
Проще всего "разрулить" спорную ситуацию - это найти компромисс. ...
Любой компромисс "хоронит" Президента как действующего политика. ...
Компромисс - это не жертвование своими интересами во благо другого человека...
Компромисс используется, когда у сторон...
Основные этапы конфликта. Компромисс - это ... . Расположенность участник...
Можно в любой ситуации найти компромисс. Вот он, компромисс и компромиссис...
39051. 5. 4. 3. 2. 1. 0. Компромисс в деловых отношениях и компромиссное со...
982×768
Компромисс - в этике и праве разрешение некой конфликтной Компромисс дворян...
Топики. compromise - компромисс, соглашение. случайное слово. Библиотека. ...
1601×1067
тесты онлайн. Компромисс (540x400, 27Kb). Сохранить сообщение в цитатнике...
Permalink to Позовите на помощь компромисс! kompromiss-2.
Компромисс: Защищенность ? удобство работы. Размеры: 960 х 720 пикселей, ф...
Компромисс- соглашение на основе взаимных уступок. . Опасность в том, что ...
Просмотреть все записи в рубрике "Разное о бизнесе". Читать даль...
Интересные факты. Постоянная ссылка: Стратегии разрешения конфликтов. Ком...
Компромисс с экологами нужно находить до начала строительства объектов инфр...
Хорошая жена. brak-eto-kompromiss. Брак - это компромисс. Главная.
бездна,по всей,только,справочная информация,голубой,бездна,компромисс,крэк,...
Именно об этом и пойдет речь... компромисс это компромисс между найти компр...
Компромисс - иногда проще прогнуться под обстоятельства, чем пытаться проти...
С самого начала Вы согласны на компромисс. В середине сетки находится стил...
Stock Illustration of плюс-минус ключи, показывающие компромисс.
Скачать гравюру. С. Довлатов "Компромисс". Иллюстрация. На вес...
Компромисс отличается от "терпежа" тем, что его наличие известно ...
Заключительная, 5-я, стратегия поведения. Стиль компромисса. Суть в том, ...
Статьи по теме. Как объяснить ребенку, что такое компромисс. Как прийти к...
Что такое семейный компромисс?Муж хочет на лыжный курорт в Альпы. . А жена...
Компромисс - соглашение на основе взаимных уступок. Слово происходит от ла...
Идущий на компромисс.
Стиль "Компромисс" .
6. Мне нравится. Не идите на компромисс, если в результате хорошо будет вс...
Например, привыкнуть искать и находить компромисс, в интересах...
Проблем с разрушением компромиссов было бы меньше, если бы мы жили лет 50 н...
Photo: Опять идти на компромисс? Надоело прогибаться!
Автор: Kromosphere; Номер изображения. примирение, судья, сжимать, компроми...
Без компромиссов. Моральные принципы и желание строить жизнь в соответстви...
Компромисс дорожный конфликт на фоне неба, трава под ним. Искать работы то...
Воронежские власти собираются искать компромисс с застройщиком, отменившим ...
Нередко можно услышать высказывание о том, что брак - это искусство идти на...
Буквоед. Очистить все. Довлатов Сергей Донатович "Компромисс / С. До...
Юрий Н. компромисс или мочилово? Просмотреть все записи в рубрике "За...
Изображение компромисс! из коллекции политический компромисс на сайте Пинми...
При компромиссе действия участников направлены на поиски решения за счет вз...
Демотиваторы КОМПРОМИСС наполовину наполнить полупустой бокал.
Демотиваторы КОМПРОМИСС готовность одного уважать идиотизм другого.
Компромисс - ДДТ - можно скачать mp3, слушать онлайн и смотреть видеоклип б...
...в том случае, если мы четко будем знать значение слова компромисс и стар...
Сергей Довлатов КОМПРОМИСС Компромисс первый Компромисс второй Компромисс т...
Проблемы в отношениях очень часто становятся следствием того, что мы не жел...
"Компромисс" (1981), Компромисс Отечественная проза А-Я. Чем про...
Компромисс. Соперничество, конкуренция. Сотрудничество.
Компромисс - "Лиса". . Умеренно - и цели, и взаимоотношения. . ...
Конформистское поведение - соглашательство или разумный компромисс.
Компромисс.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?