Анаэробты және аэробты тынысалу түрлері. Аэробты тынс алудың ауызша химиялық реакция теңдеуі. Биология, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
| ||||||
| 8.2С Тыныс алу және бөліп шығару | ||||||
| Анаэробты және аэробты тынысалу түрлері. Аэробты тынс алудың ауызша химиялық реакция теңдеуі | ||||||
Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 8.1.4.2 анаэробты және аэробты тынысалу түрлерін ажырату. 8.1.4.3 тынысалу үрдісінің ауызша химиялық реакция теңдеуін пайдаланып аэробты тынысалуды сипаттау. | ||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: аэробты және анаэробты тыныс алу ерекшеліктерін біліп, сипаттай алады; Көбісі: жасушалық тыныс алу кезеңдерін түсіндіре алады; Кейбіреулері: эволюция жағынан анаэробты және аэробты тыныс алудың пайда болу себептерін сипаттай алады. | ||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: тыныс алу түрлерін сипаттай барысында терминологияны қолдана алады. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы Анаэробты тыныс алу Аэробты тыныс алу Оттегі Көмірқышқыл газы Органикалық қосыластар: глюкоза, нәруыз және липид Су АТФ молекуласы/ энергия Сыртқы және жасушалық тыныс алу Жасушалық тыныс алу кезеңдері: гликолиз және аэрботы Дайындық кезеңі Статикалық және динамикалық жұмыс Лексика мен терминология: Аэробты тыныс алу .... Анаэробты тыныс алу ... | ||||||
Құндылықтарды дағдыландыру | Академиялық адалдылық жеке жұмыс жасау арқылы. Ынтымақтастық – жұпта жұмыс арқылы, нәтижелерді сыныпта талқылау арқылы. | ||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ақпаратты визуациялау. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия- анаэробты және аэробты тыныс алу химиялық теңдеулері. Физика – бұлшықеттердің статикалық және динамикалық жұмысы. | ||||||
Алдынғы білім | 7.2C Тыныс алу | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | |||||
Сабақтың басы 0-3 мин | Амандасу. Психологиялық көңіл күй орнату. Сабақтың жоспарымен таныстыру. | Презентация | |||||
Сабақтың ортасы 4-6 мин 5-9 мин 10-25 мин 25-35 мин | (Ж/ФБ) Аэробты және анаэробты тыныс алатын организмдерді жіктеу: Дескриптор:
(С) Тақарып бойынша ақпаратпен танысу.
(С) Оқушыларға презентациядағы оқу материалын ұсыну және баяндау.
(Ж/ФБ) Тақырып бойынша форматифті бағалау жұмысын орындау: Дескрипторлар:
Өзін-өзі бағалау. Жауаптарды талқылау. (Т/ФБ) Топтар бойынша тақырыпшалармен жұмыс (презенатция/постер/комикс) 1 топ – анаэробты тыныс алу; 2 топ – аэробты тыныс алу; 3 топ - бұлшықеттердің динамикалық және статикалық жұмысы. Дескрипторлар:
Бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы бағалау. | Презентация Ақпараттық парақ Тапсырма парағы А3, маркерлер | |||||
Сабақ соңы 36-40 мин | Рефлексия: плюс, минус қызықты. • Қандай жаңалықты білдіңіз? • Не қызықты болды? • Не түсініксіз болды? | Презентация | |||||
Үй жұмысы | Тақарып бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысу. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?